Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ δανεικός της Μπάγερν Ιμπραΐμοβιτς αφήνει τη Φροζινόνε να πανηγυρίσει και κάνει...

Ο δανεικός της Μπάγερν Ιμπραΐμοβιτς αφήνει τη Φροζινόνε να πανηγυρίσει και κάνει νέο ρεκόρ

Η ανεβασμένη Φροζινόνε Κάλτσιο πέτυχε την τέταρτη νίκη της στη σεζόν και εδραιώθηκε στη μέση της βαθμολογίας με αξιοπρεπείς 15 βαθμούς. Μια συμπαραγωγή του Μονάχου, με ένα ονειρικό γκολ του Cuni, άνοιξε το σκορ απέναντι στην Εμπολι. Στη συνέχεια ο 17χρονος Ιμπραΐμοβιτς πέτυχε ο ίδιος το νικητήριο γκολ

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, γνωστά ονόματα είχαν ήδη βοηθήσει τη Φροζινόνε να προχωρήσει στο Coppa Italia απέναντι στην FC Torino. Τα γκολ του δανεικού από την Μπάγερν Ιμπραΐμοβιτς και του Ράινερ, ο οποίος παραχωρήθηκε δανεικός στην Μπορούσια Ντόρτμουντ από τη Ρεάλ Μαδρίτης από το 2020 έως το 2022, χάρισαν στην ομάδα τη νίκη με 2-1 μετά από παράταση.

Η ανταμοιβή: Οι Reinier και Ibrahimovic είχαν το δικαίωμα να ξεκινήσουν δίπλα-δίπλα απέναντι στην FC Empoli για την 11η αγωνιστική. Ένα άλλο γνώριμο πρόσωπο από τη Γερμανία, ο Κούνι, παρατάχθηκε μπροστά από το ζευγάρι. Ο 22χρονος πέρασε επίσης από τα τμήματα υποδομής της FC Bayern, δόθηκε πιο πρόσφατα δανεικός στην 1. FC Saarbrücken και μετακόμισε στην Ιταλία το καλοκαίρι.

Μετά από δύο σερί ήττες στη Serie A, ήλπιζε να πάρει βαθμούς κόντρα στην ουραγό Εμπολι (μόνο δύο νίκες). Η Φροζινόνε στάθηκε πάντως αρχικά τυχερή, καθώς ο Καντσελιέρι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι για την FCE μετά από λιγότερο από δύο λεπτά. Λίγο αργότερα, ο Γκιάσι έχασε τη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους (9′).

Ο Cuni σκοράρει φανταστικά με τη δεύτερη προσπάθεια

Πάντως, οι γηπεδούχοι Giallazzurri πήραν στη συνέχεια τον πλήρη έλεγχο και έπαιξαν για το προβάδισμα. Και ιδού: μετά από 20 λεπτά, ο πρώην παίκτης της Μουνάιχ, Cuni, πανηγύρισε για πρώτη φορά, αφού ο Ibrahimovic του έπαιξε την μπάλα στο ψηλό πρέσινγκ και ο επιθετικός έμεινε παγωμένος μπροστά από την εστία – αλλά η σημαία ανέβηκε.

Οι πανηγυρισμοί έσβησαν και πάλι και η Έμπολι πήγε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 0-0. Όμως η πίεση δεν έπαψε να υφίσταται μετά την ανάπαυλα. Ο Ματσιτέλι απέτυχε να σημαδέψει το δοκάρι (57′), προτού η συμπαραγωγή του Μονάχου, που έβγαλε ένα ονειρικό γκολ, βρεθεί και πάλι μπροστά αμέσως μετά. Μετά από ένα σύντομο κόρνερ, ο Ιμπραΐμοβιτς έστρωσε την μπάλα στο κοντινό δοκάρι, όπου ο Κούνι έτρεξε και τελείωσε με υπέροχο τακουνάκι (58′). Ήταν το πρώτο γκολ του 22χρονου με τη φανέλα της Φροζινόνε

Ο Ιμπραΐμοβιτς αυξάνει το προβάδισμα με δυνατό σουτ

Ο Ματσιτέλι προσπάθησε ξανά λίγο αργότερα με ένα καλοχτυπημένο σουτ, αλλά αυτή τη φορά το δοκάρι είχε κάτι εναντίον του (66′). Ο Ιμπραΐμοβιτς τα πήγε και πάλι καλύτερα, ακολουθώντας την ασίστ του με γκολ. Μετά από πάσα του Μαρτσίζα, ο αριστερός εξτρέμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από τα 15 μέτρα για το 2-0 (74′) και παράλληλα έκανε νέο ρεκόρ. Στα 17 του χρόνια, δέκα μήνες και 26 ημέρες, έγινε ο νεότερος παίκτης στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα που πετυχαίνει γκολ και ασίστ στον ίδιο αγώνα φέτος

Στις καθυστερήσεις, η Έμπολι έκανε και πάλι το παιχνίδι συναρπαστικό, με τον Καπούτο να πετυχαίνει με κεφαλιά την ισοφάριση (86′). Ωστόσο, η Φροζινόνε κράτησε την τέταρτη φετινή της νίκη στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων και εδραίωσε τη θέση της στη μέση της βαθμολογίας. Με επτά βαθμούς σε έντεκα παιχνίδια και διαφορά τερμάτων 4:21, τα πράγματα συνεχίζουν να φαίνονται δυσοίωνα για την FCE από την Τοσκάνη.

Ένα πραγματικό τεστ αντοχής περιμένει τη Φροζινόνε την Κυριακή (8.45μμ). Η νεοφώτιστη ομάδα θα φιλοξενήσει την πρωτοπόρο Ίντερ Μιλάνο. Προηγουμένως (12.30μμ) η Έμπολι αντιμετωπίζει την πρωταθλήτρια SSC Νάπολι