Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠαρά τον πολλαπλασιασμό των ευκαιριών του Ραφίνια: Η Μπαρτσελόνα νίκησε ξεκάθαρα τη...

Παρά τον πολλαπλασιασμό των ευκαιριών του Ραφίνια: Η Μπαρτσελόνα νίκησε ξεκάθαρα τη θαρραλέα Γκετάφε

Η Καρκελώνη εξασφάλισε μια άνετη νίκη το απόγευμα του Σαββάτου, επικρατώντας με διαφορά της FC Getafe. Ο Raphinha σκόραρε δύο φορές στην πορεία

Η Μπαρτσελόνα, η οποία είχε κάνει τρεις αλλαγές σε σχέση με το 1-1 της αναμέτρησης για τους “16” του Champions League στη Νάπολη, δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια μπήκε στον ρυθμό της. Ο Ραφίνια, ο οποίος ξεκίνησε στη θέση του Λαμίν Γιαμάλ, έφτασε κοντά στο να προηγηθεί νωρίς μετά από κάτι λιγότερο από δέκα λεπτά με τακουνάκι, αλλά σούταρε ελάχιστα άουτ (8′). Η Γκετάφε, εν τω μεταξύ, είχε επίσης συμμετοχή στο παιχνίδι, δοκιμάζοντας επανειλημμένα την τύχη της με μακρινά σουτ και κερδίζοντας έξι κόρνερ μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, οι Καταλανοί ήταν πιο επικίνδυνοι και πήραν το προβάδισμα στο 20ό λεπτό, αφού ο αμυντικός Κούντε έστειλε στο δρόμο τον εξτρέμ Ραφίνια. Μόνος του μπροστά από τον Νταβίντ Σόρια, ο Βραζιλιάνος έστειλε με ηρεμία την μπάλα στο σπίτι του

Προβάδισμα αστραπής στο ημίχρονο – ο Ζοάο Φέλιξ αυξάνει

Η FCB συνέχισε, συνδυάστηκε τακτικά σε υποσχόμενες θέσεις για σουτ και παραλίγο να κάνει το 2-0 με τον Joao Felix, ο οποίος αντικατέστησε τον Pedri στην αρχική ενδεκάδα. Ωστόσο, ο πρώην Κολτσονέρο άργησε πολύ στο αριστερό δοκάρι (34′). Η Μπαρτσελόνα δεν το έβαλε κάτω και έψαχνε απεγνωσμένα ένα δεύτερο γκολ, αλλά την προσπάθεια του Φέλιξ να σκοράρει ελεύθερα από τα 16 περίπου μέτρα σταμάτησε ο Νταβίντ Σόρια (37). Η Ραφίνια δεν κατάφερε να αξιοποιήσει δύο ακόμη εκατόμβες λίγο πριν το ημίχρονο (41, 45+2), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάνε στην ανάπαυλα με ένα μικρό προβάδισμα.

Μετά την ανάπαυλα, η Γκετάφε παραλίγο να τιμωρήσει τον πολλαπλασιασμό των ευκαιριών της Μπαρτσελόνα, όταν ο Λουίς Μίλα ανάγκασε τον τερ Στέγκεν σε απόκρουση από απόσταση, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (49′). Η FCB δεν εντυπωσιάστηκε από το σύντομο σοκ και χρησιμοποίησε το γκολ του αλουμινίου ως αφυπνιστικό μήνυμα. Τέσσερα περίπου λεπτά αργότερα έγινε το 2:0: Μετά την αρχική πάσα του Ραφίνια στον Κρίστενσεν, ο Δανός τροφοδότησε τον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος έστειλε με ευκολία την μπάλα στα δίχτυα (53′).

Ο Φερμίν σημειώνει το τελικό γκολ

Η Μπαρτσελόνα έπαιζε με πολύ χιούμορ και εξαιρετικούς συνδυασμούς από αυτό το σημείο και μετά. Μετά την εναρκτήρια πάσα του Γκουντογκάν στον Ραφίνια, ο ντε Γιονγκ ολοκλήρωσε την κίνηση (61′). Στη συνέχεια, το παιχνίδι κύλησε με άνεση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο αναπληρωματικός Φερμίν με πλασέ για το 4:0 (90.+1).

Η Μπαρτσελόνα ταξιδεύει στο Μπιλμπάο την επόμενη Κυριακή (9μμ). Η Χετάφε φιλοξενεί τη Λας Πάλμας μια μέρα νωρίτερα στις 6.30μμ.