Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ σχεδόν ξεχασμένη βασική σκηνή της Άρσεναλ: "Αυτή είναι η στιγμή του...

Η σχεδόν ξεχασμένη βασική σκηνή της Άρσεναλ: “Αυτή είναι η στιγμή του αγώνα”

Ο προπονητής της Άρσεναλ, Μίκελ Αρτέτα, έμεινε να μετανιώνει για τα αχαρακτήριστα λάθη μετά την ισοπαλία 2-2 με την Μπάγερν – και συγκεκριμένα για μία σκηνή. Όταν ήρθε η ώρα των συζητήσεων για το πέναλτι, ωστόσο, επέλεξε έναν αποκλειστικό δρόμο

Το πέναλτι που δεν δόθηκε για την Μπάγερν; Η μονομαχία του Μπουκάγιο Σάκα με τον Μάνουελ Νόιερ στις καθυστερήσεις; Το χτύπημα του Χάρι Κέιν με τον αγκώνα στον Γκάμπριελ; Το γκολ του Κίνγκσλεϊ Κομάν στο δοκάρι; Ο πρώτος αγώνας των προημιτελικών του Champions League μεταξύ της Άρσεναλ και της Μπάγερν προσέφερε τόσες πολλές στιγμές “τι θα γινόταν αν…”, που μια άλλη παραλίγο να χαθεί στη συνέχεια. Για τον Μίκελ Αρτέτα, ωστόσο, ήταν η καθοριστική το βράδυ της Τρίτης.

Τέσσερα λεπτά αφότου ο Σάκα είχε βάλει μπροστά τους “κανονιέρηδες”, ο δεξιός μπακ Μπεν Γουάιτ βρέθηκε ξαφνικά μόνος του μπροστά από τον Μάνουελ Νόιερ μετά από ωραία πάσα του Κάι Χάβερτζ, αλλά το σουτ που επιχείρησε αμαρκάριστος δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μπάγερν και έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0 από νωρίς (16′). Δύο λεπτά αργότερα έγινε το 1:1.

Arteta: “Πρέπει να κάνουμε το 2:0”

“Αυτή είναι η στιγμή του αγώνα”, δήλωσε μετά το τελικό σφύριγμα ο Αρτέτα, ο οποίος ήταν σχεδόν ο μοναδικός παίκτης που δεν έκρινε τα δύο πιθανά πέναλτι. “Πρέπει να κάνουμε το 2-0. Τότε θα ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι”. Αντ’ αυτού, η άμυνά του, η οποία ήταν τόσο σταθερή για εβδομάδες, ξαφνικά προσκάλεσε τον Leroy Sané & Co. να σκοράρει με παρεξηγήσεις και λάθη. “Αυτό είναι πολύ πρωτότυπο για εμάς”, δήλωσε ο Αρτέτα. “Δεν φτάσαμε τα συνηθισμένα μας στάνταρ σε πολλούς τομείς σήμερα και τους δώσαμε χώρο”. Αλλά έτσι είναι στο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου “κάθε λάθος τιμωρείται”. Για τον προπονητή της Άρσεναλ, αυτό ήταν “το πιο σημαντικό μάθημα” της βραδιάς

Τουλάχιστον: Η ομάδα του, πολύ λιγότερο έμπειρη από την Μπάγερν σε αυτό το επίπεδο, κράτησε τα νεύρα της μετά το 2-1 και εξακολουθεί να έχει όλες τις πιθανότητες να προχωρήσει στον επαναληπτικό την επόμενη Τετάρτη στο Μόναχο. Αυτή η “ψυχραιμία” εντυπωσίασε και τον Αρτέτα: “Μπορείς να τα ρίξεις όλα στη θάλασσα και να τα πετάξεις όλα και να χάσεις τον προημιτελικό μέσα σε 20 λεπτά. Εμείς δεν το κάναμε αυτό.”

Ο Αρτέτα εκθειάζει τους Τζόκερ του – συμπεριλαμβανομένης της σύντομης εμφάνισης του Τόμας

Και αυτό οφειλόταν και στους αναπληρωματικούς παίκτες. “Οι αναπληρωματικοί είχαν μεγάλη επιρροή”, δήλωσε ο Αρτέτα, επαινώντας τους και, σε κάποιο βαθμό, τον εαυτό του. “Ο τρόπος που μπήκαν στο γήπεδο, η συμπεριφορά τους, η αφοσίωσή τους – αυτό έκανε μεγάλη διαφορά”. Ο Oleksandr Zinchenko είχε ήδη μπει στην ανάπαυλα για τον αριστερό μπακ Jakub Kiwior, ο οποίος είχε υπερφαλαγγιστεί αρκετές φορές, και αργότερα ο Leandro Trossard, που πέτυχε το γκολ του 2:2, και ο Gabriel Jesus, που έδωσε την ασίστ, αναζωογόνησαν την ψυχωμένη επίθεση. Και ο εξάρι Τόμας, που μπήκε στη θέση του Χάβερτζ στο 85ο λεπτό και δέχθηκε αμέσως κίτρινη κάρτα, βοήθησε σύμφωνα με τον Αρτέτα “όταν τα πράγματα έγιναν λίγο χαοτικά και υπήρχε μεγάλος κίνδυνος να χάσουμε”.

Το γεγονός ότι αυτό δεν συνέβη, οφείλεται και στον άνθρωπο που είχε χαρίσει το 2-0: ο Γουάιτ είχε σπριντάρει επιτυχώς πίσω όταν ο Σανέ είχε διαρρήξει στο 36ο λεπτό με το σκορ στο 2-1 και φαινόταν να έχει μπροστά του μόνο τον τερματοφύλακα Νταβίντ Ράγια. Ήταν άλλη μια στιγμή “τι θα γινόταν αν…” στο Emirates