Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΓκολ και ασίστ από τον Γκουντογκάν - Σύντομη εμφάνιση του Βίτορ Ρόκε

Γκολ και ασίστ από τον Γκουντογκάν – Σύντομη εμφάνιση του Βίτορ Ρόκε

Η Μπαρτσελόνα εξασφάλισε τη νίκη με 3-1 στην έδρα της Ντεπορτίβο Αλαβές το βράδυ του Σαββάτου. Οι Καταλανοί είχαν στις τάξεις τους τον δυνατό Ιλκάι Γκουντογκάν, ο οποίος όμως τραυματίστηκε. Ένας από τους χαβαλέδες των φιλοξενούμενων είχε ένα πολύ σύντομο απόγευμα

Ηταν ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές ευκαιρίες για γκολ. Η Μπαρτσελόνα είχε μεγαλύτερη μερίδα του παιχνιδιού, αλλά σπάνια ήταν πραγματικά επικίνδυνη. Σε μια περίπτωση, όμως, ο Γκουντογκάν έκανε μια αστραπιαία αλλαγή και έπαιξε την μπάλα ιδανικά στον δρόμο του Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός πήρε την μπάλα με λίγη τύχη και την έσπρωξε όμορφα πάνω από τον τερματοφύλακα Σιβέρα για να πάρει το προβάδισμα (22′).

Η Αλαβές δεν κρύφτηκε καθόλου, αλλά δυσκολεύτηκε να βγάλει αποφασιστικό αποτέλεσμα στην επίθεση. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά η ελεύθερη κεφαλιά του Γκουρίντι από τα έξι μέτρα ήταν πολύ κεντρική (35′). Οι Καταλανοί πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με ένα ισχνό αλλά δίκαιο προβάδισμα, αφού ο Σάμου δεν κατάφερε να χτυπήσει την μπάλα στο βολέ (42′).

Ο Σαμού απαντάει αμέσως στον Γκουντογκάν

Μετά την ανάπαυλα, τα πράγματα ξεκίνησαν δυναμικά: η υπέροχη σέντρα του Pedri βρήκε τον Gündogan, το βολέ του οποίου μετατράπηκε στα δίχτυα για το 2:0 (49′). Ωστόσο, η Αλαβές είχε άμεση απάντηση, με την δυνατή κεφαλιά του Σαμού να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους (51′). Ήταν ένα πικρό χάπι για τους Καταλανούς, οι οποίοι αναγκάστηκαν να αντικαταστήσουν και τον Γκουντογκάν (ένα γκολ, μία ασίστ) στο 59ο λεπτό – ο αρχηγός της εθνικής Γερμανίας ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό.

Όμως η Μπαρτσελόνα είχε τη σωστή απάντηση και, όπως και κόντρα στην Οσασούνα, μπόρεσε να βασιστεί στον Βίτορ Ρόκε: Ο τζόκερ σκόραρε μόλις τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του ως αλλαγή και αποκατέστησε την παλιά διαφορά (63ο). Λίγη ώρα αργότερα, όμως, η σύντομη εμφάνιση του Βίτορ Ρόκε έλαβε και πάλι τέλος, καθώς ο επιθετικός, ο οποίος είχε μόλις προειδοποιηθεί, αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 72ο λεπτό. Ήταν όμως μια αυστηρή απόφαση, καθώς είχε μόλις και μετά βίας χτυπήσει τον Ράφα Μαρίν, ο οποίος είχε μπει στο μαρκάρισμα με τεντωμένο πόδι. Είχε απομείνει κάτι για την Αλαβές; Όχι, καθώς οι Καταλανοί το έπαιξαν έξυπνα όταν βρέθηκαν σε μειονεκτική θέση και έφεραν το 3:1.

Και τι θα γίνει στη συνέχεια; Η Αλαβές αντιμετωπίζει τη Βιγιαρεάλ το ερχόμενο Σάββατο (2μμ). Η Μπαρτσελόνα δεν παίζει παρά μόνο την Κυριακή (9μμ) στην έδρα της Γρανάδα.