Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔεν έχει συνέπειες το χάντμπολ του Σο: Η Λίβερπουλ παραδίδει την κορυφή...

Δεν έχει συνέπειες το χάντμπολ του Σο: Η Λίβερπουλ παραδίδει την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με έναν κολακευτικό βαθμό από τη Λίβερπουλ, γεγονός που σημαίνει ότι η ομάδα του Κλοπ αναγκάστηκε να παραδώσει το προβάδισμα στην κορυφή του πίνακα. Ένα χάντμπολ που δεν τιμωρήθηκε προκάλεσε αναστάτωση

0:3 κατά της Μπόρνμουθ, συν την έξοδο στο Champions League μετά το 0:1 κατά της Μπάγερν: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρισκόταν υπό πίεση ενόψει του αγώνα στο Anfield Road και έπρεπε να στερηθεί τον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος αποβλήθηκε με κίτρινη κάρτα, εκτός από πολλούς τραυματίες

Τουλάχιστον: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άντεξε την αρχική επίθεση των “κόκκινων”, αλλά είχε να αντιμετωπίσει μια επιθετική και πιεστική ομάδα της Λίβερπουλ. Τις περισσότερες φορές, ο τερματοφύλακας Ονάνα έπρεπε να αρκεστεί σε μακρινές μπαλιές ή απομακρύνσεις, με τους “κόκκινους διαβόλους” να κάνουν ελάχιστα πράγματα μπροστά.

Η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του Κλοπ ήρθε στο 16ο λεπτό: μετά από σέντρα, ο Νούνιεζ πήρε την κεφαλιά στο κέντρο αντί να σημαδέψει το τέρμα. Ο τερματοφύλακας Ονάνα έκανε και πάλι καυτό το σκηνικό ρίχνοντας την μπάλα, η οποία έφερε τον Σαλάχ στη σκηνή. Ο Αιγύπτιος αστόχησε ελάχιστα από τον στόχο, με τον Ονάνα να τον σταματάει πάνω στην ώρα

Η Λίβερπουλ ανώτερη από κάθε άποψη

Οι Reds συνέχισαν να πιέζουν προς τα εμπρός απέναντι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν χάσει με 7-0 στο Anfield Road τον Μάρτιο. Μετά από κόρνερ, ο van Dijk ήταν έτοιμος με το κεφάλι, αλλά ο Onana τράβηξε εγκαίρως τα χέρια του (29′). Η κεφαλιά του Konaté από άλλο ένα κόρνερ δεν ήταν επίσης αρκετά ακριβής (36′), και ο Nunez ήταν πολύ αργός για να αντιδράσει σε μια πολλά υποσχόμενη κατάσταση λίγο πριν την ανάπαυλα, ακυρώνοντας μια καλή ευκαιρία.

Λίγο αργότερα, οι Κόκκινοι Διάβολοι μπόρεσαν να ανασάνουν με ανακούφιση. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν από κάθε άποψη ανώτεροι, όπως έδειξαν και τα στατιστικά στοιχεία (15:2 σουτ προς την εστία, 9:0 κόρνερ, 68% κατοχή μπάλας ανά Λίβερπουλ).

Μετά την επανέναρξη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εξακολουθούσε να είναι βαθιά, αλλά όχι τόσο ακραία όσο στο πρώτο ημίχρονο. Η Λίβερπουλ δεν ήταν πλέον σε θέση να γεφυρώσει το κέντρο τόσο εύκολα, αλλά συνέχισε να δίνει τον τόνο. Δεν υπήρχαν ευκαιρίες για τους “κόκκινους” για μεγάλο χρονικό διάστημα, ωστόσο, και ούτως ή άλλως δεν υπήρχαν στην αντίπερα όχθη.

Μετά από μία ώρα, ο Κλοπ έβαλε τους Γκάκπο και Γκόμεζ για τον Ζομποσλάι και τον τραυματία Γκράβενμπερτς. Το παιχνίδι ανέβασε και πάλι ρυθμό, ειδικά όταν η Μάντσεστερ άρχισε να δείχνει περισσότερη αυτοπεποίθηση. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ με μακρινό σουτ (66′) έχασε την εστία για μια τρίχα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Χόιλουντ δεν κατάφερε να νικήσει τον Αλίσον, ο οποίος έκανε εξαιρετική απόκρουση – η πρώτη ευκαιρία της Μαν Γιουνάιτεντ. Το σουτ του Σαλάχ στο 71ο λεπτό δεν είχε και πάλι ρυθμό, ο Ονάνα ήταν σε ετοιμότητα.

Το χάντμπολ του Σο μένει ατιμώρητο

Στο 76ο λεπτό, οι οπαδοί των Ερυθρολεύκων είχαν και πάλι το γκολ στα χείλη τους, αλλά και ο Λουίς Ντίαζ δεν μπόρεσε να περάσει τον δυνατό Ονάνα. Και κάπως έτσι -με άλλη μια διπλή αλλαγή από τον Κλοπ- μπήκαμε στην τελική φάση, στην οποία ο Σο βρέθηκε δύο φορές στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος. Ο Κονατέ αστόχησε σε κεφαλιά και ο αμυντικός της Μαν Γιουνάιτεντ αιφνιδιάστηκε και έβαλε χέρι στην μπάλα, αλλά οι διαιτητές έκριναν ότι δεν ήταν πέναλτι – αμφισβητήσιμη απόφαση. Λίγο αργότερα, ο Shaw ανέτρεψε τον Konaté και του έδειξε κίτρινη κάρτα.

Στα τελευταία λεπτά, οι Κόκκινοι Διάβολοι ήταν υπεράριθμοι, καθώς ο Νταλό συνέχισε να διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι και του έδειξαν δύο κίτρινες κάρτες. Αυτό δεν βοήθησε περισσότερο τη Λίβερπουλ και η Μάντσεστερ πήρε έναν κολακευτικό βαθμό από το Άνφιλντ. Νέα πρωτοπόρος του πρωταθλήματος είναι η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε με 2-0 της Μπράιτον χάρη στον Κάι Χάβερτζ