Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΦεστιβάλ Mbappé: Για τον 16χρονο αδελφό του

Φεστιβάλ Mbappé: Για τον 16χρονο αδελφό του

Η οικογένεια Mbappé δεν θα ξεχάσει γρήγορα την 20η Δεκεμβρίου: Ο εορτάζων Kylian σκόραρε ένα brace στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Metz πριν ο 16χρονος αδερφός του κάνει το ντεμπούτο του στη Ligue 1

Αν ο Kylian Mbappé έπρεπε να χρωματίσει τα 25α γενέθλιά του, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα έμοιαζε κάπως έτσι. Ο νικητής του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 σκόραρε ένα διπλό στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μετς και στη συνέχεια είδε τον Λουίς Ενρίκε να βοηθάει τον 16χρονο αδελφό του Ιθαν να κάνει το ντεμπούτο του στην πρώτη κατηγορία της Γαλλίας

Τα 45 λεπτά του απογεύματος της Τετάρτης δεν έμοιαζαν καθόλου με πάρτι: η PSG είχε τα προβλήματά της με τη νεοφώτιστη Μετς στο πρώτο ημίχρονο. Ο Βιτίνια είχε μία από τις σπάνιες ευκαιρίες (9′) πριν οι φιλοξενούμενοι μυριστούν το προβάδισμα από το πουθενά: Ο Ντανίλο Περέιρα με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι του από τη σέντρα του φαν ντεν Κέρκοφ (24′).

Τα διάσπαρτα σφυρίγματα στο δρόμο προς τα αποδυτήρια και τα λόγια του Λουίς Ενρίκε πρέπει να παρότρυναν την Παρί. Μετά την ανάπαυλα, ο Mbappé & Co. έδειξαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Μετά από φανταστική σέντρα του Λι, ο δυνατός Βιτίνια έκανε γρήγορα το 1:0 (49′). Λίγο αργότερα, ο Kolo Muani με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην οροφή των διχτύων μετά από αντιγραφή της σέντρας του Lee (54′).

Ο Mbappé εκμεταλλεύεται το δώρο για να πάρει τη νίκη

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο εορτάζων Mbappé επιβραβεύει τον εαυτό του για πρώτη φορά. Έπειτα από πάσα του Βιτίνια, ο Mbappé χτύπησε την μπάλα στην κάτω πλευρά του δοκαριού με ένα ασταμάτητο τόξο – 2:0 (60′). Τα μπουκάλια σαμπάνιας είχαν ήδη παγώσει στο παρασκήνιο, όταν ο αρχηγός Ουντόλ έβαλε απροσδόκητα τους φιλοξενούμενους ξανά στο παιχνίδι με τέλεια κεφαλιά μετά από κόρνερ (72′).

Στη συνέχεια η Μετς είχε την αυτοπεποίθηση να κάνει πολλά, αλλά στη συνέχεια χάρισε ένα δώρο παραπάνω: ο Mbappé καραδοκούσε μπροστά σε μια λανθασμένη πίσω πάσα του Nduquidi για να στρογγυλέψει τον τερματοφύλακα Oukidja και να διαμορφώσει το τελικό 3:1 (83′).

Συγκινήσεις στις καθυστερήσεις, όταν μπήκε στο παιχνίδι ο 16χρονος Ethan Mbappé που έλαμπε. Λίγο αργότερα, ο Γκονσάλο Ράμος, ο οποίος είχε επίσης περάσει ως αλλαγή, έχασε μια ακόμη καλύτερη εντός έδρας νίκη μετά από ωραία ασίστ του Βιτίνια (90.+5).

Επειδή η Νις νίκησε με διπλό την RC Lens στον παράλληλο αγώνα, το προβάδισμα των πέντε βαθμών της PSG παραμένει ανέπαφο ενόψει της χειμερινής διακοπής. Ακριβώς πίσω τους βρίσκονται ο Άντι Χούτερ και η AS Μονακό, η οποία κέρδισε 2-1 την Τουλούζη το βράδυ της Τετάρτης