Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΌψιμη λύτρωση για τον Κόλο Μουάνι: Η PSG έτοιμη για το Champions...

Όψιμη λύτρωση για τον Κόλο Μουάνι: Η PSG έτοιμη για το Champions League ακόμα και χωρίς τον Εμπαπέ

Η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε με επιτυχία την πρόβα τζενεράλε για τον αγώνα του Champions League με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ: Στη νίκη με 3-1 επί της Λιλ, οι γηπεδούχοι επωφελήθηκαν και από την πολύ πικρή μέρα του αμυντικού Αλεξάντρο

Η

PSG βαδίζει προς το γαλλικό πρωτάθλημα με την όγδοη νίκη της στα τελευταία εννέα αγωνιστικά παιχνίδια. Η νίκη με 3-1 επί της Λιλ, στην οποία ο σούπερ σταρ Mbappé ξεκουράστηκε σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής και του επετράπη να παρακολουθήσει από τον πάγκο, ήταν πραγματικά πρόβλημα μόνο στην αρχή.

Ο Λούκας Μπεράλντο, που ήρθε μόλις τον χειμώνα από τη Βραζιλία, έχασε την απευθείας μονομαχία με τον Τιάγκο Σάντος από την πλευρά του μόλις μετά από έξι λεπτά και ο Φαμπιάν έστρωσε την μπάλα στα πόδια του Γιαζιτζί στο κέντρο – ο Τούρκος διεθνής τον ευχαρίστησε με το εκπληκτικό 1:0. Η γρήγορη απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από έναν επαγγελματία της Λιλ που είχε μια μέρα να ξεχάσει: ο Αλεξάντρο πήγε σε ντρίμπλα στην περιοχή του και την έχασε, ο Ντεμπελέ την έστρωσε στον Γκονσάλο Ράμος, ο οποίος δεν χρειάστηκε παρά να τη σπρώξει για να ισοφαρίσει (10′).

Μόλις λίγο αργότερα, ο Fabian σέντραρε μάλλον μισοκαρδία στο κέντρο από μισοδεξιά θέση, όπου ο ίδιος ο Alexsandro χτύπησε την μπάλα με το αριστερό του πόδι – η μπάλα αναπήδησε από τη δεξιά του φτέρνα στην απομακρυσμένη γωνία (17′). Η PSG είχε γυρίσει εντελώς το παιχνίδι μέσα σε επτά λεπτά, χωρίς να λάμψει ιδιαίτερα. Ο Ασένσιο είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3:1 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα, αλλά ο Ισπανός δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα Σεβαλιέ (45.+3).

Ο Ασένσιο αποτυγχάνει ξανά – ο Μπάρκολα ανεβάζει στροφές

Μετά την ανάπαυλα, ο Asensio θα έπρεπε να κάνει το 3:1, αλλά απέτυχε και πάλι με ένα πολύ βιαστικό τελείωμα απέναντι στον τερματοφύλακα της Λιλ (51′). Ο Λουίς Ενρίκε έδωσε στη συνέχεια το κατάλληλο ερέθισμα και έφερε έναν αναζωογονητικό παράγοντα με τον Μπαρκόλα. Ο 21χρονος Γάλλος ανέβασε στροφές και έστησε τον Kolo Muani στο 73ο λεπτό, αλλά ο άτυχος επιθετικός ξεχώρισε τον Chevalier στην πορεία.

Λίγο αργότερα, όμως, ο ίδιος ο Barcola έδωσε τη λύτρωση στον πρώην παίκτη της Φρανκφούρτης: ο νεαρός ντρίμπλαρε μέχρι τη βασική γραμμή από αριστερά, απ’ όπου σέρβιρε την μπάλα σε ασημένιο πιάτο στον Kolo Muani – και αυτή τη φορά ο 25χρονος δευτεραθλητής εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία (80′). Λίγο αργότερα ο Μπαρκολά παραλίγο να σκοράρει και ο ίδιος, αλλά ο Σεβαλιέ ήταν σε ετοιμότητα στην κοντινή γωνία (85′).

Ο πρώην παίκτης της Λειψίας, Μουκιέλε, απέκρουσε βαθιά στις καθυστερήσεις για να αποτρέψει το γκολ και έτσι η PSG κράτησε την άξια εντός έδρας νίκη με 3-1, που σημαίνει ότι έχει πλέον 50 βαθμούς μετά από 21 παιχνίδια. Το γαλλικό πρωτάθλημα μοιάζει να είναι απρόσιτο για τον σύλλογο της πρωτεύουσας

Την Τετάρτη περιμένει το πρώτο παιχνίδι της φάσης των “16” του Champions League απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία δεν έχει κερδίσει κανένα από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος. Ο Mbappé δεν θα μπορεί να μην βρίσκεται στην αρχική ενδεκάδα.