Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Μόργκαν σκοράρει τρεις φορές, ο Βανζέιρ με τέσσερις ασίστ: Η Μαύρη...

Ο Μόργκαν σκοράρει τρεις φορές, ο Βανζέιρ με τέσσερις ασίστ: Η Μαύρη ομάδα ξεπέρασε το Μαϊάμι

Σοβαρό πλήγμα υπέστη η πρωτοπόρος Ίντερ Μαϊάμι στο MLS: Suarez & Co. έχασαν τον αγώνα κορυφής στη Νέα Υόρκη Red Bulls με 4-0 ελλείψει του Μέσι, με έναν πρώην επιθετικό του Μαϊάμι να κάνει τη διαφορά

Για το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος χωρίς τον σούπερ σταρ Μέσι (τραυματισμός στον προσαγωγό), το Μαϊάμι δέχθηκε ένα πικρό πλήγμα. Κατά τη διάρκεια της ιπτάμενης επίσκεψης στο Μεγάλο Μήλο, οι αδυναμίες της τραυματισμένης από τραυματισμούς άμυνας αποκαλύφθηκαν ιδιαίτερα. Πρωταγωνιστικό ρόλο είχε κάποιος που στο παρελθόν είχε φορέσει τη φανέλα του Μαϊάμι για δύο χρόνια. Αλλά πρώτα απ’ όλα τα πράγματα με τη σειρά τους.

Η ομάδα του προπονητή Σάντρο Σβαρτς, ο οποίος ανέλαβε την 1η Ιανουαρίου, ξεκίνησε το παιχνίδι στην έκτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας. Ωστόσο, έδειξε από νωρίς ότι ήθελε να σταθεί απέναντι στα φαβορί, τα οποία ξεκίνησαν με την πρώην τριάδα της Μπαρτσελόνα Σουάρες, Μπούσκετς και Ζόρντι Άλμπα μαζί με τον Γκρέσελ.

Το σχέδιο των γηπεδούχων έπιασε τόπο μετά από μόλις τρία λεπτά: Ο Βέλγος Βανζέιρ έστησε τον Μόργκαν, ο οποίος σούταρε κάτω αριστερά χωρίς ιδιαίτερη πίεση από τον αντίπαλό του. Ο ίδιος απέφυγε να πανηγυρίσει από σεβασμό προς την πρώην ομάδα του. Ήταν ένας συνδυασμός που θα αξιοποιούνταν συχνότερα σε αυτό το ματς. Λίγο μετά την ανάπαυλα, ο Βανζέιρ βρήκε και πάλι τον Μόργκαν, ο οποίος νίκησε για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα του Μαϊάμι Ντος Σάντος (51′).

Όποιος περίμενε απάντηση από το Μαϊάμι διαψεύστηκε: η ομάδα του Σβαρτς χτύπησε δύο φορές για να σφραγίσει τη νίκη. Στο 66ο λεπτό, αυτή τη φορά ο Μόργκαν έστησε τον βοηθό του Βανζέιρ, ο οποίος ευτύχησε να στρώσει τον Καρμόνα – 3:0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν το “παλιό” νικητήριο δίδυμο, καθώς ο Βανζέιρ έδωσε την τέταρτη (!) ασίστ του και ο Μόργκαν αρκέστηκε να βάλει το τρίτο του γκολ (70′).

Επιστροφή στις νίκες με τον Μέσι;

Το Μαϊάμι δέχτηκε ακόμη και το γκολ της παρηγοριάς, το οποίο υποτίθεται ότι σημείωσε ο αμυντικός Άλεν, αλλά το VAR επενέβη και αναγνώρισε φάουλ του Λεονάρντο Αφόνσο στην εξέλιξη της φάσης (77′). Το αποτέλεσμα ήταν ένα εμφατικό 4:0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβηκαν στην τρίτη θέση

Οι Red Bulls θα επιδιώξουν να κάνουν κάτι καλύτερο στις 31 Μαρτίου, όταν θα ταξιδέψουν στην Orlando City. Το Μαϊάμι θα επιδιώξει να επιστρέψει στις νίκες στο εντός έδρας παιχνίδι με τη New York City FC – και στη συνέχεια πάλι με τον Μέσι, ο οποίος μάλιστα αναγκάστηκε να απουσιάσει από το διεθνές καθήκον με την Αργεντινή;