събота, април 27, 2024
HomeLa LigaЛевандовски е отличен, Хави лети: Барселона позволи на Атлетико да се измъкне...

Левандовски е отличен, Хави лети: Барселона позволи на Атлетико да се измъкне от редиците на CL

Предвождана от силния Левандовски, който бе пряко замесен и в трите гола, Барселона триумфира на терена на Атлетико Мадрид. Дори уволнението на треньора Хави не промени нищо за победата на каталунците като гост

И Атлетико, и ФК Барселона едва ли можеха да бъдат по-уверени преди директния си сблъсък. Докато домакините бяха победили Интер Милано в нервна дузпа в последния 16-и кръг на Шампионската лига в сряда, Барселона също се бе класирала на четвъртфиналите, побеждавайки Наполи с 3:1 във втория мач предишния ден.

Въпреки че треньорът Диего Симеоне замени контузения Ермосо (не беше в състава) и двамата ветерани Коке и Гризман (и двамата на пейката), Атлетико наистина се раздвижи в началните минути и беше по-решителен. Рикелме едва не изпусна ранна преднина за домакините, за които Рейнилдо, Бариос и Рикелме получиха право да започнат (7).

От този момент мадридчани продължиха да доминират в играта, докато Барселона рядко намираше път към гола. Междувременно старши треньорът Хави отново разчиташе на собствените си юноши на разпродадения „Сивитас Метрополитано“, въпреки че 16-годишният Ламин Ямал засега беше само на пейката. Той бе заменен от отдадения под наем в Атлетико Жоао Феликс, който се вмъкна в първата единайсеторка заедно със 17-годишните Форт и Серхи Роберто. Тъй като Кристенсен се почувства зле по време на загрявката, Фермин също замени датчанина – в състава липсваше Жоао Кансело

Жоа Феликс открива за Барса – Хави е изгонен

С напредването на времето каталунците влизаха все по-добре в играта – и предвещаваха бурна финална фаза на първото полувреме. След като Жоао Феликс първо не успя да преодолее Облак (37′), португалецът от всички най-накрая вкара важното 1:0 в 38-ата минута. Но това не беше всичко: въпреки че поведе, Шави на няколко пъти изрази на висок глас недоволството си от решенията на съдията, като първо видя жълт цвят (41′), а само две минути по-късно беше изгонен (43′).

Барка доминира след почивката

Дори без Хави на тъчлинията, Барселона беше веднага убедителна след подновяването на играта и веднага направи 2:0. Рафиня разигра топката към Левандовски, който с помощта на вътрешната страна на левия стълб (47′) стреля технично от завоя и вкара 13-ия си гол за сезона.

Макар че след това гостите на няколко пъти можеха да разчитат на силния си вратар тер Стеген, те продължиха да бъдат ефективни пред вратата на Атлетико. Точен удар на Левандовски, негов трети гол в мача, бе насочен към Фермин, който трябваше само да кимне към вратата без натиск от страна на съперника (65′).

Специалното спиране на Молина като негативна последна точка за Атлетико

Мадриленци не оказаха убедителна съпротива в заключителните етапи, като единствено резервата Корреа показа остроумие в атака. Тъй като обаче и на аржентинеца му липсваше необходимата прецизност, нищо не попречи на Барселона да спечели гостуването си. За да се влошат нещата, на Молина бе показан директен червен цвят за спешно спиране на жокера Витор Роке във втората минута на продължението

Барса ще има възможност да постигне четвъртата си поредна победа след международната пауза на 30 март, когато УД Лас Палмас гостува в Барселона (21:00 ч.). Два дни по-късно мадридчани се изправят срещу ФК Виляреал като гост (21:00 ч.) – и са под напрежение: тъй като Билбао ги изпревари и вече е четвърти, отборът на Симеоне засега ще трябва да преследва само местата, даващи право на участие в Шампионската лига