Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΧωρίς τον Κόλο Μουάνι: Η PSG διέλυσε τη Λιόν σε 45 λεπτά

Χωρίς τον Κόλο Μουάνι: Η PSG διέλυσε τη Λιόν σε 45 λεπτά

Η Παρί Σεν Ζερμέν παραμένει αήττητη στο τέταρτο παιχνίδι της στη σεζόν και πανηγύρισε δίκαια τη νίκη με 4-1 στην Ολιμπίκ Λιόν. Το παιχνίδι είχε κριθεί ήδη στην ανάπαυλα, καθώς η ΟΛ ήταν αμέτοχη τόσο πίσω όσο και μπροστά

Ο προπονητής της PSG Λουίς Ενρίκε δεν έκανε πειράματα μετά το 3:1 επί της Λανς και έστειλε τους ίδιους έντεκα στον αγώνα. Μάταια έψαχναν οι φίλαθλοι τον Κόλο Μουάνι μετά τη θεαματική συμφωνία με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ο επιθετικός δεν ήταν στην αποστολή της πρωτεύουσας μετά τον μεταγραφικό ντόρο.

Ο ΟΛ δεν είχε καν φτάσει στον αγωνιστικό χώρο πριν ο Mbappé εκτελέσει το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε με λίγη τύχη (ο τερματοφύλακας Lopes είχε τα πόδια του πάνω του) στο κέντρο (4ο). Πριν από αυτό, ο Τολίσο άργησε πολύ μετά από πάσα του τερματοφύλακά του, ο Ουγκάρτε έτρεξε, παρενέβη και εκτελέστηκε φάουλ

Η Λυών προσπάθησε να αντιδράσει γρήγορα, αλλά η προσπάθεια του Καντεγουέρε να σουτάρει προς την εστία από κεντρική θέση αποκρούστηκε εγκαίρως. Έτσι, η καταστροφή πήρε το δρόμο της, όταν ο Ντεμπελέ πήρε φόρα στην επίθεση μέσω της δεξιάς πλευράς και πλάσαρε μπροστά από την εστία. Ο τερματοφύλακας Λόπες δεν μπόρεσε να πιάσει την μπάλα και ο Χακίμι ξεσκόνισε το σουτ (20ο).

Λίγο πριν την ανάπαυλα γίνεται σαφές

Οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τις καλύτερες ευκαιρίες τους, αλλά ο Τσέρκι (30ο) και ο Τολίσο (33ο) βρήκαν τον δάσκαλό τους στο πρόσωπο του Ντοναρούμα, ο οποίος και τις δύο φορές ήταν σε ετοιμότητα. Πριν από την ανάπαυλα, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την απρόσεκτη άμυνα. Πρώτα ο Ασένσιο αύξησε το προβάδισμα στο 3:0 με ελεύθερη κούρσα προς την εστία της ΟΛ (38ο). Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ισπανός έδωσε την ασίστ στον Mbappé. Μια ματιά στα δεδομένα μετά το 45λεπτο έδειξε ότι η Λυών είχε μάλιστα ένα σουτ παραπάνω από τους φιλοξενούμενους.

Μετά την αλλαγή, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ζωντανό, αλλά η Παρί είχε χάσει μέρος της ακρίβειάς της στο σκοράρισμα. Σε αντάλλαγμα, η Ολιμπίκ κέρδισε πέναλτι μέσω VAR. Ο Tolisso καθυστέρησε το σουτ του και κοίταξε έξω για τον Donnarumma – 1:4 (74.).

Στην τελευταία φάση, η PSG έχασε την ευκαιρία να αυξήσει το προβάδισμά της. Ούτε ο Μπαρκολά, που είχε αλλάξει πλευρά το καλοκαίρι, ούτε ο Εμπαπέ τελείωσαν τις καλές τους ευκαιρίες. Η ΟΛ βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά την ήττα με 4-1, ενώ η PSG ανέβηκε στη δεύτερη θέση πίσω από τη Μονακό.

Μετά τη διεθνή διακοπή, η Παρί Σεν Ζερμέν θα αντιμετωπίσει την ΟΓΚ Νις – ίσως ο Κόλο Μουάνι να έχει ήδη τότε συμμετοχή.