Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Τζόκερ ΜακΤομινέι κάνει τη διαφορά: Νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Άστον...

Ο Τζόκερ ΜακΤομινέι κάνει τη διαφορά: Νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Άστον Βίλα

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις με μια τυχερή νίκη στην Άστον Βίλα. Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η διαφορά από τη διεθνή θέση συρρικνώθηκε στους πέντε βαθμούς

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ξεκίνησε με τον Βαράν στη θέση του τραυματία Μαρτίνες σε σχέση με το 3-0 επί της Γουέστ Χαμ, μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχασε τις πρώτες ευκαιρίες με τους Χόιλουντ (13) και Γκαρνάτσο (13). Λίγα λεπτά αργότερα, όμως, οι “κόκκινοι διάβολοι” μπόρεσαν να πανηγυρίσουν, αφού ο Μαγκουάιρ εκτέλεσε κόρνερ από τον Μπρούνο Φερνάντες στον ελεύθερο Χόχλουντ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να τελειώσει από κοντά και να βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους (17′).

Ο Ο Ονάνα στο δοκάρι – ο Ράμσεϊ αστοχεί

Μετά από αυτό, η Γιουνάιτεντ οπισθοχώρησε και επέτρεψε περισσότερα απέναντι στα αρχικά χλωμά “λιοντάρια”. Ο Onana χρειάστηκε να επέμβει δύο φορές όταν ο McGinn (24) και αργότερα ο Watkins (25) προσπάθησαν να ισοφαρίσουν. Η Άστον Βίλα έγινε όλο και πιο δραστήρια και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά το σουτ του Ράμσεϊ έφυγε δεξιά άουτ (27).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικεντρώθηκε στην άμυνα και περίμενε τις αντεπιθέσεις. Ωστόσο, οι “κόκκινοι διάβολοι” δεν δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες απέναντι στα καλύτερα “λιοντάρια” μέχρι την ανάπαυλα και παρόλα αυτά προηγήθηκαν με 1:0 στο ημίχρονο.

Ο Douglas Luiz ισοφαρίζει – παγωμένος ο McTominay

Η Άστον Βίλα συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση μετά την ανάπαυλα, αλλά ο Ονάνα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση με αντανακλαστικά στην προσπάθεια του Γουάτκινς από κοντά (48′). Καθώς τα “λιοντάρια” αύξησαν την πίεση, οι “κόκκινοι διάβολοι” δεν μπορούσαν πλέον να την αντέξουν και δέχτηκαν την καθυστερημένη ισοφάριση. Μετά από σέντρα του Μπέιλι, ο Ντάγκλας Ντίαζ έβαλε το πόδι του και σκόραρε στη δεξιά γωνία (67′).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέκαμψε λίγο στο διάστημα που ακολούθησε και έφτασε σε ένα γκολ από το πουθενά, αλλά ο Γκαρνάτσο πέρασε ελάχιστα άουτ (71′). Με τον Douglas Luiz να χάνει και πάλι μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2:1 για την Aston Villa, οι παγωμένοι “κόκκινοι διάβολοι” χτύπησαν στις καθυστερήσεις με τον τζόκερ McTominay (86′) και εξασφάλισαν μια τελικά τυχερή νίκη στα “λιοντάρια”.

Την επόμενη Κυριακή, η Μαν Γιουνάιτεντ φιλοξενεί την ανεβασμένη Λούτον (17.30). Την προηγούμενη ημέρα, οι Villans φιλοξενούν τη Fulham (4μμ).