Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΣτις καθυστερήσεις: Ο Γιόβιτς σώζει ένα βαθμό στη Μίλαν που βρίσκεται στην...

Στις καθυστερήσεις: Ο Γιόβιτς σώζει ένα βαθμό στη Μίλαν που βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας

Παρά το ελπιδοφόρο ξεκίνημα στη σεζόν, η Μίλαν δεν μπόρεσε να αποσπάσει ισοπαλία από την ουραγό US Salernitana. Τουλάχιστον ο Τζόκερ Γιόβιτς φρόντισε να διαμορφώσει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις

Η Serie A δεν κάνει διακοπή στα τέλη Δεκεμβρίου, οπότε οι παίκτες καλούνται να αγωνιστούν και γύρω στα Χριστούγεννα. Ο προπονητής της Μίλαν, Στέφανο Πιόλι, έκανε δύο αλλαγές σε σχέση με την πρόσφατη νίκη με 3-0 επί της Μόντσα για την αναμέτρηση με την ουραγό Σαλέρνο, η οποία είχε μόλις οκτώ βαθμούς πριν από τη σέντρα: οι Φλορέντσι (πάγκος) και Πομπέγκα (δεν ήταν στην αποστολή) έδωσαν τη θέση τους στους Καλάμπρια και Μπενάκερ

Η Σαλερνιτάνα βελτιώνεται μετά την καθυστέρηση – και ισοφαρίζει

Οι Rossoneri ξεκίνησαν κυρίαρχα, έφτασαν κοντά στο γκολ δύο φορές με τον Rafael Leao (2ο, 6ο), αλλά στάθηκαν τυχεροί στο 7ο λεπτό, όταν ο Dia δεν κατάφερε να νικήσει τον προσεκτικό τερματοφύλακα της AC Maignan από κοντά. Παρ’ όλα αυτά, τα φαβορί συνέχισαν να κυριαρχούν – το προβάδισμα με τον Τομόρι, ο οποίος με κεφαλιά από λίγα μέτρα, ήταν η λογική συνέπεια (17′).

Ωστόσο, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι προς το παρόν, η εικόνα άλλαξε όσο προχωρούσε το πρώτο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που όχι μόνο αύξησαν την πίεση και δημιούργησαν ελπιδοφόρες ευκαιρίες (Καστανός, 41΄), αλλά και πέτυχαν την πλέον υπερπολύτιμη ισοφάριση λίγο πριν την ανάπαυλα με κεφαλιά του Φάτσιο (42΄).

Ο Γιόβιτς απαντάει αργά στο γκολ της πρεμιέρας του Καντρέβα

Αφού η Μίλαν έβαλε στην ανάπαυλα τον Simic, ο οποίος γεννήθηκε στο Nürtingen της Βάδης-Βυρτεμβέργης, για να αντικαταστήσει τον τραυματία Kjaer, οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν επίσης να προβούν σε αλλαγή λόγω τραυματισμού μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Ο Ikuwemesi μπήκε στη θέση του Dia, ο οποίος είχε τραυματιστεί στον μηρό (48′). Ωστόσο, η αντικατάσταση του σέντερ φορ δεν έκανε τη Σαλερνιτάνα να σταματήσει τις επιθετικές της προσπάθειες. Ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βασίζονται στον τερματοφύλακα Κοστίλ, ο Καντρέβα έδωσε μάλιστα προβάδισμα στους Γκρανατροτέν στο 63ο λεπτό. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Μίλαν, Μαϊνάν, έκοψε εξαιρετικά άτυχη φιγούρα με το δεξί σουτ του βετεράνου από τα 16 περίπου μέτρα.

Οι δύο τερματοφύλακες βρέθηκαν στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος και στη συνέχεια, με τον Maignan να πραγματοποιεί μια δυνατή απόκρουση από τον εντυπωσιακό Candreva μόλις πέντε λεπτά μετά την επίτευξη του γκολ. Στην αντίπερα όχθη, ο Κοστίλ έκανε μια δυνατή διπλή απόκρουση για να αποτρέψει το γκολ-τζόκερ του αναπληρωματικού Γιόβιτς στο 82ο λεπτό, αλλά ο Γάλλος ήταν ανίσχυρος στις καθυστερήσεις: ο Ζιρού δημιούργησε με το κεφάλι το γκολ του Σέρβου επιθετικού του, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με βολέ από τα πέντε μέτρα (90.+1).

Σχηματισμός πακέτου μπροστά από τον πάγκο των αναπληρωματικών της Μίλαν

Οι Rossoneri, που προφανώς δεν μπορούσαν να είναι ικανοποιημένοι με την ισοπαλία στην τελευταία θέση του πίνακα, είχαν άλλα τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων για να χτυπήσουν στις καθυστερήσεις. Αφού ο Florenzi βρήκε τον Costil λίγα λεπτά μετά το 2:2, η δράση συνεχίστηκε τελικά μπροστά από τον πάγκο των φιλοξενούμενων. Κατά τη διάρκεια μιας συμπλοκής, ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα στον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Σαλερνιτάνα Φιορίλο – αμέσως μετά ακολούθησε το τελικό σφύριγμα

Οι Granatroti από το Σαλέρνο, που παραμένουν στην 20η θέση, συνεχίζουν τις υποχρεώσεις τους στις 30 Δεκεμβρίου με εκτός έδρας παιχνίδι στην Hellas Verona (6μμ). Την ίδια ώρα η Μίλαν θα φιλοξενήσει στο Giuseppe Meazza τη Sassuolo Calcio