петък, май 3, 2024
HomeFootballКамавинга пропуска, а Павард определя посоката: Франция побеждава Шотландия

Камавинга пропуска, а Павард определя посоката: Франция побеждава Шотландия

Франция спечели с 4:1 в контролен мач срещу Шотландия. Световните вицешампиони изостанаха след пропуск на Камавинга, но след това се появи Павар.

Франция бе предизвикана в квалификациите за Европейското първенство преди няколко дни и си резервира билет за Евро 2024 в Германия с победа 2:1 в Холандия. Националният треньор Дидие Дешан направи четири промени в сравнение с представянето в Амстердам: Павар, Камавинга, Дембеле и Жиру започнаха вместо Лукас Ернандес, Рабио, Коман и Коло Муани.

Шотландия също бе предизвикана в квалификациите за Европейското първенство, но участието на „храбрите сърца“ в ЕВРО 2024 бе сигурно още преди 0:2 в топ мача в Испания. Националният треньор Стив Кларк направи ротации в стартовата единайсеторка, като в нея останаха само Хендри, Маккена и МакТоминай.

Мачът започна с Даниел Зиберт на мястото на Тобиас Щилер, който се оттегли в кратък срок. Началото беше доста трудно, с грешки и от двете страни. Най-голямата грешка след това доведе до преднина за шотландците: Камавинга всъщност контролираше топката в собственото си наказателно поле, имаше достатъчно пространство, време и възможности. Професионалистът от Реал обаче отигра топката право в краката на Гилмор, който му се отблагодари с 0:1 (11).

Франция обаче имаше правилните отговори в лицето на Павар. Първо професионалистът на Байерн засече с глава центриране от корнер на Гризман (16-и), а след това отново бе на мястото си след страхотна работа на Мбапе (24-и). След това Мбапе направи резултата 3:1 на почивката в едно оживено първо полувреме от бялата точка (41-ви).

Два алуминиеви гола – Коман вкара последния гол

Второто полувреме беше далеч по-малко зрелищно от първото. Дълго време не се случваше почти нищо, едва след четвърт час Мбапе излезе напред с удар с велосипед, но той не намери целта си (60.). Франция вече не играеше толкова целенасочено, но все още контролираше всичко.

В 70-ата минута „Equipe tricolore“ увеличи преднината си на 4:1. бившият играч на Гладбах Тюрам успя да пробие отляво и да подаде навътре. Гризман удари напречната греда само от няколко метра, а Коман от Байерн майсторски реализира много по-трудния отскок.

Шотландия се стараеше много и на моменти успяваше да държи играта равностойна, но им липсваше пробивна мощ в атака. В 76-ата минута Браун изпробва Мейгън с далечен удар, но Мейгън трябваше да се разтегне, за да предотврати удара в корнер. В 85-ата минута Армстронг и Браун отново имаха два добри шанса, но Мейгън бе на крака, за да ги предпази.

Но французите имаха шансове и за пети гол: Тюрам гонеше топката на напречната греда след центриране на Коман в 82-ата минута, Коман не успя две минути по-късно с далечен удар на Кларк. Така резултатът остана заслужен – 4:1 за Франция.