Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Χάλερ είναι ο νικητής του αγώνα: η Ακτή Ελεφαντοστού κερδίζει το...

Ο Χάλερ είναι ο νικητής του αγώνα: η Ακτή Ελεφαντοστού κερδίζει το Κύπελλο Αφρικής

Η

Ακτή Ελεφαντοστού κατέκτησε το Κύπελλο Αφρικής για τρίτη φορά – και για πρώτη φορά από το 2015. Ο επαγγελματίας της BVB Sebastien Haller ήταν ο νικητής του αγώνα με το χρυσό του πόδι λίγο πριν το τέλος. Η Νιγηρία δεν είχε απάντηση στην επίθεση

Το ταραχώδες Κύπελλο Αφρικής της Ακτής Ελεφαντοστού, με αλλαγή προπονητή μετά από δύο ήττες στον προκριματικό γύρο και αρκετές επιστροφές στη φάση των νοκ άουτ αγώνων, κορυφώθηκε αργά το βράδυ της Κυριακής. Και στον τελικό απέναντι στη Νιγηρία, οι οικοδεσπότες χρειάστηκε επίσης να παλέψουν για να επιστρέψουν από το εις βάρος τους σκορ και να πανηγυρίσουν τον τρίτο τους θρίαμβο στο Κύπελλο Αφρικής.

Δύο επαγγελματίες της Bundesliga ήταν στην αρχική ενδεκάδα της Ακτής Ελεφαντοστού. Ο Haller της BVB επέστρεψε στην πρώτη γραμμή, ενώ ο Kossounou της Leverkusen επέστρεψε στην άμυνα μετά την ήττα με 1-0 από τη ΛΔ Κονγκό στον ημιτελικό. Ο υπηρεσιακός προπονητής Emerse Faé Aurier είχε δικαίωμα να ξεκινήσει στη θέση του Boly (δεν ήταν στην αποστολή) ως δεύτερη αλλαγή πριν από τον τελικό. Η Νιγηρία έκανε επίσης δύο αλλαγές μετά τη νίκη της με 4-2 στα πέναλτι επί της Νότιας Αφρικής: Ο επιθετικός της Μίλαν Samu Chukwueze αντικατέστησε τον Simon, με τον Zaidu της Πόρτο να παίζει στον άξονα αντί του Osayi-Samuel (και οι δύο στον πάγκο).

Όπως αναμενόταν, η Νιγηρία, η οποία είχε δεχθεί μόλις δύο γκολ σε όλο το τουρνουά μέχρι στιγμής, επικεντρώθηκε στην άμυνα, κρατώντας βαθιά στο μεγαλύτερο μέρος της και αντιστάθηκε στις αρχικά διστακτικές επιθετικές προσπάθειες των Ιβοριανών με στιβαρή εμφάνιση και σωματική σκληρότητα.

Στο 7ο λεπτό, ο Haller και ο Gradel έχασαν μια σέντρα από μισό ύψος στο κέντρο και οι ευφορικοί φίλαθλοι της οικοδέσποινας έπρεπε να περιμένουν ένα καλό τέταρτο για την επόμενη ευκαιρία. Ο Gradel σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων με κεφαλιά από τα πέντε μέτρα μετά από κόρνερ (21′), ενώ ο τερματοφύλακας της Νιγηρίας Nwabili απέκρουσε το άπιαστο σουτ του Adingra (34′).

Ο Τρουστ-Εκόνγκ συγκλονίζει την Ακτή Ελεφαντοστού λίγο πριν την ανάπαυλα

Πάντως, η Ακτή Ελεφαντοστού δυσκολεύτηκε να διασπάσει το αμυντικό οχυρό των αντιπάλων της. Αντιθέτως, οι Super Eagles σόκαραν τους Ελεφαντοστού παίρνοντας το προβάδισμα από το πουθενά στο 38ο λεπτό: ο Troost-Ekong σηκώθηκε αστραπιαία από κόρνερ και με κεφαλιά έστειλε το κεφάλι στη μακρινή γωνία – μόλις το δεύτερο σουτ της Νιγηρίας προς την εστία στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι ήταν πολύ παρόμοιο με το πρώτο ημίχρονο. Η Ακτή Ελεφαντοστού είχε σημαντικά περισσότερη κατοχή και πίεζε για την ισοφάριση. Ο Μπάσεϊ της Νιγηρίας απέκρουσε ένα σουτ του Γκρέιντελ λίγο πριν τη γραμμή (50′), ο Σερί από μακριά (59′) και ο Κεσιέ με κεφαλιά με βουτιά (60′) ήταν ακόμα πολύ άστοχοι. Ωστόσο, οι Ιβοριανοί ανταμείφθηκαν στη συνέχεια για την πιεστική τους φάση

Ο Χαλέρ γυρίζει το παιχνίδι – Το Αμπιτζάν εκρήγνυται

Μετά από κόρνερ, ο Kessié με κεφαλιά ισοφάρισε (62′) και το Stade Olympique Alassane Ouattara κυριολεκτικά εξερράγη. Και οι “ελέφαντες” δεν το έβαλαν κάτω. Ο Χάλερ τοποθέτησε το θεαματικό πλάγιο σουτ του δίπλα από την εστία (75′), αλλά λίγο αργότερα είχε το τυχερό πόδι. Ο Adringa έκανε μια γρήγορη κίνηση στην αριστερή πλευρά και η σέντρα του από το μισό ύψος βρήκε τον Haller, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με το δάχτυλο του ποδιού του (81′).

Η Νιγηρία είχε κάτι περισσότερο από δέκα λεπτά για να γυρίσει το παιχνίδι. Ωστόσο, οι Super Eagles δεν κατάφεραν να βγάλουν αρκετές επιθέσεις, με τους Ιβοριανούς να αποκρούουν εύκολα τις ψηλές μπαλιές προς την περιοχή των αντιπάλων τους. Μετά από επτά λεπτά καθυστερήσεων, το Stade Olympique Alassane Ouattara μετατράπηκε τελικά σε τρελοκομείο. Με το σφύριγμα της λήξης, οι Ιβοριανοί, συγκλονισμένοι από τα συναισθήματά τους, έπεσαν ο ένας στην αγκαλιά του άλλου, ακόμη και ο Haller, ο σκόρερ του νικητήριου γκολ, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του.