Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Βέρνερ με ασίστ: Ισόπαλο το ντέρμπι του Λονδίνου ανάμεσα στη Γουέστ...

Ο Βέρνερ με ασίστ: Ισόπαλο το ντέρμπι του Λονδίνου ανάμεσα στη Γουέστ Χαμ και την Τότεναμ

Η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ και η Τότεναμ Χότσπερ μοιράστηκαν τους βαθμούς σε ένα βροχερό ντέρμπι του Λονδίνου. Το αποτέλεσμα δεν βοήθησε καμία από τις δύο ομάδες στην κούρσα για το διεθνές ποδόσφαιρο

Μετά την καθυστερημένη και ακόμη πιο πικρή ήττα με 4-3 από τη Νιούκαστλ, ο προπονητής της Γουέστ Χαμ, Ντέιβιντ Μόγιες, αναγκάστηκε να προβεί σε αλλαγή προσωπικού. Ο Φαμπιάνσκι αντικατέστησε στην άμυνα των “σφυριών” τον τιμωρημένο Αρεόλα.

Από την άλλη πλευρά, τα Σπερς προχώρησαν σε τρεις αλλαγές, καθώς συνεχίζουν να ονειρεύονται μια θέση στην πρώτη κατηγορία. Μετά τη νίκη με 2-1 επί της Λούτον Τάουν, ο προπονητής Ανζέ Ποστέκογλου παρουσίασε από την αρχή τους Μπεντανκούρ και Τζόνσον μαζί με τον πρώην παίκτη της Βόλφσμπουργκ φαν ντε Βεν. Οι Dragusin, Sarr και Kulusevski πήραν θέση στον πάγκο προς το παρόν.

Ο Βέρνερ εξυπηρετεί τον Τζόνσον

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς τον έλεγχο στο βροχερό στάδιο του Λονδίνου, αν και ο Μπόουεν της Γουέστ Χαμ έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα (4ο).

Ό,τι δεν κατάφερε ο Άγγλος μπροστά από την εστία των Σπερς, το έκανε καλύτερα ο Τζόνσον στην άλλη άκρη, μόλις ένα λεπτό αργότερα. Ο Ουαλός διεθνής ακολούθησε τη δουλειά του δανεικού από τη Λειψία Werner και έσπρωξε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή από απόσταση περίπου τεσσάρων μέτρων

Ο Zouma επιτρέπεται να κάνει την κεφαλιά χωρίς πίεση

Η Γουέστ Χαμ δυσκολευόταν να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και δυσκολευόταν εμφανώς – εν μέρει λόγω της ολισθηρής επιφάνειας. Ωστόσο, οι οπαδοί των γηπεδούχων μπόρεσαν ξαφνικά να πανηγυρίσουν στο 19ο λεπτό, αφού ο Ζουμά με επιδέξια κεφαλιά έστειλε το κόρνερ του Μπόουεν στα δίχτυα. Όλη η αμυντική γραμμή της Τότεναμ έχασε από τα μάτια της τον πανίσχυρο κεντρικό αμυντικό.

Μέχρι την ανάπαυλα δεν έμελλε να συμβούν πολλά περισσότερα πράγματα σε καμία από τις δύο περιοχές πέναλτι. Ενώ ο ειδικός στα ελεύθερα σουτ Ward-Prowse δεν κατάφερε να νικήσει τον Vicario από περίπου 25 μέτρα (37′), ο Bentancur της Tottenham σούταρε επίσης πολύ άστοχα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων

Η Γουέστ Χαμ ξεκινά δυνατά το δεύτερο ημίχρονο

Το διάστημα αμέσως μετά την επανέναρξη ήταν σαφώς υπέρ των Σφυριών, αλλά δεν τα κατάφεραν μπροστά στην εστία με τους Αντόνιο (48′), Μαρυροπάνο (49′) και Λούκας Πακέτα (50′). Η Τότεναμ άντεξε στη φάση της πίεσης, αλλά αναγκάστηκε να τρέμει ξανά στο 60ο λεπτό. Σε τετ α τετ με τον Αντόνιο, ο τερματοφύλακας Βικάριο κράτησε το πάνω χέρι.

Στη συνέχεια δεν υπήρξαν αξιόλογα γκολ από τις δύο πλευρές, γι’ αυτό και ο προπονητής των Σπερς Ποστέκογλου προσπάθησε να δώσει νέα πνοή στο παιχνίδι με τις αλλαγές των Κουλουσέφσκι (70′, για τον Μάντισον) και Ριτσάρλισον (82′, για τον Βέρνερ)

Ούντογκι χάνει την τυχερή γροθιά

Πάντως, κανένας από τους δύο χαβαλέδες δεν είχε ιδιαίτερη επίδραση στο παιχνίδι και το ντέρμπι του Λονδίνου έληξε ισόπαλο 1-1. Ο ανεβασμένος Ουντόγκι είχε την ευκαιρία για την τυχερή γροθιά στις καθυστερήσεις, αλλά με απευθείας σουτ (90.+4) έστειλε την μπάλα πλασαριστά στην αγκαλιά του Φαμπιάνσκι.

Ενώπιον του πρώτου αγώνα της Γουέστ Χαμ για τα προημιτελικά του Europa League με την Μπάγερ Λεβερκούζεν (11 Απριλίου, 21:00), τα “σφυριά”, που παραμένουν προς το παρόν στην έβδομη θέση της κούρσας για την Ευρώπη, αντιμετωπίζουν το Σάββατο (16:00) εκτός έδρας τη Γουλβερχάμπτον Γουόντερερς. Η Τότεναμ παραμένει λίγο έξω από την πρώτη τετράδα και φιλοξενεί τη Νότιγχαμ Φόρεστ (19:00) την επόμενη ημέρα.