Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Έντσο Φερνάντεζ παίρνει μια ονειρική απόφαση: Η Τσέλσι νίκησε την Άστον...

Ο Έντσο Φερνάντεζ παίρνει μια ονειρική απόφαση: Η Τσέλσι νίκησε την Άστον Βίλα

Η Τσέλσι FC πέρασε στους 16 του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι “μπλε” επικράτησαν με 3-1 της Άστον Βίλα, εν μέρει χάρη σε ένα υπέροχο ελεύθερο σουτ του Έντσο Φερνάντεζ

Οι Βίλανς ξεκίνησαν εντυπωσιακά μπροστά στο κοινό τους στον επαναληπτικό αγώνα που είχε καταστεί απαραίτητος μετά την ισοπαλία χωρίς γκολ στο πρώτο παιχνίδι στο Στάμφορντ Μπριτζ. Ωστόσο, η ομάδα του Ουνάι Έμερι, που είχε φέρει τον Κας αντί του Κόνσα μετά το 5-0 επί της ουραγού Σέφιλντ Γουένσντεϊ, δεν είχε συνοχή. Ο ΜακΓκίν, για παράδειγμα, αποφάσισε να μην κάνει το δικό του τελείωμα (3ο).

Ο Γκάλαχερ και ο Τζάκσον έβαλαν την Τσέλσι σε πορεία

Οι φιλοξενούμενοι, που ήθελαν να επανορθώσουν μετά την εντός έδρας ήττα με 4-2 από τη Γουλβερχάμπτον, ήταν μια εντελώς διαφορετική πρόταση – και έφτασαν κοντά στην πρώτη τους ευκαιρία. Ο Γκάλαχερ ολοκλήρωσε έναν συνδυασμό που είχε ξεκινήσει ο ίδιος για να προηγηθεί (11′), τον οποίο παραλίγο να ακολουθήσει η ισοφάριση με τη στροφή. Αφού ο Μπαντιασίλε, ένας από τους τρεις νέους παίκτες στο αρχικό σχήμα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο, απέτυχε να απομακρύνει την μπάλα, το σουτ του Μπέιλι από γύρισμα ήταν άστοχο στο επόμενο λεπτό.

Αφού επέζησαν από τη σύντομη τρομάρα τους, οι Λονδρέζοι μπήκαν όλο και καλύτερα στο παιχνίδι και πρόσθεσαν στο 21ο λεπτό με τον Τζάκσον, ο οποίος βρέθηκε σε ελεύθερη θέση ανάμεσα σε Ντιέγκο Κάρλος και Κας και άφησε τον Μαρτίνεζ χωρίς ευκαιρία. Ήταν ένα είδος σχεδιαγράμματος για τις επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων, καθώς επιτέθηκαν επανειλημμένα επικίνδυνα στις πτέρυγες. Αυτό συνέβη και στη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν ο Πάλμερ, ο οποίος αναπτύχθηκε στο κέντρο της επίθεσης, επωφελήθηκε από μια δυνατή ατομική προσπάθεια του Μαντουέκε, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μαρτίνεζ με το σουτ του (34′).

Enzo Fernandez curls it in

Μετά την αλλαγή, η Βίλα ξεκίνησε πολύ σβέλτα στις πρώτες φάσεις, αλλά δεν έβαλε πραγματικά στον ιδρώτα τους φιλοξενούμενους. Αντίθετα, ο Πάλμερ δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου (51′), πριν ο Έντσο Φερνάντεζ κάνει τη μεγάλη του εμφάνιση στο 54ο λεπτό. Μετά από ένα αμφισβητήσιμο φάουλ υπέρ του Αργεντινού, πήρε ο ίδιος την μπάλα και την έστρωσε υπέροχα πάνω από το τείχος στο δοκάρι για το 3-0. Ένα απόλυτο ονειρικό γκολ, το οποίο ισοδυναμούσε με την προδικαστική απόφαση.

Οι Βίλανς έμειναν να μετανιώνουν για το γκολ που δέχτηκαν. Μόλις στο 70ο λεπτό ο McGinn έδειξε ξανά σημάδια ζωής στην επίθεση, όταν αποκρούστηκε από τον Disasi, αλλά έδωσε ώθηση στα χρώματά του για άλλη μια φορά με την επιτυχημένη κίνηση. Ακολούθησε η πρώτη πραγματική δύναμη της Μπέρμιγχαμ, η οποία έφτασε αμέσως λίγα εκατοστά από την ισοφάριση με κεφαλιά του Άλεξ Μορένο (76′).

Η συνέχεια του Ντιάμπι ήταν απλά ένα καλλωπιστικό φινάλε

Ο

Diaby το έκανε πιο ακριβές, πετυχαίνοντας το γκολ της παρηγοριάς της τέταρτης της Premier League με τη βοήθεια του αλουμινίου (90.+1). Η Βίλα τα έριξε ξανά όλα μπροστά στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, αλλά το βολέ του Cash και η κεφαλιά του Iroegbunam ήταν εξίσου ανεπιτυχείς με την τελευταία κεφαλιά του Caicedo στην άλλη άκρη (90.+4).

Η Άστον Βίλα, η οποία έτσι αποτυγχάνει να προκριθεί και πάλι στον τέταρτο γύρο του FA Cup, θα φιλοξενήσει την επόμενη Κυριακή (17.30) τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την Premier League. Μετά την πρόκρισή της στους 16, η Τσέλσι δεν αντιμετωπίζει άλλη πρόκληση μέχρι τη Δευτέρα (9μμ), όταν οι “μπλε” επισκέπτονται την τοπική αντίπαλο Κρίσταλ Πάλας.