Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Λειψία παλεύει με μια κακή απόφαση - Ο Μπραχίμ Ντίαζ πετυχαίνει...

Η Λειψία παλεύει με μια κακή απόφαση – Ο Μπραχίμ Ντίαζ πετυχαίνει ένα ονειρικό γκολ

Η Λειψία έχασε τον πρώτο αγώνα της φάσης των “16” του Champions League με 0:1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Μια ήττα που θα μπορούσε να αποφευχθεί, καθώς η RB είχε αρκετές καλές ευκαιρίες – και δυσκολεύτηκε με μια πρώιμη λανθασμένη απόφαση

Το παιχνίδι ξεκίνησε φαινομενικά ιδανικά για τη Λειψία, καθώς ο Σέσκο με κεφαλιά σκόραρε μόλις μετά από τρία λεπτά. Όμως η σημαία σηκώθηκε για οφσάιντ. Το θέμα δεν ήταν ο σκόρερ, ο οποίος δεν ήταν σαφώς οφσάιντ, αλλά ο Χένριχς ήταν στο επίκεντρο της προσοχής. Ήταν οφσάιντ και είχε εμποδίσει τον τερματοφύλακα Λούνιν στα μάτια των διαιτητών. Μια λανθασμένη απόφαση, καθώς ο παίκτης της Λειψίας δεν είχε διαπράξει καμία παράβαση.

Ενοχλητικό ξεκίνημα για την RB, η οποία δεν επέτρεψε στον εαυτό της να εκτροχιαστεί και απλά συνέχισε: ο Σέσκο αρχικά δεν κατάφερε να νικήσει τον Λούνιν (10ο) και δέκα λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στα πλαϊνά δίκτυα. Η Ρεάλ στάθηκε αρχικά συμπαγής και περίμενε τις αντεπιθέσεις, οι οποίες αρχικά δεν λειτούργησαν καθόλου. Συνολικά, δεν ήταν το πρώτο ημίχρονο των “ασπρόμαυρων” και ελάχιστα επικίνδυνοι στην επίθεση. Ωστόσο, μετά από ένα καλό πρώτο 20λεπτο, η ομάδα της Μπουντεσλίγκα δεν κατάφερε επίσης να δημιουργήσει περισσότερες ευκαιρίες όσο περνούσε το παιχνίδι. Ως αποτέλεσμα, οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς τέρματα.

Ονειρικό γκολ από τον Μπραχίμ Ντίαζ

Ετσι τελείωσε η τελική επίθεση των γηπεδούχων και ήταν τυχεροί που ο Joselu δεν έκανε το 2-0 στο τέλος (90+4). Το αποτέλεσμα ήταν ήττα με 1-0 για την ομάδα του Ρόουζ, η οποία θα αντιμετωπίσει ξανά την Μπορούσια Μόνχενγκλαντμπαχ το βράδυ του Σαββάτου στο κορυφαίο παιχνίδι της Bundesliga (18.30). Την επόμενη ημέρα, οι Μαδριλένοι υποδέχονται τη “μικρή” αντίπαλό τους στην πόλη Ράγιο Βαγιεκάνο (14:00). Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στο Μπερναμπέου στις 6 Μαρτίου (9μμ).