Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized0,9 δευτερόλεπτα! Ο Flagg εξασφαλίζει τη νίκη της Βόννης στον τελικό με...

0,9 δευτερόλεπτα! Ο Flagg εξασφαλίζει τη νίκη της Βόννης στον τελικό με καρδιακό παλμό

Με την Giessen, η τελευταία ομάδα της δεύτερης κατηγορίας αποχαιρέτησε το BBL Cup. Οι 46ers έχασαν καθαρά από την Chemnitz. Η Ουλμ προκρίθηκε επίσης, αλλά η Βούρτσμπουργκ δεν έκανε εύκολη τη ζωή των πρωταθλητών. Το βράδυ, η Βόννη κέρδισε στη ρεβάνς του ημιτελικού πρωταθλήματος της προηγούμενης σεζόν στο Λούντβιχσμπουργκ με το πιο μικρό σκορ.

Τι θρίλερ στο Λούντβιγκσμπουργκ: 0,9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν ο Savion Flagg που χάρισε στη Βόννη τη δραματική νίκη με tip-in. “Tip-In για τη νίκη!!!!! Η καρδιά χτυπάει δυνατά, οι παλάμες ιδρώνουν, δεν έχει σημασία, το αγνό πνεύμα των Μπάμπεργκς κερδίζει στο τέλος!” έγραψαν μετά οι Βόννοι με ευφορία στο X, πρώην Twitter. Οι νικητές του Champions League ξεκίνησαν αδύναμα στην αναμέτρηση της φάσης των “16” με την αντίπαλο του πρωταθλήματος MHP Riesen Ludwigsburg, χάνοντας τα πρώτα δέκα τρίποντα και μένοντας πίσω με 34-46 στο ημίχρονο.

Όμως η ομάδα του προπονητή Roel Moors έδειξε ηθικό παρά τη διαφορά των 16 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε στο τελευταίο λεπτό. Η νίκη με 80-79 (34:46) αναμένεται να δώσει νέα ώθηση και αυτοπεποίθηση στους Ρηνανδριώτες, που ξεκίνησαν τόσο άσχημα τη σεζόν με μόλις μία νίκη στα τρία πρώτα παιχνίδια τους.

“Δεν χρειάζεται να είναι πάντα όμορφα τα πράγματα. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο”, δήλωσε ο Christian Sengfelder της Βόννης. Καλύτερος σκόρερ για τους Telekom Baskets ήταν ο Γκλιν Γουάτσον με 21 πόντους, ο Αμερικανός είχε επίσης οκτώ ασίστ. Για τη Λούντβιγκσμπουργκ, ο συμπατριώτης του Τζέιβον Γκριβς ήταν πειστικός με 19 πόντους.

Η Ουλμ πανηγυρίζει την επόμενη νίκη – Εκτός η Γκίσεν

Μια οριακή νίκη πανηγύρισε και η ratiopharm Ulm, η οποία ξεκίνησε ιδανικά τη νέα σεζόν στην Bundesliga με τρεις νίκες. Οι Σπάτσεν πάλεψαν για τη νίκη με 76:72 (44:32) επί της Βούρτσμπουργκ Μπάσκετς. Οι πρωταθλητές πήγαν στα αποδυτήρια με το μομέντουμ χάρη σε ένα σερί 16:2 στο τέλος της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκαν με 14 πόντους οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, η Würzburg επέστρεψε και μάλιστα ισοφάρισε σε 72:72 πριν ο L.J. Figueroa (19 πόντοι) της Ulm πετύχει το καθοριστικό καλάθι με 13 δευτερόλεπτα στο ρολόι.

Εν τω μεταξύ, οι Niners Chemnitz φρόντισαν να αποχαιρετήσουν την τελευταία εναπομείνασα ομάδα της δεύτερης κατηγορίας στη διοργάνωση, τους Giessen 46ers. Οι 99ers επικράτησαν καθαρά με 89:64 (49:30). Ο Kaza Kajami-Keane ηγήθηκε της Chemnitz με 24 πόντους.