Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑρκεί το εκθαμβωτικό ξεκίνημα του Βελγίου - Ο Οπέντα ρίχνει τέσσερις φορές...

Αρκεί το εκθαμβωτικό ξεκίνημα του Βελγίου – Ο Οπέντα ρίχνει τέσσερις φορές σε απόγνωση τον Ράικοβιτς

Το Bέλγιο κέρδισε με 1-0 το φιλικό με τη Σερβία, με το οποίο ξεκίνησε η τελευταία διεθνής φάση της χρονιάς. Ο επιθετικός της RB, Openda, δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε έναν πόντο για τον ομοσπονδιακό προπονητή Domenico Tedesco

Το

Βέλγιο, το οποίο έχει ήδη προκριθεί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του επόμενου καλοκαιριού στη Γερμανία, αναγκάστηκε να μείνει χωρίς πανηγυρισμούς με τους δικούς του φιλάθλους το βράδυ της Τετάρτης. Ο δοκιμαστικός αγώνας εναντίον της Σερβίας μεταφέρθηκε εκτάκτως από τις Βρυξέλλες στο Λέουβεν, επειδή το γήπεδο δεν μπορούσε να παιχτεί μετά από έντονη βροχόπτωση. Οι φίλαθλοι δεν είχαν δικαίωμα να παρευρεθούν για λόγους οργάνωσης και ασφάλειας.

Ο Οπέντα της Λειψίας, ο οποίος ήταν στην αρχική ενδεκάδα του Βελγίου, δεν θα πρέπει να είναι πολύ δυσαρεστημένος από την κατάσταση όταν επιστρέψει. Ο επιθετικός δεν κατάφερε να μεταφέρει την καλή του φόρμα στην Bundesliga στην εθνική ομάδα.

Δευτερόλεπτα αργότερα, ο ταχύτατος επιθετικός βρέθηκε στα πόδια του Σέρβου τερματοφύλακα Ράικοβιτς, ο οποίος μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα μόνο με το ένα χέρι – στον δρόμο του Καρράσκο, ο οποίος πέτυχε το γκολ της βραδιάς λιγότερο από 120 δευτερόλεπτα αργότερα (2). Ένα λεπτό αργότερα, ο Οπέντα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ραΐκοβιτς από οξεία γωνία (3), ενώ το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στο 26ο και στο 33ο λεπτό. Λίγο πριν από το ημίχρονο, ο Openda απελπίστηκε για τελευταία φορά με το σουτ του στην κάτω γωνία (43).

Ο Ντζούριτσιτς χτυπάει το δοκάρι – και περιέργως το δοκάρι

Η Σερβία, υπερβολικά παθητική στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, φάνηκε επικίνδυνη μόνο σε δύο περιπτώσεις: αρχικά σε ένα προειδοποιητικό σουτ του πρώην παίκτη της Χέρτα Σάμαρτζιτς και στη συνέχεια σε κόρνερ του πρώην παίκτη της Μάιντς Τζούριτσιτς, ο οποίος έχασε την ισοφάριση χτυπώντας στο οριζόντιο δοκάρι (24′, 31′).

Μετά την ανάπαυλα, αρκετές αλλαγές προσωπικού και από τις δύο πλευρές διατάραξαν το παιχνίδι. Ο Οπέντα “αντικαταστάθηκε” από τον Τεντέσκο στο 67ο λεπτό. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο ντεμπούτο Ντεμάν, που είχε εντυπωσιάσει ως αριστερός μπακ, είχε την καλύτερη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο ειδικός της Βέρντερς δεν κατάφερε να νικήσει τον Ράικοβιτς (66′).

Η Σερβία προσπάθησε να ισοφαρίσει στο τελευταίο 20λεπτο. Αφού ο Ράντονιτς σημάδεψε το δοκάρι με το αριστερό του πόδι και ο Μίτροβιτς έχασε καλή ευκαιρία με κεφαλιά, η ισοφάριση της Σερβίας ήρθε στο πιάτο: ο πρώην παίκτης της Φρανκφούρτης Κόστιτς έστησε ιδανικά τον Τζούριτσιτς, αλλά ο τελευταίος σημάδεψε το δοκάρι από απόσταση μικρότερη των πέντε μέτρων (89′).

Οι Βέλγοι του Tedesco κατέκτησαν έτσι μια οριακή αλλά όχι άδικη νίκη (1-0). Θα ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους στα προκριματικά του ΕΚ με αντίπαλο το Αζερμπαϊτζάν την Κυριακή. Η Σερβία αντιμετωπίζει τη Βουλγαρία τρεις ώρες νωρίτερα.