Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕπόμενος τελικός: Ο Μέσι συνεχίζει το νικηφόρο σερί με το Μαϊάμι

Επόμενος τελικός: Ο Μέσι συνεχίζει το νικηφόρο σερί με το Μαϊάμι

Πάλι χτύπησε – αυτή τη φορά μόνο στη λοταρία, πάλι κέρδισε – αυτή τη φορά μόνο σε άλλη διοργάνωση. Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε στον δεύτερο τελικό μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα με την Ίντερ Μαϊάμι

Το ρεκόρ του Μέσι με το Μαϊάμι παραμένει πρωτοφανές και αψεγάδιαστο. Ο Αργεντινός οδήγησε τη νέα του ομάδα, στην οποία συμμετείχαν και πάλι οι Ισπανοί Sergio Busquets και Jordi Alba, στη νίκη με 5-4 στα πέναλτι επί της FC Cincinnati στα ημιτελικά του US Open Cup. Αυτή ήταν η δεύτερη εμφάνισή τους στον τελικό μετά τον θρίαμβό τους στο Κύπελλο Πρωταθλημάτων.

Ο Μέσι δεν σκόραρε από το σημείο αυτή τη φορά, αλλά έστησε δύο όμορφες σέντρες που επέτρεψαν στην Ίντερ να σπάσει το 2-0 με τον σκόρερ του Εκουαδόρ Λεονάρντο Καμπάνα – το 2-2 ήρθε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων – και να φτάσει στην παράταση. Εκεί, ο σύλλογος του Μπέκαμ προηγήθηκε με τον πρώην επαγγελματία της Serie A, Γιόζεφ Μαρτίνεζ (93ο), αλλά αναγκάστηκε να καταπιεί το 3:3 στο 114ο λεπτό με τον Ιάπωνα Γιούγια Κούμπο. Μπορεί να είναι γνωστός στη Γερμανία από τη θητεία του στην 1. FC Nürnberg.

Callender parries again

Έφτασε στα πέναλτι. Εκεί, ο Μέσι έγινε ο πρώτος επαγγελματίας του Μαϊάμι που σκόραρε, όπως έκανε το Σάββατο στην ήττα με 10-9 από τη Nashville SC για το Leagues Cup. Ο τερματοφύλακας της Ίντερ, Ντρέικ Κάλεντερ, ήταν και πάλι ο ήρωας στην κλήρωση από το σημείο, σώζοντας την τελευταία προσπάθεια του Σινσινάτι. Ο Benjamin Cremaschi μετέτρεψε την καθοριστική προσπάθεια για το Μαϊάμι.

Στα πρώτα επτά παιχνίδια του με τη φανέλα του Μαϊάμι, ο Μέσι έχει πετύχει δέκα γκολ. Ο τελικός του US Open Cup θα διεξαχθεί στις 27 Σεπτεμβρίου. Αντίπαλός του θα είναι η Houston Dynamo FC μετά τη νίκη της με 3:1 επί της Real Salt Lake. Και κάποια στιγμή ο Μέσι θα παίξει και αγώνες πρωταθλήματος στη Major League Soccer, όπου η ομάδα του βρίσκεται στην τελευταία θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.