Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Λεβαντόφσκι υπερέχει, ο Χάβι πετάει: Μπαρτσελόνα άφησε την Ατλέτικο να ξεφύγει...

Ο Λεβαντόφσκι υπερέχει, ο Χάβι πετάει: Μπαρτσελόνα άφησε την Ατλέτικο να ξεφύγει από τις θέσεις του CL

Με ηγέτη έναν δυνατό Λεβαντόφσκι, ο οποίος είχε άμεση συμμετοχή και στα τρία γκολ, η Μπαρτσελόνα θριάμβευσε στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Ακόμα και η απόλυση του προπονητή Χάβι δεν έκανε καμία διαφορά στην εκτός έδρας νίκη των Καταλανών

Και η Ατλέτικο και η Μπαρτσελόνα δύσκολα θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ενόψει της μεταξύ τους αναμέτρησης. Ενώ οι γηπεδούχοι είχαν νικήσει την Τετάρτη την Ίντερ Μιλάνο σε μια νευραλγική διαδικασία πέναλτι στους 16 του Champions League, η Μπαρτσελόνα είχε επίσης προχωρήσει στα προημιτελικά νικώντας 3-1 τη Νάπολι στον επαναληπτικό αγώνα την προηγούμενη ημέρα

Αν και ο προπονητής Ντιέγκο Σιμεόνε αντικατέστησε τον τραυματία Ερμόσο (δεν ήταν στην αποστολή) και τους δύο βετεράνους Κόκε και Γκριεζμάν (αμφότεροι στον πάγκο), η Ατλέτικο πήρε πραγματικά μπρος στα πρώτα λεπτά και ήταν πιο αποφασισμένη. Ο Ρικέλμε έχασε οριακά το πρώιμο προβάδισμα για τους γηπεδούχους, για τους οποίους οι Ρινίλντο, Μπάριος και Ρικέλμε είχαν δικαίωμα να ξεκινήσουν (7ος).

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι από εκεί και πέρα, ενώ η Μπαρτσελόνα σπάνια έβρισκε τρόπο να βγει μπροστά στο τέρμα. Εν τω μεταξύ, ο προπονητής Χάβι βασίστηκε και πάλι στους δικούς του νεαρούς στο κατάμεστο Civitas Metropolitano, αν και ο 16χρονος Λαμίν Γιαμάλ ήταν μόνο στον πάγκο προς το παρόν. Τη θέση του πήρε ο δανεικός από την Ατλέτικο Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος γλίστρησε στην πρώτη ενδεκάδα μαζί με τον 17χρονο Φορτ και τον Σέρχι Ρομπέρτο. Καθώς ο Κρίστενσεν αισθάνθηκε αδιαθεσία κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης, ο Φερμίν αντικατέστησε επίσης τον Δανό – ο Ζοάο Κανσέλο έλειπε από την αποστολή

Από όλους τους ανθρώπους ο Χοά Φέλιξ ανοίγει για την Μπάρτσα – Αποβάλλεται ο Χάβι

Όσο περνούσε η ώρα, οι Καταλανοί έμπαιναν όλο και καλύτερα στο παιχνίδι – και προανήγγειλαν μια ταραχώδη τελική φάση του πρώτου ημιχρόνου. Αφού πρώτα ο Ζοάο Φέλιξ δεν κατάφερε να νικήσει τον Όμπλακ (37′), ο Πορτογάλος από όλους τους ανθρώπους πέτυχε τελικά το σημαντικό 1:0 στο 38ο λεπτό. Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό: παρά το προβάδισμα, ο Xavi εξέφρασε έντονα τη δυσαρέσκειά του για τις αποφάσεις του διαιτητή σε αρκετές περιπτώσεις, βλέποντας αρχικά κίτρινη (41′) και στη συνέχεια αποβλήθηκε μόλις δύο λεπτά αργότερα (43′).

Η Μπάρτσα κυριαρχεί μετά την ανάπαυλα

Ακόμη και χωρίς τον Xavi στη γραμμή του γηπέδου, η Μπαρτσελόνα ήταν αμέσως πειστική μετά την επανέναρξη και έκανε αμέσως το 2-0. Ο Ραφίνια έβγαλε μπαλιά στον Λεβαντόφσκι, ο οποίος έκανε ένα τεχνικά απαιτητικό σουτ από γύρισμα και με τη βοήθεια του εσωτερικού του αριστερού δοκαριού πέτυχε το 13ο φετινό του γκολ (47′).

Ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να βασιστούν σε αρκετές περιπτώσεις στον δυνατό τους τερματοφύλακα τερ Στέγκεν, συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί μπροστά από την εστία της Ατλέτικο. Η εύστοχη σέντρα του Λεβαντόφσκι, το τρίτο του γκολ στο ματς, βρήκε την κεφαλιά του Φερμίν, ο οποίος το μόνο που χρειάστηκε ήταν να νουθετήσει χωρίς πίεση από τον αντίπαλό του (65′).

Η επείγουσα διακοπή του Μολίνα ως αρνητικός τελικός πόντος για την Ατλέτικο

Οι Μαδριλένοι προέβαλαν ελάχιστη πειστική αντίσταση στα τελευταία στάδια, με μόνο τον αναπληρωματικό Κορέα να δείχνει πνεύμα στην επίθεση. Ωστόσο, καθώς και ο Αργεντινός δεν είχε την απαραίτητη ακρίβεια, τίποτα δεν στάθηκε εμπόδιο στην εκτός έδρας νίκη της Μπαρτσελόνα. Για να γίνουν τα πράγματα χειρότερα, ο Μολίνα είδε απευθείας κόκκινη για επείγουσα στάση στον τζόκερ Βίτορ Ρόκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων

Η Μπάρτσα θα έχει την ευκαιρία να εξασφαλίσει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της μετά τη διεθνή διακοπή στις 30 Μαρτίου, όταν η UD Las Palmas θα επισκεφθεί τη Βαρκελώνη (21:00). Οι Μαδριλένοι αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τη Βιγιαρεάλ δύο ημέρες αργότερα (9μμ) – και βρίσκονται υπό πίεση: επειδή η Μπιλμπάο τους προσπέρασε και είναι πλέον τέταρτη, η ομάδα του Σιμεόνε θα πρέπει προς το παρόν να κυνηγήσει μόνο τις θέσεις του Champions League