Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠολύ σπάταλοι οι "άγιοι": Δύο ντεμπούτο γκολ πυροδότησαν τη Λίβερπουλ στα προημιτελικά

Πολύ σπάταλοι οι “άγιοι”: Δύο ντεμπούτο γκολ πυροδότησαν τη Λίβερπουλ στα προημιτελικά

Η

Liverpool FC πέρασε στα προημιτελικά του FA Cup. Μετά από ένα πολύ ανώμαλο ξεκίνημα, η νεαρή ομάδα των “κόκκινων” εξασφάλισε μια ξεκάθαρη εντός έδρας νίκη απέναντι στη Σαουθάμπτον

Ο Γιούργκεν Κλοπ δεν ήλπιζε σε τίποτα λιγότερο από “θαύματα” όσον αφορά το προσωπικό πριν από τον αγώνα με τους Αγίους – αλλά δεν του επετράπη να τα ζήσει. Οι “κόκκινοι”, οι οποίοι ήταν ακόμα ταραγμένοι από τον θρίαμβο στο Λιγκ Καπ απέναντι στην Τσέλσι και πλήρωσαν ακριβά τους τραυματισμούς των Γκράβενμπερτς και Έντο, ξεκίνησαν λοιπόν το FA Cup με έξι νέους παίκτες και μια ακόμα πιο νεανική αρχική ενδεκάδα. Για παράδειγμα, ο 18χρονος Κούμας έκανε το επαγγελματικό του ντεμπούτο

Βέβαια, η ομάδα του Ράσελ Μάρτιν γνώριζε και αυτή τις ανησυχίες των γηπεδούχων και παρά τις οκτώ (!) αλλαγές ήταν παρούσα από το πρώτο δευτερόλεπτο και πανηγύρισε ήδη το πρώτο της γκολ μετά από μισό λεπτό. Ωστόσο, ο Μάρα ήταν ξεκάθαρα οφσάιντ όταν σκόραρε, αλλά παρόλα αυτά η σκηνή έβαλε τις βάσεις για τα πρώτα λεπτά, στα οποία η Σαουθάμπτον έχασε αρκετές μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 1-0. Ο ίδιος ο επιθετικός αποκρούστηκε δύο φορές από τον Κέλεχερ (6ο, 11ο), ενώ ο Σουλεμάνα βρήκε μόνο το δοκάρι (5ο).

Ο Κούμας σκοράρει στο πρώτο παιχνίδι

Αφού γλίτωσε κάπως το λάθος ξεκίνημα, η LFC μπήκε σταδιακά καλύτερα στο παιχνίδι. Αν και οι Rothwell (18) και Sulemana (38) είχαν περαιτέρω επικίνδυνες στιγμές για τους Αγίους, το υψηλό πρέσινγκ των γηπεδούχων ήταν όλο και πιο αποτελεσματικό απέναντι στο ριψοκίνδυνο παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Ο Γκάκπο δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία (21) πριν η Λίβερπουλ πατήσει τελικά γκάζι στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Έλιοτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Λάμλεϊ με μακρινό σουτ (42′), ο οποίος λίγο αργότερα νικήθηκε από τον Κούμα και μόνο (45′). Ο πρωτοεμφανιζόμενος παραλίγο να ακολουθήσει το πρώτο του γκολ με την πρώτη του ασίστ. Ωστόσο, ο Γκάκπο αστόχησε (45.+1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, αρχικά φάνηκε ότι η πληθώρα ευκαιριών θα συνεχιζόταν απρόσκοπτα. Από τη μία πλευρά, ο Σουλεμάνα έχασε την επόμενη ευκαιρία υψηλού επιπέδου (48′), ενώ ο Γκάκπο ακολούθησε από την άλλη (52′).

Σε γενικές γραμμές, ωστόσο, οι όλο και πιο σίγουροι γηπεδούχοι κράτησαν τα πράγματα ήσυχα. Όταν όμως οι κόκκινοι επέτρεψαν κάτι να συμβεί, τα πράγματα έγιναν πολύ επικίνδυνα. Αυτό συνέβη στο 68ο λεπτό, όταν ο Τσαρλς έμεινε αμαρκάριστος μπροστά από τον Κέλεχερ.

Ο Τζόκερ Ντανς σκοράρει δύο φορές

Ισως γαλουχημένη από αυτή την ευκαιρία, η Λίβερπουλ ανέβασε και πάλι στροφές, πίεσε για το τελευταίο γκολ και το πέτυχε στο πρόσωπο του αναπληρωματικού Danns, ο οποίος πέτυχε και το πρώτο του επαγγελματικό γκολ σε ηλικία 18 ετών (73′). Ωστόσο, ο επιθετικός με τα εντυπωσιακά μαλλιά δεν ήταν αρκετός: Αφού ο Γκάκπο δεν κατάφερε να κάνει το 3:0 μετά από ατομική ενέργεια (85′), ο Danns πέτυχε μάλιστα και το 3:0 (88′).

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα της Σαουθάμπτον στα τελευταία πέντε ανταγωνιστικά παιχνίδια της. Ως εκ τούτου, θα πρέπει να κάνει δουλειά ανασυγκρότησης ενόψει της επίσκεψης της στο υπόγειο Μπέρμιγχαμ το Σάββατο (6μμ). Η Liverpool FC, από την άλλη πλευρά, κέρδισε το πέμπτο σερί ανταγωνιστικό παιχνίδι της και θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα προημιτελικά του FA Cup. Ωστόσο, πριν αντιμετωπίσουν τους “κόκκινους διαβόλους”, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ θα αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους στη φάση των “16” το Σάββατο. Οι “κόκκινοι” υποδέχονται τη Νότιγχαμ Φόρεστ από τις 4 το απόγευμα και θα αναζητήσουν βαθμούς στην κούρσα της Championship.