Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤρεις πόντοι: Μπράντλεϊ οδηγεί τους Κόκκινους στη νίκη απέναντι στην Τσέλσι

Τρεις πόντοι: Μπράντλεϊ οδηγεί τους Κόκκινους στη νίκη απέναντι στην Τσέλσι

Η πρωτοπόρος Λίβερπουλ έδωσε τον τόνο απέναντι στην Τσέλσι FC από το πρώτο λεπτό και κυριάρχησε των Μπλε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια μπροστά στο κοινό της. Ένας παίκτης ξεχώρισε ιδιαίτερα στη νίκη των Reds με 4-1

Ο Jürgen Klopp έκανε τέσσερις αλλαγές στην ομάδα του μετά την εντός έδρας νίκη με 5-2 επί της Norwich στο FA Cup. Στη θέση των Κουάνσα, Γκράβενμπερτς, ΜακΚόνελ και Γκάκπο, ξεκίνησαν οι φαν Ντάικ, Ζομποσλάι, Μακ Άλιστερ και Λουίς Ντίαζ. Ο προπονητής της Τσέλσι, Μαουρίτσιο Ποκετίνο, έκανε μία αλλαγή σε σχέση με το 0-0 στο κύπελλο κόντρα στην Άστον Βίλα, βάζοντας τον Τσίλγουελ αντί του Γκίλχριστ

Ο Ντάργουιν αστοχεί αρκετές φορές, ο Ντιόγκο Γιότα όχι

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη από το πρώτο λεπτό και η LFC κατέστησε γρήγορα σαφές ότι ήταν αποφασισμένη να αποκαταστήσει το προβάδισμα των πέντε βαθμών έναντι της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία προηγουμένως είχε κερδίσει με επιβλητικό τρόπο. Ενώ οι “κόκκινοι” δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στα πρώτα 20 λεπτά (Ντάργουιν- 6η και 14η) και δεν κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές απέναντι στο αλουμίνιο (9η και 18η), ο Ντιόγκο Γιότα τα κατάφερε καλύτερα από τον συμπαίκτη του Ντάργουιν, ο οποίος είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα στάδια: Ο Πορτογάλος ντρίμπλαρε δύο αμυντικούς με εξαιρετικό τρόπο και τελείωσε με ασφάλεια μπροστά από τον Πέτροβιτς για να πάρει το προβάδισμα (23η).

Ακόμη και μετά το γκολ, η LFC δεν χαλάρωσε και είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Τζόουνς, αλλά ο Πέτροβιτς απέκρουσε δυνατά, όπως είχε κάνει και απέναντι στον Ντάργουιν (31′). Οκτώ λεπτά αργότερα, όμως, ακόμη και ο τερματοφύλακας της Τσέλσι δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο, όταν ο νεαρός και δεξιός μπακ Μπράντλεϊ σούταρε τη μπάλα στη γωνία μετά από αντεπίθεση της Λίβερπουλ (39′). Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι “κόκκινοι” είχαν μάλιστα την ευκαιρία να ισοφαρίσουν από το σημείο του πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου – αλλά ο Ντάργουιν χτύπησε το πέναλτι στο δεξί δοκάρι (45.+2).

Ο Μπράντλεϊ ξανά και ξανά – Πολύ λίγο το γκολ του Νκούνκου

Η Τσέλσι βγήκε από τα αποδυτήρια με τρεις νέους παίκτες (Gusto, Mudryk και Nkunku) και οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο τολμηροί. Ο Mudryk θα έπρεπε να είχε πετύχει το γκολ της ισοφάρισης στο 51ο λεπτό, αλλά σκόραρε από πλάγια θέση απέναντι από την εστία των “κόκκινων”. Αντίθετα, η Λίβερπουλ σοβαρεύτηκε και πάλι και πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Ζομποσλάι μετά από σέντρα του Μπράντλεϊ (65′).

Ωστόσο, η Τσέλσι αρνήθηκε να τα παρατήσει και έκανε εκπληκτικά το 3-1, αφού ο Nkunku εκμεταλλεύτηκε την παθητικότητα της αμυντικής γραμμής της Λίβερπουλ (71′). Ωστόσο, η LFC ήξερε πώς να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχθηκε και είχε έτοιμη απάντηση. Πρώτα ο Ντάργουιν έχασε το 4:1 αφού η κεφαλιά του χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι (76′), αλλά αντ’ αυτού ήταν ο Λουίς Ντίαζ που το “καθάρισε” τρία λεπτά αργότερα (79′).

Η πρωτοπόρος Λίβερπουλ βγήκε άξια νικήτρια και κράτησε τους αντιπάλους της σε απόσταση αναπνοής. Το παιχνίδι κορυφής στην Arsenal FC είναι προγραμματισμένο για τις 5.30μμ την Κυριακή. Η Τσέλσι φιλοξενεί τη Γουλβς στις 15:00 την ίδια μέρα