Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟι κακές αναμνήσεις επανέρχονται: η Ελβετία ανησυχεί για το καλοκαίρι

Οι κακές αναμνήσεις επανέρχονται: η Ελβετία ανησυχεί για το καλοκαίρι

Οι αντίπαλοι της Γερμανίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, η Ελβετία, πραγματοποίησαν μικτή εμφάνιση στην Κοπεγχάγη το βράδυ του Σαββάτου. Μετά την καθαρή νίκη, ωστόσο, όλοι στη γειτονική χώρα της Γερμανίας μιλούν για τον μόνιμο τερματοφύλακα Sommer, ο οποίος χρειάστηκε να αντικατασταθεί νωρίς λόγω τραυματισμού

Η προσμονή για τον πρώτο διεθνή αγώνα της χρονιάς ήταν έκδηλη στην Κοπεγχάγη, με τους Δανούς οπαδούς να προσφέρουν την πρώτη στιγμή ανατριχίλας κατά τη διάρκεια του ύμνου στο πάρκινγκ. Προηγουμένως, ο τακτικός τερματοφύλακας Schmeichel, που δεν είναι πλέον αδιαμφισβήτητος στην πατρίδα του, τιμήθηκε μαζί με τα παιδιά του για τον 100ό διεθνή αγώνα του.

Ωστόσο, ο αντίπαλός του βρέθηκε γρήγορα και άθελά του στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος: ήταν το 25ο λεπτό, όταν ο Sommer ρίσκαρε τα πάντα μετά από κόρνερ και πήρε ένα άσχημο γύρισμα με το δεξί του πόδι σε μονομαχία με τον πρώην παίκτη της Gladbach Vestergaard. Ο 35χρονος υπέδειξε αμέσως τι είχε συμβεί. Μετά από ένα μακρύ διάλειμμα θεραπείας, ο τερματοφύλακας της Ίντερ Μιλάνου έσφιξε τα δόντια, αλλά στο 37ο λεπτό χρειάστηκε να αντικατασταθεί από τον πρώην τερματοφύλακα της RB Mvogo.

Αυτό ξύπνησε άσχημες αναμνήσεις. Ο Sommer είχε ήδη υποστεί ένα άσχημο στρίψιμο με τη φανέλα της Borussia Mönchengladbach τον Οκτώβριο του 2022. Μια ρήξη συνδέσμων και ένας τραυματισμός κάψουλας στον αριστερό αστράγαλο παραλίγο να κοστίσει στον Ελβετό παίκτη το χειμερινό Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ. Όμως, αν και ο Sommer δεν έπαιξε άλλο λεπτό με τα “πετεινά”, έκανε μια αναγκαστική προσγείωση στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου με το Καμερούν (1:0)

Η Ιντερ θα μπορούσε μάλλον να αντιμετωπίσει την απουσία του Σόμερ

Πάντως, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έχει μικρή επίδραση στον προπονητή του συλλόγου του Sommer, Simone Inzaghi. Θα ανησυχεί για το ξεκάθαρο νούμερο ένα του – ακόμα κι αν το όνειρο του Champions League και του Coppa Italia έχει ήδη διαλυθεί. Το προβάδισμα στη Serie A έναντι της “κυνηγούσας” Μίλαν είναι ήδη 14 βαθμοί.

Ωστόσο, χάρη στην εντυπωσιακή εμφάνιση του Μβόγκο – μια αξιοσημείωτη απόκρουση στο ελεύθερο σουτ του Έρικσεν (61′) – και την πρόωρη αποχώρηση του Γκρέγκορ Κόμπελ (Μπορούσια Ντόρτμουντ) από την εθνική ομάδα, οι Ελβετοί ούτως ή άλλως δεν έχουν να ανησυχούν για τη θέση του τερματοφύλακα. Επειδή ο Σόμερ αποχώρησε άμεσα, κλήθηκε ο Όμλιν της Γκλάντμπαχ, ο οποίος αναμένεται στο Δουβλίνο την Κυριακή.

Πολύ πιο ανησυχητικό ήταν το τι προσέφεραν οι παίκτες μπροστά όταν ήταν παρκαρισμένοι. Οι άχαροι Ελβετοί ήταν ελάχιστα δραστήριοι στην επίθεση και έπρεπε να κρατήσουν μακριά τους Δανούς που πίεζαν από νωρίς. Τουλάχιστον λύθηκε το ζήτημα του ελβετικού συστήματος, που επέμενε το τελευταίο διάστημα. Η Ελβετία θα παίξει με τριάδα πίσω στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, όπως επιβεβαίωσε ο Γιάκιν: “Το έχουμε αποφασίσει αυτό”.