Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized"Ο Χάβερτζ δεν έπρεπε να βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο"

“Ο Χάβερτζ δεν έπρεπε να βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο”

Ο Κάι Χάβερτζ υπογράμμισε την κορυφαία φόρμα του στη δύσκολη νίκη της Άρσεναλ επί της Μπρέντφορντ – αλλά βρέθηκε στο επίκεντρο της δημοσιότητας και στη συνέχεια εξαιτίας μιας άλλης σκηνής

Όταν ο Mikel Arteta αντικατέστησε τον Gabriel Jesus με τον Jorginho στο 70ο λεπτό εναντίον της Brentford, ήταν διπλά επικίνδυνο: επειδή ένας επιθετικός μπήκε στη θέση ενός μέσου – και επειδή ο Kai Havertz παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γερμανός διεθνής επιθετικός είχε γλιτώσει μια κίτρινη κάρτα πέντε λεπτά νωρίτερα και ήταν σε θέση να παίξει διαφορετικό ρόλο μόνο εξαιτίας αυτού: Οδήγησε την Άρσεναλ στη νίκη με 2-1 λίγο πριν από το τέλος και έτσι προσωρινά στην κορυφή της Premier League.

“Θέλαμε πολύ αυτούς τους βαθμούς και τους πήραμε”, δήλωσε ο Χάβερτζ στο μικρόφωνο του BBC, ανασαίνοντας με ανακούφιση. “Μερικές φορές αυτά τα παιχνίδια σε κάνουν πιο δυνατό από τις νίκες με 6-0” που πανηγύριζαν πρόσφατα οι “κανονιέρηδες”. Ο νικητής του αγώνα δεν αναφέρθηκε στο 65ο λεπτό. Σε μια μονομαχία με τον Νέιθαν Κόλινς, ο ίδιος – ήδη με κίτρινη κάρτα από το πρώτο ημίχρονο – έπεσε πολύ ελαφρά μέσα στην περιοχή του πέναλτι, αν και τον είχαν αγγίξει ελάχιστα

Προπονητής της Μπρέντφορντ Φρανκ: “Αυτό ήταν ένα ξεκάθαρο παράπτωμα “

“Από την άποψή μου, ο Χάβερτζ δεν έπρεπε να βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο όταν σκόραρε”, δήλωσε ενοχλημένος ο προπονητής της Μπρέντφορντ, Τόμας Φρανκ. “Αυτό ήταν μια ξεκάθαρη παράβαση. Μπορεί να ήταν δύσκολο να το δει ο διαιτητής, αλλά ο επόπτης γραμμών έπρεπε να το δει”. Ο Φρανκ δεν αναφέρθηκε στο γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί και σε κάποιες περιπτώσεις πέναλτι όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι

Ο Αρτέτα δεν ενδιαφέρθηκε για τίποτα από όλα αυτά. Ο προπονητής, ο οποίος είχε πανηγυρίσει έξαλλα το γκολ του Χάβερτζ στην πλάγια γραμμή, βρήκε τη δύσκολη νίκη – την όγδοη σερί – “100%” καλύτερη από το προσωρινό άλμα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Και έτσι η Άρσεναλ μπορεί να παρακολουθήσει με απόλυτη ηρεμία το παιχνίδι κορυφής ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Σίτι την Κυριακή. Μια ισοπαλία θα διατηρήσει την ομάδα του Αρτέτα στην κορυφή. “Δεν μπορούμε να αλλάξουμε αυτό που κάνουν οι άλλες ομάδες”, εξήγησε ο Χάβερτζ. Λοιπόν, άσκησε λίγη πίεση και στους δύο αντιπάλους το Σάββατο

Αυτό περιελάμβανε το γεγονός ότι οι συμπαίκτες του έστησαν με επιτυχία τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Aaron Ramsdale, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον David Raya, ο οποίος δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής απέναντι στην κανονική του ομάδα και ήταν αμέσως υπαίτιος για το 1:1, στην ανάπαυλα. “Όλοι στην ομάδα έχουν κάνει λάθη φέτος”, δήλωσε ο Χάβερτζ. “Μιλήσαμε γι’ αυτό κατά τη διάρκεια της διακοπής”. Ο Ράμσντεϊλ έσωσε στη συνέχεια τους Κανονιέρηδες από το να μείνουν δύο φορές πίσω στο σκορ με 2-1.