Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤέσσερα γκολ από αλουμίνιο και διπλό χτύπημα στις καθυστερήσεις: Μπρέντφορντ και Γιουνάιτεντ...

Τέσσερα γκολ από αλουμίνιο και διπλό χτύπημα στις καθυστερήσεις: Μπρέντφορντ και Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε στο Μπρέντφορντ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά στο τέλος αναγκάστηκε να αρκεστεί στον βαθμό. Συνολικά, οι Κόκκινοι Διάβολοι μπορούν να θεωρούν τους εαυτούς τους ακόμη και τυχερούς – το αλουμίνιο τους έσωσε τέσσερις φορές

Οι Μέλισσες πήγαν στη διεθνή διακοπή με ήττα 2-1 από την Μπέρνλι. Εκτός από τον τιμωρημένο πρώην Κόκκινο Διάβολο Ρεγκουίλον, για τον οποίο ο Λιούις-Πότερ γλίστρησε στην πρώτη ενδεκάδα, ο προπονητής Τόμας Φρανκ αντικατέστησε επίσης τον Ονιέκα (πάγκος) με τον Γιαρμόλιουκ.

Εν τω μεταξύ, οι φιλοξενούμενοι από το Μάντσεστερ μπήκαν στο παιχνίδι στο Gtech Community Stadium με πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ο προπονητής της Γιουνάιτεντ, Έρικ τεν Χαγκ, δεν έκανε καμία αλλαγή σε σχέση με τη θεαματική νίκη 4-3 στην παράταση επί της Λίβερπουλ στο Κύπελλο Αγγλίας, αλλά ήταν στην ευχάριστη θέση να καλωσορίσει στην ομάδα τον αποθεραπευμένο Μαρτίνεζ

Η Γιουνάιτεντ δεν μπορεί να βρει πάτημα – Μπρέντφορντ στο γήπεδο αλουμινίου

Οι οπαδοί της Γιουνάιτεντ που είχαν ταξιδέψει μαζί τους είδαν ελάχιστα από την προαναφερθείσα αυτοπεποίθηση των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο. Αφού οι Κόκκινοι Διάβολοι είχαν πολύ περισσότερη μπάλα στο πρώτο τέταρτο, οι Μέλισσες δημιούργησαν τις καλύτερες ευκαιρίες από εκεί και πέρα, και όχι μόνο αριθμητικά

Η Μπρέντφορντ κυριολεκτικά πίεσε για το προβάδισμα, αλλά παρουσίασε μεγάλες ελλείψεις στην αξιοποίηση των ευκαιριών και δεν μπόρεσε να βασιστεί στην απαραίτητη δόση τύχης. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές απέναντι στο αλουμίνιο: πρώτα ο Τόνι σημάδεψε το δοκάρι (24′) και στη συνέχεια ο Γιόργκενσεν το οριζόντιο δοκάρι (32′)

Οι “κόκκινοι διάβολοι” ξεκινούν πιο ενεργά το δεύτερο ημίχρονο

Ακόμη πολύ λίγα πράγματα από τη Man United, με μόνο τον Rashford να προσφέρει έστω μια ιδέα απειλής για το γκολ με το τελικά ακίνδυνο μακρινό σουτ του στο 42ο λεπτό. Το αποτέλεσμα στην ανάπαυλα ήταν μια ισοπαλία χωρίς τέρματα, η οποία μόνο εν μέρει αντανακλούσε την μέχρι τώρα πορεία του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι μετά την επανέναρξη, αλλά δεν μπόρεσαν να τιμωρήσουν τις Μέλισσες για την κακή αξιοποίηση των ευκαιριών τους. Τόσο ο Ντιόγκο Νταλό από μακριά (52′) όσο και ο Χόιλουντ από λίγα μέτρα (54′) ήταν άστοχοι.

Αλλά και οι γηπεδούχοι δεν χαλάρωσαν, αναγκάζοντας τον Ονάνα σε μια αξιοσημείωτη διπλή απόκρουση στο 55ο λεπτό και αποτυγχάνοντας να χτυπήσουν το αλουμίνιο – ή πιο συγκεκριμένα το μακρινό αριστερό δοκάρι – για τρίτη φορά μόλις τρία λεπτά αργότερα στο πρόσωπο του Γουίσα.

Ο Ατζέρ κοντράρει τον Μουντ βαθιά στις καθυστερήσεις

Με τον Varane να αντικαθίσταται από τον Maguire στην ανάπαυλα και τον Lindelöf να αποχωρεί με τραυματισμό, ο Martinez έκανε την επιστροφή του στο 69ο λεπτό μετά από περίπου δύο μήνες αποχής από τον τραυματισμό του. Ωστόσο, ο Αργεντινός δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους να βελτιώσουν την αμυντική τους σταθερότητα και στάθηκαν τυχεροί που το υποτιθέμενο γκολ του Τόνι για το 1-0 ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 73ο λεπτό.

Όταν λίγο αργότερα (78′) η Μπρέντφορντ σκόραρε για τέταρτη φορά με τον Mbeumo, οι θεαματικές καθυστερήσεις ήταν αναμενόμενες μόνο σε περιορισμένο βαθμό. Υπήρχαν εννέα λεπτά στην κορυφή – αρκετός χρόνος για να δοθεί η τυχερή γροθιά.

Αφού ο αναπληρωματικός Μάουντ είχε δώσει στους “κόκκινους διαβόλους” ένα πολυδιαφημισμένο και αδικαιολόγητο προβάδισμα με το πρώτο του γκολ στη Γιουνάιτεντ μετά από ασίστ του Κασεμίρο (90.+6), οι “μέλισσες” δεν έθαψαν το κεφάλι τους στην άμμο. Τρία λεπτά αργότερα, ο δυνατός και πανταχού παρών Toney πέρασε με δύναμη μέσα από το αντίπαλο πέναλτι, κράτησε το μυαλό του και έστησε τον Ajer, ο οποίος δεν είχε παρά να πλασάρει πίσω από την άμυνα της Γιουνάιτεντ

Η ισοπαλία δεν βοήθησε καμία από τις δύο ομάδες στον πίνακα. Η Μπρέντφορντ συνεχίζει τις υποχρεώσεις της στην έδρα της Μπράιτον την Τετάρτη (8.30μμ). Οι Κόκκινοι Διάβολοι επισκέπτονται την Chelsea FC στο Stamford Bridge μια μέρα αργότερα (9.15μμ)