Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized5-1 επί της Γουέστ Χαμ: Η Λίβερπουλ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ...

5-1 επί της Γουέστ Χαμ: Η Λίβερπουλ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ

Η

Liverpool FC προκρίθηκε στα ημιτελικά του League Cup. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε με 5-1 της Γουέστ Χαμ, η οποία δεν είχε καμία τύχη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης

Ο προπονητής της Λίβερπουλ Γιούργκεν Κλοπ έκανε rotation στην ομάδα του μετά την ισοπαλία 0-0 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Κέλερ ξεκίνησε στη θέση του Άλισον, ενώ οι Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Γκράβενμπερτς, Σαλάχ και Λουίς Ντίας πήραν επίσης άδεια, με τους Γκόμεζ, Κουάνσα, Τζόουνς, Έλιοτ και Γκάκπο να ξεκινούν στη θέση τους.

Ο Ντέιβιντ Μόγιες προχώρησε επίσης σε αρκετές αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα μετά την ήττα με 3-0 από τη Γουλβερχάμπτον. Οι Φαμπιάνσκι, Ζούμα, Άγκερντ, Έμερσον, Γουόρντ-Πρόουζ και Λούκας Πακέτα έμειναν αρχικά εκτός, δίνοντας την ευκαιρία στους Αρεόλα, Μαυροπάνο, Ογκμπόνα, Τζόνσον, Πάμπλο Φορνάλς και Μπενραχμά να κάνουν αισθητή την παρουσία τους.

Οι Ζομποσλάι επιβραβεύουν τον εαυτό τους για ένα δυνατό ημίχρονο

Από το ξεκίνημα του αγώνα, οι Κόκκινοι ξεκαθάρισαν ότι ήταν ο μόνος τρόπος για να φτάσουν στα ημιτελικά. Οι Szoboszlai (4) και Elliott (10, 14) είχαν καλές ευκαιρίες για να κάνουν το 1-0 στο πρώτο τέταρτο της ώρας. Ο πρώην παίκτης της Λειψίας ήταν παντού στον αγωνιστικό χώρο και συμμετείχε σχεδόν σε κάθε επιθετική κίνηση των γηπεδούχων. Στο 21ο λεπτό γλίστρησε και έχασε το γκολ, αλλά στη συνέχεια τα κατάφερε καλύτερα στο 27′: το μακρινό του σουτ από περίπου 20 μέτρα ανέδειξε για άλλη μια φορά την αμίμητη τεχνική του στο σουτ (28′).

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ συνέχισε να πατάει το πόδι της στο γκάζι, με τον Μαυροπάνο να διώχνει στο δικό του πέναλτι μετά τη σέντρα του Ούγγρου. Δεν υπήρξαν άλλες ευκαιρίες στη συνέχεια, αλλά τίποτα δεν άλλαξε όσον αφορά την ισορροπία δυνάμεων. Ο Γκάκπο λίγο πριν την ανάπαυλα παραλίγο να κάνει το 2:0 (45′). Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με 66% κατοχή μπάλας και 11:0 σουτ στο τέρμα υπέρ των Ερυθρολεύκων.

Η Λίβερπουλ το ξεκαθαρίζει

Τίποτα δεν άλλαξε στο παιχνίδι. Τα σφυριά κατάφεραν τουλάχιστον να τελειώσουν μία επίθεση, αν και δεν κατάφεραν να σκοράρουν (54′). Στην αντίπερα όχθη, αντίθετα, σκόραραν για δεύτερη φορά, αφού ο Τζόουνς έκανε τον Αρεόλα να μοιάζει γερασμένος με κλωτσιά με το πόδι (56′). Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 71ο λεπτό για να πετύχει η Γουέστ Χαμ το πρώτο της σουτ στο στόχο. Ωστόσο, ο Γκάκπο έκανε το 3-0 στο ίδιο λεπτό.

Αν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν το 3-1 με τον Μπόουεν σχεδόν από το πουθενά (77′), δεν υπήρχε περίπτωση να επιστρέψουν, κυρίως επειδή ο αναπληρωματικός Σαλάχ αναπλήρωσε την αστοχία του σε κενή εστία (81′) με το γκολ του για το 4-1 (82′). Ωστόσο, η Λίβερπουλ παρέμεινε σε διάθεση για σκοράρισμα, με τον Τζόουνς να πετυχαίνει δίποντο μόλις δύο λεπτά αργότερα (84). Στο τέλος, το σκορ έμεινε έτσι. Η Λίβερπουλ πέρασε πλέον στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, όπου η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ θα αντιμετωπίσει πλέον τη Φούλαμ FC στον πρώτο και τον δεύτερο γύρο, όπως προέκυψε από την κλήρωση αμέσως μετά τον αγώνα.

Το Σάββατο, η LFC αντιμετωπίζει την επόμενη πρόκληση στο παιχνίδι κορυφής με την Arsenal FC, με τη West Ham να φιλοξενεί τη Manchester United λίγες ώρες νωρίτερα (1.30μμ).