Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΧάρη στον ΜακΓκιν: Η Βίλα πανηγυρίζει τη 15η σερί εντός έδρας νίκη...

Χάρη στον ΜακΓκιν: Η Βίλα πανηγυρίζει τη 15η σερί εντός έδρας νίκη και χτυπάει την κορυφή

Μετά τη νίκη με 2-1 επί της Μαν Σίτι, η Άστον Βίλα νίκησε και την Άρσεναλ με 1-0 και διεύρυνε το εντός έδρας νικηφόρο σερί της στην Premier League στις 15 συνεχόμενες νίκες

Ο προπονητής της Βίλα, Unai Emery, δεν έκανε καμία αλλαγή στην αρχική του ενδεκάδα από τη νίκη με 2-1 επί της Μάντσεστερ Σίτι. Για τους “κανονιέρηδες”, ο Μίκελ Αρτέτα, ο οποίος ήταν τιμωρημένος και μπορούσε να παρακολουθήσει το παιχνίδι μόνο από την κερκίδα, έκανε μία αλλαγή σε σχέση με την τρελή νίκη με 4-3 στη Λούτον Τάουν: ο Ζιντσένκο αντικατέστησε τον Κίβιορ (πάγκος) στο αριστερό άκρο της άμυνας

Ο Μπέιλι ελαφρύς στα πόδια του, ο ΜακΓκιν ψύχραιμος σαν αγγούρι

Η Βίλα ξεκίνησε δυνατά και καθήλωσε τους Λονδρέζους, που πήγαν στη 15η αγωνιστική της Premier League ως πρωτοπόροι, σε μεγάλο βαθμό στο δικό τους μισό στα πρώτα στάδια. Μετά από μια υπέροχη επίθεση από τα δεξιά, ο πρώην παίκτης της Λεβερκούζεν Μπέιλι τροφοδότησε τον ΜακΓκιν στο κέντρο, ο οποίος σκόραρε από γύρισμα και έδωσε νωρίς προβάδισμα 1-0 στην ομάδα του Μπέρμιγχαμ (7′).

Πήρε λίγο χρόνο για να μπουν στο παιχνίδι οι Gunners. Ωστόσο, οι Ödegaard, Havertz & Co. άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Ωστόσο, οι Ödegaard και Gabriel Jesus δεν κατάφεραν να νικήσουν δύο φορές τον Emiliano Martinez (33, 39, 42) και ο Diego Carlos απομάκρυνε εκτός γραμμής μετά τη λόμπα του Gabriel Martinelli πάνω από τον τερματοφύλακα (36). Η Βίλα διατήρησε το μικρό προβάδισμά της στην ανάπαυλα.

Το χέρι του Χάβερτζ αποτρέπει την ισοφάριση

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον Diaby αντί του Bailey μετά το ημίχρονο. Η Άρσεναλ κυριάρχησε και πάλι στο παιχνίδι, αλλά το μειονέκτημά της παρέμεινε η αξιοποίηση των ευκαιριών. Αρχικά, η Βίλα στάθηκε τυχερή που η μπάλα κόντραρε στα χέρια του Μαρτίνεζ και στο σώμα του Γουάτκινς για να χτυπήσει μόνο στο δοκάρι της εστίας της (57′), στη συνέχεια ο Οντεγκάαρντ αστόχησε μετά από πάσα του Χάβερτζ (58′).

Μετά από ένα καταιγιστικό πρώτο τέταρτο, η πίεση των Λονδρέζων έπεσε λίγο και η Βίλα είχε πλέον την ευκαιρία να αντιδράσει: ο Digne δεν κατάφερε να νικήσει τον Raya (61) και ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ απέκρουσε και τον Watkins (68). Ο Ντιαμπί είχε δημιουργήσει και τα δύο γκολ. Στη συνέχεια η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε για αρκετή ώρα απέναντι σε μια παθιασμένη άμυνα, πριν ο Χάβερτζ σκοράρει από κοντά στο 90ο λεπτό για το 1-1. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε εξαιτίας ενός χάντμπολ του Γερμανού αμέσως πριν το γκολ.

Η Άστον Βίλα αντιμετωπίζει πρώτα την Πέμπτη (6.45μμ) την Zrinjski Mostar για το Europa Conference League, πριν ταξιδέψει την Κυριακή (3μμ) στην Brentford FC για την Premier League. Η Άρσεναλ παίζει στην PSV Αϊντχόφεν για το Champions League την Τρίτη (6.45μμ), πριν συνεχίσει τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα στην έδρα της Μπράιτον την Κυριακή (3μμ).