Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΜόνο το τρικ του Ραφαέλ Λέο μπορεί να ξεπεράσει τον Καρνετσέκι

Μόνο το τρικ του Ραφαέλ Λέο μπορεί να ξεπεράσει τον Καρνετσέκι

Ένας φανταστικός άθλος, ένα αχρείαστο πέναλτι και ο μάγος Carnesecchi – έτσι μπορεί να συνοψιστεί το εντός έδρας παιχνίδι της Μίλαν με την Αταλάντα Μπέργκαμο. Στο τέλος, ήταν αρκετό μόνο για τα φαβορί να πάρουν ισοπαλία 1-1.

Μετά από ένα καλό ξεκίνημα στη νέα ποδοσφαιρική χρονιά 2024, η Μίλαν υπέστη πρόσφατα μερικά πισωγυρίσματα – με κυριότερο την αχρείαστη ήττα με 4-2 στην αναμέτρηση της Λομβαρδίας με τη Μόντσα. Και η ήττα με 3-2 στη Ρεν στη δεύτερη αγωνιστική των νοκ-άουτ πλέι-οφ του Europa League -αν και δεν έθεσε πραγματικά σε κίνδυνο την πρόκρισή της- είναι απίθανο να έχει βάλει τον προπονητή Στέφανο Πιόλι σε διάθεση περισυλλογής.

Ο προπονητής της Μίλαν από το 2022 θα πρέπει να έμεινε ακόμη πιο ικανοποιημένος από την εναρκτήρια φάση της επόμενης αναμέτρησης στη Serie A της Λομβαρδίας – αυτή τη φορά εντός έδρας με την Αταλάντα Μπέργκαμο. Οι παίκτες του πάτησαν από την αρχή το γκάζι, αποπνέοντας κυριαρχία και πιέζοντας δυνατά

Συμπεριλαμβανομένου ενός πρώιμου και υπέροχου στιγμιότυπου: ο Rafael Leao διεκδίκησε δυνατά απέναντι σε δύο αντιπάλους κατά τη διάρκεια μιας τυπικής ντρίμπλας στην άκρα αριστερά, κινήθηκε προς τα μέσα και στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα στην επάνω δεξιά γωνία από οξεία γωνία. Ένα ονειρικό γκολ που πανηγυρίστηκε δεόντως. Οι οπαδοί αποθέωσαν τον Πορτογάλο και οι συμπαίκτες του αγκαλιάστηκαν και αγκαλιάστηκαν εκτενώς

Το φάουλ του Γκιρού πονάει τη Μίλαν

Αυτό που έκανε επίσης ξεχωριστό το γκολ στο 3ο λεπτό του αγώνα ήταν ότι ήταν μόλις το τέταρτο γκολ του Rafael Leao στη σεζόν -εκτός από τις οκτώ ασίστ- και το πρώτο του από το 1-0 επί της Ελλάς Βερόνα στα τέλη Σεπτεμβρίου (!).

Ωστόσο, το προβάδισμα σήμαινε ότι οι “ροσονέρι” ήταν υπερβολικά εφησυχασμένοι σε βάθος χρόνου, δεν έκαναν αρκετά πράγματα μπροστά από λεπτό σε λεπτό – και έκαναν δυνατή την Αταλάντα, με προπονητή τον Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι (πιο πρόσφατα 3-0 επί της Σασουόλο).

Πάντως, εκτός από ένα σουτ του Χολμ που δεν απέκρουσε καλά ο Μαϊνάν (13′), οι επιθετικές προσπάθειες του Μπέργκαμο έπεφταν συχνά στο κενό. Σε αυτό συνέβαλε και το γεγονός ότι ο Τεό στάθηκε όρθιος και έκανε μια εξαιρετική απόκρουση σε μια διαρκή μονομαχία με τον Κουπμέινερς με συρτό μαρκάρισμα μέσα στην ίδια του την περιοχή (38′). Και όμως η Μίλαν, που ήταν συνολικά καλύτερη, έπρεπε να ζήσει με το 1:1 στην ανάπαυλα, επειδή ο Ζιρού ήταν άτυχος στην περιοχή του πέναλτι απέναντι στον Χολμ και, σύμφωνα με τις μελέτες του VAR και την επανεξέταση της περιοχής από τον διαιτητή Ντανιέλε Ορσάτο, υπήρξε ξεκάθαρη επαφή. Ο Koopmeiners μετέτρεψε το πέναλτι που προέκυψε στο κέντρο για να ισοφαρίσει (42′).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στον έλεγχο του παιχνιδιού – και δεν επρόκειτο να το χάσουν ποτέ. Άλλωστε, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καλή επιθετική φάση σε όλο το δεύτερο 45λεπτο, εστιάζοντας αποκλειστικά στην άμυνα και τη διατήρηση του σκορ στο 1:1.

Αυτό ακριβώς κατάφεραν τελικά οι παίκτες του Γκασπερίνι, αλλά ουσιαστικά όλα οφείλονται στον Καρνετσέκι. Ο ισχυρός τερματοφύλακας, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Musso στον πάγκο και είχε γίνει το ξεκάθαρο νούμερο ένα, πραγματοποίησε εξαιρετικές αποκρούσεις απέναντι στους Calabria (61) και Rafael Leao (80). Οι Loftus-Cheek (68), Pulisic (69) και Giroud (80) έχασαν επίσης τις καλύτερες ευκαιρίες. Το τελείωμα του τελευταίου απέκρουσε ο αναπληρωματικός Ζαπακόστα με κεφαλιά λίγο έξω από τη γραμμή της εστίας του

Και έτσι η Μίλαν αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με την ισοπαλία 1-1 παρά τη σαφή υπεροχή της, που σημαίνει τα εξής στον πίνακα: Οι Rossoneri υποσκέλισαν την τρίτη θέση τους με αυτόν τον ένα βαθμό, αλλά έπρεπε να αφήσουν τη δεύτερη Γιουβέντους να φύγει μετά τη νίκη της με 3-2 στις καθυστερήσεις επί της Φροζινόνε. Το Μπέργκαμο, εν τω μεταξύ, έχασε την τέταρτη θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ από την ομάδα-έκπληξη FC Bologna (2:0 επί της Ελλάς Βερόνα).