Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Μαν Γιουνάιτεντ προχώρησε στο Κύπελλο Αγγλίας παρά τον καταιγισμό ευκαιριών

Η Μαν Γιουνάιτεντ προχώρησε στο Κύπελλο Αγγλίας παρά τον καταιγισμό ευκαιριών

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του FA Cup. Οι “κόκκινοι διάβολοι” έχασαν πολλές ευκαιρίες στην έδρα της τρίτης κατηγορίας Wigan Athletic, αλλά παρόλα αυτά κατέληξαν σε μια πανάξια νίκη με 2-0

Ο προπονητής της Athletic Shaun Maloney έκανε δύο αλλαγές μετά την ισοπαλία 1-1 στην Barnsley FC. Οι Aasgaard και Humphrys ξεκίνησαν στη θέση των Lang και Magennis (αμφότεροι στον πάγκο)

Ο προπονητής της Γιουνάιτεντ, Έρικ τεν Χαγκ, προχώρησε επίσης σε δύο αλλαγές στην ομάδα του. Ο McTominay αντικατέστησε τον Eriksen από την ήττα με 2-1 στη Nottingham Forest και ο Höjlund ξεκίνησε στη θέση του Antony. Ο Ράσφορντ μετακινήθηκε και πάλι από το κέντρο στο φτερό

Ο Ντιόγκο Νταλό με το προβάδισμα – Η Γιουνάιτεντ σπαταλά ευκαιρίες

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και είχαν την πρώτη κορυφαία ευκαιρία νωρίς με τον Aasgaard. Ωστόσο, ο Δανός αποκρούστηκε από τον Ονάνα (3ο), ο οποίος είναι συχνά άτυχος το τελευταίο διάστημα. Η Γιουνάιτεντ είχε προειδοποιηθεί και στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το πρώτο επικίνδυνο σουτ για τους “κόκκινους διαβόλους” ήρθε από τον Ράσφορντ (14). Οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επικίνδυνοι και ο McTominay έχασε και το γκολ της πρεμιέρας (17′), το οποίο έμελλε να έρθει πέντε λεπτά αργότερα: Ο Ντιόγκο Νταλό με πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία από περίπου 17 μέτρα.

Το γκολ ήταν αποτέλεσμα μιας από τις πολλές επικίνδυνες σέντρες του Γκαρνάτσο σε αυτή τη φάση. Ο Αργεντινός έστησε επίσης το τελείωμα του Ράσφορντ (24′) και την κεφαλιά του Χόιλουντ πάνω από το δοκάρι (29′). Η Γουίγκαν ήταν απασχολημένη στην άμυνα και δεν ήταν πλέον σε θέση να κάνει τόσες εξορμήσεις προς τα εμπρός. Ωστόσο, μία ήταν επικίνδυνη (28). Οι νικητές του Κυπέλλου Αγγλίας του 2013 δεν θα μπορούσαν να παραπονεθούν ότι δέχτηκαν άλλο ένα γκολ πριν από την ανάπαυλα, αλλά μια διπλή ευκαιρία από τους Ράσφορντ και Χόιλουντ (36′) και μια ακόμη σέντρα του Γκαρνάτσο (40′) δεν βρήκαν δίχτυα.

Ο Μπρούνο Φερνάντες σκοράρει από το σημείο

Οι Κόκκινοι Διάβολοι παρέμειναν η κυρίαρχη ομάδα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ωστόσο, δεν ήταν πλέον τόσο επιτυχημένοι όσο στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας ευκαιρίες υψηλού επιπέδου λεπτό προς λεπτό. Ο Μαϊνού είχε το πρώτο αξιόλογο γκολ στο 62ο λεπτό, αλλά με προβάδισμα μόνο ενός γκολ υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να δεχτείς γκολ – όπως έγινε στο 67ο λεπτό, αλλά ο Μαϊνού απέκρουσε τετ-α-τετ τον εντυπωσιακό επιθετικό της Γουίγκαν, Γκόντο.

Στο 72ο λεπτό, ο διαιτητής Άντονι Τέιλορ έδειξε στη συνέχεια το σημείο. Ο Μπρούνο Φερνάντες έπεσε στο έδαφος μετά από ελαφρά επαφή – μετέτρεψε το πέναλτι που προέκυψε για να κριθεί το παιχνίδι (74′). Στη συνέχεια οι πρωταθλητές ρεκόρ Αγγλίας προσπάθησαν να κάνουν το 3:0, αλλά τους το αρνήθηκε και πάλι ο δυνατός Τικλ στην εστία των γηπεδούχων (81ο, 82ο). Ο Μπρούνο Φερνάντες έχασε και το δεύτερο τέρμα του (86). Τελικά, ήταν μια πανάξια νίκη με 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Wigan Athletic φιλοξενεί την Τρίτη την Doncaster Rovers για τους 16 του EFL Trophy. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντιμετωπίζει την Τότεναμ για την Premier League στις 14 Ιανουαρίου (5.30μμ).