Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠαρά το γεγονός ότι ήταν υπεράριθμη για 65 λεπτά: Η Μπαρτσελόνα χρειάζεται...

Παρά το γεγονός ότι ήταν υπεράριθμη για 65 λεπτά: Η Μπαρτσελόνα χρειάζεται μια στιγμή του Ζοάο Φέλιξ

Η θετική τάση στην Μπαρτσελόνα συνεχίζεται: Η στενή νίκη με 1:0 επί της Λας Πάλμας σήμανε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη των Καταλανών σε ανταγωνιστικό ματς. Παρά το γεγονός ότι ήταν υπεράριθμοι για 65 λεπτά, χρειάστηκε μια εξαιρετική στιγμή από τον τζόκερ Ζοάο Φέλιξ για να πάρουν την 20η νίκη τους στο πρωτάθλημα

Η Μπαρτσελόνα παραμένει αήττητη για ενδέκατο διαδοχικό ανταγωνιστικό παιχνίδι, ενώ η νίκη με 1-0 ήταν η τέταρτη συνεχόμενη. Μετά το 1-0 επί της Μαγιόρκα ακολούθησαν οι πειστικές νίκες επί της Νάπολι (3-1) και της Ατλέτικο (3-0) για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League. Ωστόσο, χωρίς τον προπονητή Χάβι, ο οποίος ήταν τιμωρημένος, η επίθεση της Μπαρτσελόνα έτρεχε σε χαμηλή φωτιά.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε ζωηρά, με την μπάλα στα δίχτυα μετά από μόλις πέντε λεπτά – αλλά ο Λεβαντόφσκι ήταν οφσάιντ πριν σκοράρει. Μετά από ένα τέταρτο, ο Πολωνός δοκίμασε για πρώτη φορά και τον τερματοφύλακα Βαλές (16′), ο οποίος λίγο αργότερα θα βρισκόταν στο επίκεντρο. Η μπάλα ήταν και πάλι στα δίχτυα λίγο αργότερα, αλλά ο διαιτητής Mateo Busquets Ferrer είχε αναγνωρίσει και πάλι θέση οφσάιντ – ο σκόρερ Raphinha (παθητικό οφσάιντ) δυσκολεύτηκε να ζήσει με αυτή την αμφιλεγόμενη απόφαση (19′).

Ο Βαλές τραβάει τον Ραφίνια από τα πόδια

Valles και Raphinha ήρθαν στη συνέχεια στο προσκήνιο μαζί, καθώς ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έσπευσε να βγει από την περιοχή του πέναλτι μετά από μια ψηλή πάσα και τράβηξε χωρίς χιούμορ τον Βραζιλιάνο από τα πόδια του. Η επακόλουθη κόκκινη κάρτα κόστισε και στον επαναπατρισθέντα Μουνίρ, ο οποίος αναγκάστηκε να κάνει χώρο για τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Ααρόν (24′).

Η Μπαρτσελόνα είχε δύο καλές ευκαιρίες να προηγηθεί πριν την ανάπαυλα, αλλά ο Λεβαντόφσκι χτύπησε μόνο το δοκάρι με τον ώμο του και ο Ραφίνια σούταρε άουτ (34, 45). Ο Κόκο είχε την καλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το ελεύθερο σουτ του να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (45.+3).

Μετά την αλλαγή, το ματς ήταν λίγο κουτσό, πριν η πρώτη αλλαγή της Μπαρτσελόνα αλλάξει τη στατική του αγώνα: ο Ζοάο Φέλιξ, που ήταν μόλις τρία λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, σήκωσε έξοχα τη μπάλα από το πουθενά στον Ραφίνια, ο οποίος με κεφαλιά πάνω από τον Ααρών έκανε το 1:0 (59′).

Ο Ζοάο Φέλιξ χτυπάει στο δοκάρι από τα τέσσερα μέτρα

Στο τελευταίο μισάωρο, το παιχνίδι ήταν λίγο αδιέξοδο, πριν ο Γκουντογκάν παίξει μια τέλεια μπαλιά στον Κουντέ, ο οποίος βρήκε τον Ζοάο Φέλιξ στην περιοχή. Ωστόσο, ο τελευταίος κατάφερε το κατόρθωμα να κεραυνοβολήσει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι από τα τέσσερα μέτρα – από εκεί αναπήδησε στον Άαρον, στο δοκάρι και στη συνέχεια εκτός παιχνιδιού (78′).

Η Μπαρτσελόνα έφτασε μάλιστα κοντά στο να χαρίσει τη νίκη, αλλά ο Μολέιρο μετά από ωραία ατομική ενέργεια βρήκε μόνο την εξωτερική πλευρά των διχτύων – ο τερ Στέγκεν μάλωσε τους συναδέλφους του σαν σπουργίτι (87′). Τελικά, ήταν μια άξια, αν και χωρίς λάμψη, νίκη με 1-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι υπογράμμισαν τη θέση τους ως κορυφαίοι αντίπαλοι της Ρεάλ.

Ο επόμενος αγώνας της ομάδας του Xavi δεν είναι πριν από τις 10 Απριλίου, όταν αντιμετωπίζει την Παρί Σεν Ζερμέν στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Champions League.