csütörtök, április 25, 2024
HomeMotorsportsFormula E Monaco 2022: Stoffel Vandoorne győzött a hercegségben

Formula E Monaco 2022: Stoffel Vandoorne győzött a hercegségben

Stoffel Vandoorne a negyedik helyről nyerte a Formula E Monaco E-Prixet – Porsche kettős kiesés – Maximilian Günther elfogyott

A Mercedes versenyzője, Stoffel Vandoorne nyerte a 2022-es Formula E világbajnokság hatodik futamát, a Monaco E-Prix-t szombaton, ezzel első győzelmét ünnepelhette a szezonban. A belga a negyedik rajtkockából az élre hajtott, erős versenytempót diktálva, miközben hatékonyan vezetett, ezzel biztosítva az elsőséget, hiszen eddig minden monacói Formula E futamot a pole-ból induló nyert meg.

Aki a Jaguar pilótája, Mitch Evans személyében ma 30 kör után a második helyen végzett, 1,285 másodperccel lemaradva Vandoorne mögött. Evans így a római kettős sikere után lemaradt a győzelemről. Jean-Eric Vergne (DS-Techeetah) lett a harmadik Robin Frijns (Envision) és Antonio Felix da Costa (DS-Techeetah) előtt.

Lucas di Grassi (Venturi) lett a hatodik Nick Cassidy (Envision) előtt. Sebastien Buemi (Nissan-e.dams), aki a 21. helyről a nyolcadikra lépett előre, Jake Dennis (Andretti) és a regnáló világbajnok Nyck de Vries (Mercedes) egészítette ki a top 10-et.

Nulla a német versenyzőknek

A

Porsche monacói kudarcot élt át, sem Pascal Wehrlein, sem Andre Lotterer nem látta a kockás zászlót. Ez különösen keserű volt Wehrlein számára. A második helyről rajtolva a német a verseny közepe felé átvette a vezetést, miután az élcsoportból utolsóként aktiválta az első támadási módot. Nem sokkal később, a 17. körben autója elvesztette a hajtását, és végül kigurult az alagút végén.

Két körrel később Lotterer versenye is korán véget ért. A szentendrei kanyarban összeütközött Oliver Rowlanddel (Mahindra), a pálya korlátjának ütközött és kiesett. Rowland szintén nem tudta folytatni a versenyt.

A harmadik német pilóta, Maximilian Günther (Nissan-e.dams) sem ért célba. Egy jó futam után a záró szakaszban egy ideig a hatodik helyen állt. Günther azonban a verseny utolsó körében kifogyott az energiából. Nem sokkal a cél előtt hajtás nélkül gurult ki, és végül a 17. helyre sorolták be.

Vandoore először fenntartott, majd domináns

Vandoorne-nak nem voltak ilyen problémái. „Ez egy nagyszerű érzés. Monaco egy különleges verseny, amelyet minden versenyző meg akar nyerni” – mondta a futamgyőztes. „Tudtuk, hogy ha az elején elől tudunk menni, akkor lesz esélyünk. Ma repültünk, köszönet a csapatnak. „

A rajt után a belga sokáig a negyedik helyen autózott Evans, Wehrlein és Vergne mögött, energiát spórolva. Ezt kihasználva a verseny közepe felé előbb Vergne-t, majd az első támadási mód aktiválása után Evanst is megelőzte. Az új-zélandit a boxutcából arra utasították, hogy az első támadási mód első aktiválása után takarékoskodjon az energiával.

Wehrlein kiesése és az azt követő teljes pályás sárga fázis után Vandoorne jó 3,5 másodperccel volt Evans előtt, de aztán „eladta” a második támadási módját. Nem sokkal azután, hogy aktiválta, a biztonsági autó Lotterer balesetét követően a pályára érkezett.

Következő állomás: Dupla fejes Berlinben

De erős tempójának köszönhetően Vandoorne az újraindítás után megvédte a vezetést. A döntés akkor született meg, amikor Evans másodszor is aktiválta a támadó üzemmódot, amivel a másodikról a negyedik helyre esett vissza. Az új-zélandi gyorsan megelőzte Frijns-t, de Vergne-t csak nehezen tudta megelőzni. Ezt követően a Jaguar pilótájának a 30 kilowattos extra teljesítményével nem volt elég ideje arra, hogy felzárkózzon Vandoorne-hoz.

Győzelmével Vandoorne a bajnoki tabellán is átvette a vezetést. Vandoorne 81 pontjával hat pont az előnye Vergne (75) előtt. Evans (72) és Frijns (71) szorosan követik, ami azt jelenti, hogy a mai futam első négy helyezettje egyben a bajnoki tabella első négy helyezettje is.

A Formula E két hét múlva (május 14-én és 15-én) a Berlin E-Prix-szel folytatódik. A Formula E németországi vendégszereplése az egykori tempelhofi repülőtéren dupla futamot rendeznek, szombaton és vasárnap egy-egy futamot.