Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΙσοφάριση στις καθυστερήσεις: Η Ατλέτικο σοκάρει τη Ρεάλ Μαδρίτης στις καθυστερήσεις

Η Ρεάλ Μαδρίτης χάρισε μια σίγουρη, όπως νόμιζε, νίκη στο ντέρμπι madrileno. Ο Μάρκος Λλορέντε ακύρωσε στις καθυστερήσεις το γκολ του Μπραχίμ Ντίαζ, ο οποίος είχε κληθεί στην αρχική ενδεκάδα μόλις σε σύντομο χρονικό διάστημα

Ο προπονητής της Ρεάλ, Κάρλο Αντσελότι, προχώρησε σε πέντε αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα μετά τη νίκη με 2-0 στη Χετάφε. Οι Καρβαχάλ, Κρόος, Καμαβίνγκα και Ροντρίγκο ξεκίνησαν στη θέση των τραυματιών Ρούντιγκερ, Μόντριτς, Τσουαμένι και Ζοσέλου. Επιπλέον, ο Βινίσιους Τζούνιορ αναγκάστηκε να αποχωρήσει εκτάκτως μετά την προθέρμανση με πρόβλημα στην αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης – τη θέση του πήρε ο Μπραχίμ Ντίαζ.

Ο αντίπαλός του Ντιέγκο Σιμεόνε, από την άλλη, έκανε πέντε αλλαγές σε σχέση με τη νίκη 2-1 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι Σάβιτς, ντε Πολ, Κόκε, Γκριεζμάν και Μοράτα μπήκαν εκ περιτροπής στην πρώτη ενδεκάδα αντί των Ραϊνίλντο, Βέρμερεν, Μπάριος, Ντεπάι και Κορέα.

Ο Μπραχίμ Ντίαζ με το προβάδισμα

Η Ρεάλ ξεκίνησε επιθετικά στην τρίτη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων μέσα σε κάτι λιγότερο από τρεις εβδομάδες, με τους Μπέλινγκχαμ (2) και Μπραχίμ Ντίαζ (3) να σκοράρουν στα πρώτα λεπτά. Οι Rojiblancos, από την άλλη πλευρά, χρειάστηκαν μερικά λεπτά ακόμα για να πετύχουν το πρώτο τους σουτ στο στόχο με τον Μοράτα. Σε αυτή τη φάση, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις πάσες κατοχής να εναλλάσσονται.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 20ο λεπτό – και είχαν και λίγη τύχη με το μέρος τους. Δύο, τρεις φορές οι φιλοξενούμενοι έστρωσαν την μπάλα στη Ρεάλ, ο Μπραχίμ Ντίαζ τους ευχαρίστησε και από λίγα μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Ατλέτικο προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, αλλά ο Βίτσελ δεν κατάφερε να περάσει την μπάλα με κεφαλιά δίπλα από τον Λούνιν (23′) και ο Σάβιτς δεν μπόρεσε επίσης να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το κόρνερ που ακολούθησε (24′).

Η

Real ήταν πάντα επικίνδυνη όταν κατάφερνε να παίζει με ρυθμό προς τα εμπρός. Αυτό συνέβη με τον Ροντρίγκο στο 27ο λεπτό και το τελείωμα του Βάσκες στο 32ο λεπτό. Η Ατλέτικο, από την άλλη, δοκίμασε επανειλημμένα ψηλές μπαλιές στην περιοχή για να εκμεταλλευτεί την έλλειψη ύψους του προσωρινού κεντρικού αμυντικού Καρβαχάλ. Τα κατάφεραν σε κάποιο βαθμό, αλλά και ο Σαούλ Νίγκουες έστειλε την μπάλα με κεφαλιά δίπλα από την εστία (37′). Οι “ασπρόμαυροι” είχαν ακόμα δύο ευκαιρίες μισής διάρκειας με τους Ροντρίγκο (42) και Φέντε Βαλβέρδε (45-1), πριν πάνε στην ανάπαυλα με 1-0 μπροστά στο σκορ

Η ΠΑΕ δέχεται υποτιθέμενη ισοφάριση – Ο Μάρκος Λορέντε συγκλονίζει τη Ρεάλ στις καθυστερήσεις

Χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά μετά την ανάπαυλα για να εκμεταλλευτεί η Ατλέτικο ένα κόρνερ παρόμοιο με αυτό που είχε πάρει στο 24ο λεπτό. Ωστόσο, η υποτιθέμενη ισοφάριση του Σάβιτς ακυρώθηκε επειδή ο Σαούλ Νίγκες ήταν οφσάιντ – και στα μάτια των διαιτητών και του VAR εμπόδισε τον Λουνίν. Ωστόσο, η Ατλέτικο δεν μπόρεσε να μεταφέρει πραγματικά το μομέντουμ, πρώτα ο Κρόος είχε την ευκαιρία να σκοράρει (55′), στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κάλεσαν τη Ρεάλ να σκοράρει με δύο λάθη – ευτυχώς χωρίς συνέπειες από την πλευρά τους (59′, 60′).

Η Ρεάλ οπισθοχώρησε και στηριζόταν όλο και περισσότερο στο παιχνίδι με αλλαγές. Ωστόσο, ο Ροντρίγκο αποκρούστηκε από τον Όμπλακ (66′), ενώ και ο πάντα δραστήριος Μπραχίμ Ντίαζ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα μετά από σπουδαία ατομική προσπάθεια (70′). Αλλά και η Ρεάλ δεν ήταν απαλλαγμένη από λάθη. Ωστόσο, ο Γκριεζμάν δεν κατάφερε επίσης να εκμεταλλευτεί την ολιγωρία του Μεντί (77′). Η Ρεάλ έδειχνε να έχει το παιχνίδι υπό έλεγχο, αλλά η Ατλέτικο εξαπέλυσε μια τελική επίθεση στα τελευταία λεπτά. Ο Griezmann δοκίμασε αρχικά την τύχη του από μακριά (90′), πριν ο Marcos Llorente εκμεταλλευτεί μια υπερβολικά παθητική άμυνα με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων

Η

Real έχασε έτσι την ευκαιρία να πλησιάσει στους τέσσερις βαθμούς την πιο κοντινή της αντίπαλο Girona, την οποία οι “ασπρόμαυροι” θα αντιμετωπίσουν στήθος με στήθος την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο, 18.30). Η Ατλέτικο φιλοξενεί την Τετάρτη την Αθλέτικ Μπιλμπάο (9.30μμ) στον ημιτελικό του Copa del Rey, πριν από το εκτός έδρας παιχνίδι με την προβληματική Sevilla FC την επόμενη Κυριακή (6.30μμ).