събота, април 27, 2024
HomeWorld Cup 2022Собственият гол на Ярмоленко решава: Уелс отново на Световното първенство след 64...

Собственият гол на Ярмоленко решава: Уелс отново на Световното първенство след 64 години

Уелс спечели последния европейски билет за Световното първенство в Катар. Във финала на плейофите Уелските дракони победиха Украйна с 1:0

Уелс бе запазил силите си за поражението от Полша с 2:1 в Лигата на нациите и пусна почти напълно различна стартова единайсеторка срещу Украйна. От друга страна, гостите започнаха със същия отбор, който им осигури място във финала на плейофите срещу Шотландия в сряда.

В дъжда в Кардиф играта беше много динамична от самото начало, като и двата отбора започнаха бодро. Топката се озова в мрежата за първи път само след две минути, но бързо изпълненият от Зинченко свободен удар не беше зачетен, тъй като топката все още не беше изчистена от испанския съдия Антонио Матеу Лахос. Уелсците също търсеха ранен гол, а в началните етапи Украйна трябваше да се защитава от многобройни пробиви в шестнайсеторката.

Украйна отчаяно иска Хенеси

Единствено отборът на Олександър Петраков продължи да създава опасни завършващи удари, но Циганков (9-и) и Яремчук (12-и) не успяха да преодолеят силния уелски страж Хенеси. Атаката на Уелс около Бейл не влезе в игра, а след половин час Хенеси трябваше отново да спасява срещу Циганков и Зинченко. Единственото, в което можеше да бъде обвинена Украйна, беше, че не се възнагради за усилията, които беше положила досега – и точно за това беше наказана след 34 минути: Бейл изпълни опасно свободен удар от 20 метра, а Ярмоленко отклони с глава неспасяемо за Бушчан – 1:0 за Уелс.

Украйна се опита да отговори преди почивката, но домакините успяха да се защитят от атаките, които на моменти бяха яростни. Малко след подновяването на играта гостите имаха и късмет, че Уелс не покачи на 2:0 – след красива контраатака Рамзи стреля от седем метра малко над вратата (49.). След това обаче уелсците отново спряха да играят в нападение и Украйна започна да доминира. След 56 минути Циганков имаше най-добрия шанс за източноевропейците до момента, но от близка дистанция отново не успя да преодолее Хенеси.

Джонсън не успя да уцели вратата

Гостите продължиха да оказват натиск върху Уелс и през дълги периоди от време бяха в собственото си наказателно поле, но твърде често Украйна завършваше твърде прибързано. В 76-ата минута „драконите от Уелс“ едва не стигнаха до решаващ гол, но резервата Джонсън удари левия стълб, а Бушчан спаси директен удар на Бейл. В продължение на няколко минути играта се развиваше в посока назад, а Дейвис се гмурна, за да спаси удара на Ярмоленко.

Шест минути преди края на редовното време Хенеси имаше още един шанс да се отличи, но вратарят побърза да избие удара с глава на Довбик. В последните минути Украйна хвърли всичко от себе си в мача, но смелите гости не успяха да стигнат до изравнителен гол.

Уелс успя да удържи крехката си преднина, за да запази последния си билет за Световната купа и първото си участие на финалите от 1958 г. насам.