вторник, април 30, 2024
HomeMotorsportsФормула Е Монако 2022: Щофел Вандоорн печели в Княжеството

Формула Е Монако 2022: Щофел Вандоорн печели в Княжеството

Щофел Вандоорн печели Формула Е Монако Е-При от четвърта позиция на стартовата решетка – двойно отпадане на Porsche – Максимилиан Гюнтер няма енергия

Пловдивският пилот на Mercedes Щофел Вандоорн спечели в събота Монако Е-Прикс, шестото състезание от световния шампионат на Формула Е през 2022 г., и отбеляза първата си победа за сезона. Белгиецът се изкачи от четвърта позиция на стартовата решетка до челото със силно състезателно темпо и ефективно шофиране, което му осигури първата победа, тъй като всички състезания от Формула Е в Монако досега са били печелени от пилота, заел първото място.

Кой, в лицето на пилота на Jaguar Мич Еванс, завърши на второ място днес след 30 обиколки, на 1,285 секунди зад Вандоорн. По този начин Еванс пропусна да постигне хеттрик от победи след двойния си успех в Рим. Жан-Ерик Верн (DS-Techeetah) завърши трети, пред Робин Фрийнс (Envision) и Антонио Феликс да Коста (DS-Techeetah).

Лукас ди Граси (Venturi) е шести, пред Ник Касиди (Envision). Себастиан Буеми (Nissan-e.dams), който се изкачи от 21-о място на стартовата решетка до 8-о, Джейк Денис (Andretti) и действащият световен шампион Ник де Врис (Mercedes) допълниха Топ 10.

Нищо за немските пилоти

Porsche претърпя неуспех в Монако, като нито Паскал Верлайн, нито Андре Лотерер видяха карирания флаг. Това беше особено горчиво за Верлайн. След като стартира от второ място, германецът пое лидерството в средата на състезанието, след като бе последният пилот от водещата група, който активира първия режим на атака. Малко след това, в 17-ата обиколка, автомобилът му загуби задвижване и в крайна сметка се изтърколи в края на тунела.

Две обиколки по-късно състезанието на Лотерер също приключи рано. Той се сблъска с Оливър Роуланд (Mahindra) на завоя Сейнт Девот, удари се в бариерата на пистата и отпадна. Роуланд също не успя да продължи състезанието.

Третият германски пилот Максимилиан Гюнтер (Nissan-e.dams) също не завърши. След добро състезание той бе на шесто място за известно време във финалната фаза. В последната обиколка на състезанието обаче енергията на Гюнтер свърши. Малко преди финалната линия той излезе от състезанието без двигател и в крайна сметка беше класиран на 17-о място.

Вандурата първо е запазена, а след това доминираща

Vandoorne нямаше такива проблеми. „Това е страхотно усещане. Монако е специално състезание, което всеки пилот иска да спечели“, каза победителят в състезанието. „Знаехме, че ако успеем да излезем напред в началото, ще имаме шанс. Летяхме днес, много благодаря на екипа.“

След старта белгиецът дълго време караше на четвърто място зад Еванс, Верлайн и Верн, като пестеше енергия. Той се възползва от това в средата на състезанието, за да изпревари Верн, а след това и Еванс, след като активира първия режим на атака. Новозеландецът получи инструкции от бокса да пести енергия след първото активиране на първия режим на атака.

След оттеглянето на Верлайн и последвалата жълта фаза на трасето Вандоорн беше на 3,5 секунди пред Еванс, но след това „предаде“ втория си режим на атака. Малко след като я активира, на пистата излезе автомобилът за сигурност след инцидента на Лотерер.

Следваща спирка: двойна вечер в Берлин

Но благодарение на силното си темпо Вандоорн защити лидерството си след рестарта. Решението беше взето, когато Еванс активира за втори път режима на атака, с което се смъкна от втора на четвърта позиция. Новозеландецът бързо изпревари Фрийнс, но му бяха необходими известни усилия, за да изпревари Верн. След това пилотът на Jaguar не разполагаше с достатъчно време с допълнителната мощност от 30 киловата, за да намали разликата с Вандоорн.

С победата си Вандоорн излезе начело в класирането на шампионата. С 81 точки Вандоорн има шест точки преднина пред Верн (75). Еванс (72) и Фрийнс (71) са плътно зад него, което означава, че първите четирима от днешното състезание са и първите четирима в класирането на шампионата.

Формула Е продължава след две седмици (14 и 15 май) с Берлинската Е-Приса. Германското гостуване на Формула Е на бившето летище Темпелхоф ще се проведе в две състезания – по едно в събота и неделя.