Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Camavinga αστοχεί, ο Pavard καθορίζει την πορεία: Γαλλία νικήσει τη Σκωτία

Ο Camavinga αστοχεί, ο Pavard καθορίζει την πορεία: Γαλλία νικήσει τη Σκωτία

Η Γαλλία επικράτησε με 4-1 σε ένα δοκιμαστικό παιχνίδι απέναντι στη Σκωτία. Η δευτεραθλήτρια κόσμου έμεινε πίσω στο σκορ μετά από ένα λάθος του Καμαβίνγκα, αλλά στη συνέχεια μπήκε ο Παβάρντ

Η Γαλλία προκλήθηκε στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πριν από λίγες ημέρες και πήρε το εισιτήριο για το EURO 2024 στη Γερμανία με νίκη 2-1 στην Ολλανδία. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ντιντιέ Ντεσάμπ έκανε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με την εμφάνιση στο Άμστερνταμ: Οι Παβάρ, Καμαβίνγκα, Ντεμπελέ και Ζιρού ξεκίνησαν στη θέση των Λούκας Ερνάντες, Ραμπιό, Κομάν και Κόλο Μουάνι.

Η Σκωτία αμφισβητήθηκε και στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, αλλά η συμμετοχή των Bravehearts στο EURO 2024 ήταν ήδη σίγουρη πριν από το 0:2 στο κορυφαίο ματς στην Ισπανία. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στιβ Κλαρκ έκανε ροτέισον στην αρχική ενδεκάδα, με μόνο τους Χέντρι, ΜακΚένα και ΜακΤομινέι να παραμένουν.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ντάνιελ Σίμπερτ στην τεχνική ηγεσία στη θέση του Τομπάιας Στίλερ, ο οποίος αποχώρησε εκτάκτως. Ήταν ένα μάλλον δύσκολο ξεκίνημα με λάθη και από τις δύο πλευρές. Το μεγαλύτερο λάθος οδήγησε στη συνέχεια στο προβάδισμα για τους Σκωτσέζους: ο Καμαβίνγκα είχε στην πραγματικότητα την μπάλα υπό έλεγχο στην περιοχή του πέναλτι, αρκετό χώρο, χρόνο και επιλογές. Όμως ο επαγγελματίας της Ρεάλ έπαιξε την μπάλα κατευθείαν στα πόδια του Γκίλμουρ, ο οποίος τον ευχαρίστησε με το 0:1 (11΄).

Όμως η Γαλλία είχε τις σωστές απαντήσεις στο πρόσωπο του Παβάρντ. Αρχικά, ο επαγγελματίας της Μπάγερν έπιασε την κεφαλιά σε κόρνερ του Γκριεζμάν (16ο), ενώ στη συνέχεια ήταν και πάλι εύστοχος μετά από εξαιρετική δουλειά του Εμπαπέ (24ο). Στη συνέχεια, ο Mbappé έκανε το 3-1 στην ανάπαυλα σε ένα ζωντανό πρώτο ημίχρονο από το σημείο του πέναλτι (41ο).

Δύο γκολ από αλουμίνιο – ο Κομάν σημειώνει το τελικό σκορ

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ λιγότερο θεαματικό από το πρώτο. Για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν συνέβησαν πολλά, μόνο μετά από ένα τέταρτο ο Mbappé βγήκε μπροστά με ποδηλατοκλωτσιά, αλλά δεν βρήκε στόχο (60.). Η Γαλλία δεν έπαιζε πλέον τόσο στοχευμένα, αλλά εξακολουθούσε να έχει τα πάντα υπό έλεγχο.

Στο 70ο λεπτό, η “Equipe tricolore” αύξησε το προβάδισμα σε 4:1. Ο πρώην παίκτης της Γκλάντμπαχ Thuram κατάφερε να ξεφύγει από αριστερά και να περάσει μέσα. Ο Γκριεζμάν σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι από λίγα μέτρα και ο Κομάν της Μπάγερν μετέτρεψε με μαεστρία το πολύ πιο δύσκολο ριμπάουντ.

Η Σκωτία προσπάθησε σκληρά και κατάφερε να κρατήσει το παιχνίδι ισορροπημένο κατά διαστήματα, αλλά δεν είχε διεισδυτική δύναμη στην επίθεση. Ο Brown δοκίμασε τον Maignan με μια μακρινή προσπάθεια στο 76ο λεπτό, αλλά ο Maignan χρειάστηκε να τεντωθεί για να αποκρούσει το σουτ σε κόρνερ. Και στο 85ο λεπτό, ο Armstrong και ο Brown είχαν και πάλι δύο καλές ευκαιρίες, αλλά ο Maignan ήταν σε ετοιμότητα για να τις αποκρούσει.

Αλλά και οι Γάλλοι είχαν ευκαιρίες για το πέμπτο γκολ: ο Thuram κυνήγησε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μετά από σέντρα του Coman στο 82ο λεπτό, ο Coman απέτυχε δύο λεπτά αργότερα με μακρινό σουτ πάνω στον Clark. Έτσι, παρέμεινε ένα πανάξιο 4:1 για τη Γαλλία.