Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Μέσι σώζει την ισοπαλία στις καθυστερήσεις: Ο πρώην Φρανκφούρτης ενόχλησε την...

Ο Μέσι σώζει την ισοπαλία στις καθυστερήσεις: Ο πρώην Φρανκφούρτης ενόχλησε την Ίντερ Μαϊάμι

Η Ίντερ Μαϊάμι έχασε την ευκαιρία να ξεκινήσει με έξι βαθμούς τη νέα σεζόν στο MLS. Ο Λιονέλ Μέσι έσωσε έναν βαθμό στις καθυστερήσεις απέναντι στους Λος Άντζελες Γκάλαξι. Η ομάδα του Σάντρο Σβαρτς έμεινε χωρίς γκολ στην πρεμιέρα

Με πολλή τύχη, η Ίντερ Μαϊάμι απέφυγε την πρώτη της ήττα στη δεύτερη εμφάνισή της στη νέα σεζόν του MLS. Τρεις ημέρες μετά την εντός έδρας νίκη με 2-0 στην πρεμιέρα επί της Ρεάλ Σολτ Λέικ, ο Λιονέλ Μέσι έσωσε την ισοπαλία 1-1 για την ομάδα του στις καθυστερήσεις το βράδυ της Δευτέρας (ώρα Ελλάδας).

Αφού αρχικά οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει πέναλτι από τον Σέρχιο Μπουσκέτς σε ένα κυρίαρχο αλλά χωρίς γκολ πρώτο ημίχρονο -ο τερματοφύλακας Ντρέικ Κάλεντερ απέκρουσε τον παλαίμαχο επαγγελματία της Μπάρτσα Ρίκι Πούιγκ (13′)- ήταν ο Ντέγιαν Γιόβελιτς που έβαλε μπροστά το Λος Άντζελες. Ο 24χρονος Σέρβος, ο οποίος είχε συμβόλαιο με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης από το 2019 έως το 2021, αλλά δεν είχε καταφέρει να κάνει την υπέρβαση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Μάρκο Ντελγκάδο – ο τελευταίος είχε αντιδράσει γρήγορα μετά από μακρινό σουτ του Κάλεντερ που απομακρύνθηκε στο πλάι (75′).

Επειδή ο Delgado δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 87ο λεπτό, η Ίντερ έπαιξε τα τελευταία λεπτά με αριθμητική υπεροχή και ήξερε πώς να το εκμεταλλευτεί. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μέσι έσκυψε και με κεφαλιά κάτω από το οριζόντιο δοκάρι της περιοχής του πέναλτι έπιασε χαμηλά τη σέντρα του Ζόρντι Άλμπα για να πετύχει το πρώτο του γκολ στη σεζόν

Gressel: “Θα μπορούσε να είχε πάει όπως και να ‘χει “

“Αυτό δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι, θα μπορούσε να έχει εξελιχθεί διαφορετικά. Ειδικά με το πέναλτι και τις καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Γι’ αυτό είναι λίγο τυχερό που είμαστε ακόμα στο 1:1. Αλλά η ατομική ποιότητα κάνει τη διαφορά”, δήλωσε στο Γερμανικό Πρακτορείο ο νέος συμπαίκτης του Μέσι, Γιούλιαν Γκρέσελ, ο οποίος ήταν και πάλι στην αρχική ενδεκάδα. “Δεν είναι εύκολο να παίζεις σε αυτό το πρωτάθλημα, μια Τετάρτη στη Φλόριντα και τρεις μέρες αργότερα στην άλλη πλευρά της ηπείρου μετά από μια πτήση έξι ωρών”. Μετά τη διπλή βάρδια, η Ίντερ δεν θα αγωνιστεί ξανά μέχρι το Σάββατο (10.30μμ ώρα Ελλάδας) εντός έδρας με την Ορλάντο Σίτι.

Ο Σάντρο Σβάρτς αναγκάστηκε επίσης να αρκεστεί σε μια ισοπαλία στο ντεμπούτο του στο MLS ως νέος προπονητής των New York Red Bulls. Η ομάδα του πρώην παίκτη της Λειψίας Emil Forsberg αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Nashville SC, η οποία, όπως και οι Red Bulls, είχε αποκλειστεί στον πρώτο γύρο των πλέι οφ την προηγούμενη σεζόν.