Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΘούραμ, Μπούλκα, Ντάντε: Τα λάθη της Νις φέρνουν την PSG στα ημιτελικά...

Θούραμ, Μπούλκα, Ντάντε: Τα λάθη της Νις φέρνουν την PSG στα ημιτελικά του κυπέλλου

Η Παρί Σεν Ζερμέν διατήρησε ζωντανό το όνειρο του τρεμπλ: Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βοήθησαν τον αγώνα τους με τρία ατομικά λάθη στην εντός έδρας νίκη τους με 3-1 επί της Νις για τα προημιτελικά του Coupe de France.

Μετά την ισοπαλία 1:1 κόντρα στη Ρεμς, η PSG χρειαζόταν μια αντίδραση. Τη χρειαζόταν για να διατηρήσει ζωντανό το όνειρο του τρεμπλ. Στα προημιτελικά του Coupe de France, ο Λουίς Ενρίκε βασίστηκε από την αρχή στον Ντεμπελέ πίσω από τους Γκονκάλο Ράμος και Mbappé. Και η επιθετική τριάδα βρέθηκε στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος από το ξεκίνημα του αγώνα: μετά από πέντε λεπτά, ο Ντεμπελέ έκανε τον πρώην παίκτη της Γκλάντμπαχ, Ντάντε, να μοιάζει γέρος, αλλά ο Γκονκάλο Ράμος έπιασε την κεφαλιά από τα δεξιά με το κεφάλι.

Πριν από το τέλος του πρώτου τετάρτου της ώρας, τα φαβορί έκαναν το 1-0, μετά από τρομερό λάθος του Θούραμ μέσα στην περιοχή του. Μετά από ένα τετ-α-τετ με τον Φαμπιάν, ο Mbappé έσπρωξε τελικά την μπάλα πάνω από τη γραμμή (14ο). Δέκα λεπτά αργότερα θα έπρεπε να είχε γίνει το 2-0, αλλά ο Γκονκάλο Ράμος σούταρε πάνω από την εστία μετά από ωραία ασίστ του Ζαΐρ-Εμερί

Ο τερματοφύλακας της Νίτσα χάνει εντελώς τον προσανατολισμό του

Στο 33ο λεπτό ήταν ακόμα 2:0, γιατί αυτή τη φορά ο Μπούλκα είχε μπλακ άουτ: Ο τερματοφύλακας της Νις δεν κατάφερε να υποδεχτεί την μπάλα μέσα στην περιοχή του πέναλτι, στη συνέχεια έχασε τον προσανατολισμό του – ο Ντεμπελέ την έστρωσε στον Φαμπιάν.

Ωστόσο, το πρώτο του γκολ στο Coupe de France δεν έδωσε στους γηπεδούχους την αυτοπεποίθηση που αναζητούσαν. Αντιθέτως, ο Λαμπόρντε εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο πρώην παίκτης της Μουνάιχ Ερνάντες πυροβόλησε δίπλα από τον συμπαίκτη του Βιτίνια για να κάνει το 2-1 (37′). Οι γηπεδούχοι έδειχναν επισφαλείς μέχρι την ανάπαυλα – και δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την εικόνα μετά την αλλαγή

Ο Λοτόμπα χάνει τεράστια διπλή ευκαιρία

Στο 55ο λεπτό, ο δεξιός μπακ Λοτόμπα βρέθηκε μόνος του μπροστά από τον Ντοναρούμα, αλλά πρώτα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ιταλό με ένα σπουδαίο αντανακλαστικό και στη συνέχεια έστειλε το επόμενο σουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στη συνέχεια η PSG σκόραρε από το πουθενά – γιατί οι αντίπαλοί της βοήθησαν και πάλι: Μετά από ένα σύντομο κόρνερ, ο 40χρονος Ντάντε επέκτεινε άδοξα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Λούκας Μπεράλντο είχε τη δυνατότητα να πλασάρει από κοντά (60′).

Στο τελευταίο μισάωρο η PSG έβαλε μόνο το ελάχιστο, αλλά η Νις δεν είχε σπινθηροβόλες ιδέες. Ως αποτέλεσμα, η Παρί προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας, όπου την περιμένει η Σταντ Ρεν στις αρχές Απριλίου. Στον άλλο ημιτελικό θα αναμετρηθούν η Ολιμπίκ Λυών και η ομάδα της δεύτερης κατηγορίας Βαλένθια

Πρώτα, πάντως, η PSG αγωνίζεται εκτός έδρας στη Μονπελιέ την Κυριακή (8.45μμ), με τη Νις να ταξιδεύει στη Λανς την προηγούμενη ημέρα (9μμ)