петък, май 3, 2024
HomeFootballЛюбопитната голова суша на Сити при "шпорите" приключва: Аке извежда Манчестър до...

Любопитната голова суша на Сити при „шпорите“ приключва: Аке извежда Манчестър до последните 16 мача

Дълго време изглеждаше, че в сблъсъка между Тотнъм и Манчестър Сити ще има равенство 0:0. До това обаче така и не се стигна, отчасти благодарение на енергичната намеса на Рубен Диас

Купата на Футболната асоциация беше подготвила истинско удоволствие в петък вечер: Тотнъм приемаше Манчестър Сити – и двамата треньори бяха взели мача доста насериозно, което си личеше само от съставите. Треньорът на „шпорите“ Анже Постекоглу включи Кулушевски на мястото на Скип от равенството 2:2 в Манчестър Юнайтед. Поради това новото попълнение Вернер започна отново.

За гостите треньорът Пеп Гуардиола привлече Ортега Морено (гол) и Боб след победата с 3:2 в Нюкасъл Юнайтед – Едерсон (гол) и Доку бяха на пейката – двама играчи от второто ниво, но иначе това беше сериозен състав за шампионите.

Боб почти вкара първия в историята на Манчестър Сити гол на стадиона на Тотнъм Хотспър от първия опит. Двадесетгодишният футболист опразни удара на Фоден, който беше блокиран от Викарио, за да направи 1:0, но съдията Пол Тиърни правилно отсъди офсайд – милиметрично решение (5.).

Висока интензивност, без шанс

Това беше краят на всички забележителни действия пред вратата през първото полувреме. Въпреки че Манчестър контролираше играта и владееше повече топката, той трудно успяваше да пробие сгъстената защита на „шпорите“. Темпото на игра все още беше доста високо, но и двете страни често бяха твърде неточни. В резултат на това след 45 минути с малко шансове отборите се оттеглиха на полувремето при нулев резултат.

Подобно на първото полувреме, второто започна с обещаващ шанс за Сити: Алварес стреля над вратата от остър ъгъл (48′). Но това беше всичко, което наистина бе предложено през второто полувреме. Интензивните единоборства, липсата на желание за поемане на рискове и един-два твърде много грешни паса означаваха, че мачът беше до голяма степен неравностоен.

Рубен Диас прави място на Аке

Само в заключителните етапи нещата станаха по-оживени, отчасти защото силата и концентрацията на лондончани малко намаляха. В тази фаза обаче Бернардо Силва (81′) беше отказан от Викарио, както и Доку (86′) – четири минути по-рано Де Бройне може би беше пропуснал най-добрия шанс, когато стреля по посока на вратата от свободна позиция.

В този момент Гуардиола все още беше много раздразнен, тъй като съществуваше заплаха от преиграване. Фактът, че до това не се стигна, се дължеше до голяма степен на Рубен Диас, който енергично изчисти корнер на Де Бройне срещу Викарио, за да създаде пространство за Аке, който трябваше само да завърши от близко разстояние (88′). Шпорите обжалваха за фаул, но в крайна сметка напразно.

Заклинанието беше нарушено, Сити отбелязаха за първи път на стадиона на Тотнъм Хотспър – и вече са на път да стигнат до последните 16 мача за Купата на Англия. Преди това обаче Висшата лига продължава и за двата отбора следващата сряда: лондончани ще приемат ФК Брентфорд, а Ман Сити ще гостува на Бърнли – началото е в 20:30 ч.