Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠρεμιέρα γκολ με ιστορία: Werner ευχαριστεί τους συμπαίκτες του

Πρεμιέρα γκολ με ιστορία: Werner ευχαριστεί τους συμπαίκτες του

Με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τότεναμ, ο Τίμο Βέρνερ δρομολόγησε την ανατροπή απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας του Όλιβερ Γκλάσνερ. Μια άλλη σκηνή ήταν πιο εύκολο να την αντέξει

Από τότε που έπαιξε στην Τότεναμ, έχει γίνει πολύ πιο ευτυχισμένος, δήλωσε ο Τίμο Βέρνερ στα μέσα Φεβρουαρίου. Και όντως, μπορεί κανείς να κάνει τουλάχιστον εικασίες για το αν ο 57 φορές διεθνής παίκτης θα είχε πετύχει το γκολ που πέτυχε το Σάββατο κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στο πρώτο μισό της σεζόν με τη φανέλα της RB Λειψίας.

Το γεγονός ότι σκόραρε για πρώτη φορά για τα “σπιρούνια” στο 77ο λεπτό, όταν έστειλε στα δίχτυα μια χαμηλή σέντρα του Μπρέναν Τζόνσον για να κάνει το 1-1 και να γυρίσει το ματς, είχε μια προϊστορία: Στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ελάχιστα είχαν έρθει για τα Σπερς, ο Βέρνερ είχε χάσει απρόσεκτα μια μεγάλη ευκαιρία. Αφού έτρεξε μόνος του πάνω στον τερματοφύλακα Sam Johnstone σχεδόν από τη μεσαία γραμμή, προσπάθησε μάταια να τον στρογγυλοκάτσει

“Θα ήταν τρομερό αν είχα χάσει δύο τέτοιες ευκαιρίες “

Αλλά ο Werner αρνήθηκε να πτοηθεί – εν μέρει χάρη στους συμπαίκτες του. “Στάθηκαν πίσω μου στο ημίχρονο και μου είπαν να συνεχίσω”, δήλωσε ο Werner μετά την εντός έδρας νίκη με 3:1, την οποία ο Cristian Romero (80′) και ο αρχηγός Heung-Min Son (88′) έκαναν τέλεια. “Πάντα αισθάνεσαι υπέροχα όταν έχεις μια ομάδα γύρω σου που δεν λέει τίποτα. Με στήριξαν και αυτό βοήθησε εμένα και όλη την ομάδα. Θα ήταν τρομερό αν είχα χάσει δύο τέτοιες ευκαιρίες σε ένα παιχνίδι.”

Ο

Werner σκόραρε για τελευταία φορά στις 28 Οκτωβρίου στη νίκη της Λειψίας με 6-0 επί της 1. FC Köln, εκείνη τη φορά από το σημείο του πέναλτι. Στην Premier League, ο πρώην επαγγελματίας της Τσέλσι σκόραρε για ενδέκατη φορά στην 62η συμμετοχή του. Ο προπονητής Ανζέ Ποστέκογλου, ο οποίος θα εξακολουθήσει να μην έχει στη διάθεσή του τον επιθετικό Ριτσαρλισόν για τις επόμενες εβδομάδες, επαίνεσε τον δανεικό του για την “πολύ καλή του εμφάνιση”. Ο Βέρνερ ήταν “μια συνεχής απειλή” για τους φιλοξενούμενους υπό τον νέο προπονητή Όλιβερ Γκλάσνερ.

Αν και έχουν ήδη αποκλειστεί από όλες τις διοργανώσεις κυπέλλου, τα Σπερς εξακολουθούν να παλεύουν για μια θέση στο Champions League στο πρωτάθλημα. Με ένα παιχνίδι να απομένει, απέχουν πέντε βαθμούς από την τέταρτη Άστον Βίλα, η οποία κέρδισε 3-2 στη Λούτον Τάουν – και είναι η επόμενη αντίπαλος της Τότεναμ την επόμενη Κυριακή.