Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑντίπαλοι της Μπάγερν η Λάτσιο δέχθηκε τρεις αποβολές και 0:1 από τη...

Αντίπαλοι της Μπάγερν η Λάτσιο δέχθηκε τρεις αποβολές και 0:1 από τη Μίλαν

Η 27η αγωνιστική της Serie A ξεκίνησε με τη σύγκρουση της Λάτσιο με τη Μίλαν στην ιταλική πρωτεύουσα. Ο αγώνας, ο οποίος ήταν ισορροπημένος για μεγάλο χρονικό διάστημα, έγινε όλο και πιο ταραχώδης προς το τέλος. Στο τέλος, τρεις παίκτες της αρχικής ενδεκάδας των Ρωμαίων αποβλήθηκαν – μερικές φορές υπό περίεργες συνθήκες – ενώ οι Rossoneri πήραν τη νίκη

Με την έναρξη της 27ης αγωνιστικής στη Serie A, ο προπονητής της Λάτσιο, Μαουρίτσιο Σάρι, άφησε στον πάγκο τον αρχηγό και σκόρερ του Immobile ενόψει του σημαντικού επαναληπτικού αγώνα της Τρίτης (21:00) με την FC Bayern για τους “16” του Champions League. Στην τρίτη Μίλαν, η οποία προηγουμένως δεν είχε κερδίσει τρεις φορές στο πρωτάθλημα, ο Γερμανός διεθνής Thiaw έμεινε επίσης αρχικά εκτός.

Οι καλές ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και για τις δύο πλευρές στο πρώτο ημίχρονο. Σε μια έντονη μονομαχία με πολλά λάθη, ο Βετσίνο είχε τη μοναδική ευκαιρία της Λάτσιο πριν από την ανάπαυλα, χτυπώντας την μπάλα με την κνήμη του μετά από κόρνερ μπροστά από την εστία (8′). Μετά από μια σφαλιάρα του τερματοφύλακα της Μίλαν, Μαϊνάν, ο οποίος είχε βρεθεί σε δύσκολη θέση από τον Φλορέντσι με πίσω πάσα και στη συνέχεια γλίστρησε στον Καστελάνο της Ρόμα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι (13′). Ωστόσο, το σφύριγμα του διαιτητή Μάρκο ντι Μπέλο παρέμεινε σιωπηλό.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για να έχει ο Πούλισιτς το πρώτο επικίνδυνο σουτ για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Λάτσιο, Προβέντελ, κατάφερε να το απομακρύνει σε κόρνερ (45′ +1). Οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς τέρματα

Πικρή κάρτα με το φανάρι για τον Πελεγκρίνι – Δεν μετράει το γκολ του Ράφαελ Λέο

Μετά την ανάπαυλα, η Μίλαν ήταν αρχικά πιο δραστήρια – και από το 57ο λεπτό και μετά, ήταν και σε αριθμητική υπεροχή. Μετά από μια περίεργη σκηνή: ο Πελεγκρίνι της Λάτσιο είχε αρχικά σταματήσει μια αντεπίθεση και δέχθηκε κίτρινη κάρτα (50′). Λίγο αργότερα, ο συμπαίκτης του Καστελάνος ήταν ξαπλωμένος στο έδαφος και ο αμυντικός των Μπιανκοτσελέστι σταμάτησε το παιχνίδι με τα χέρια τεντωμένα, πιθανώς θέλοντας να αφήσει τη μπάλα να περάσει έξω. Όμως ο Πούλισιτς της Μίλαν δεν έπαιξε μαζί του, κλέβοντας με θράσος την μπάλα από τον Ρωμαίο επαγγελματία και επιτιθέμενος. Ο Πελεγκρίνι τότε συγκράτησε τον πρώην παίκτη της Ντόρτμουντ και είδε τη δεύτερη κίτρινη (57′). Πικρό σκηνικό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι για πάνω από μισή ώρα ήταν σε αριθμητική υπεροχή.

Με κάτι λιγότερο από ένα τέταρτο πριν από τη λήξη, τα πράγματα αγρίεψαν: πρώτα ο τερματοφύλακας της Λάτσιο, Προβέντελ, απέκρουσε με εξαιρετική απόκρουση το σφυρί του Λόφτους-Τσικ, στη συνέχεια ο Τζόκερ Ιμόμπιλε αστόχησε σε ελεύθερο σουτ μπροστά από την εστία (75′). Ένα λεπτό αργότερα, ο Ράφαελ Λέο έδωσε το προβάδισμα στους Ροσονέρι, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ (76′).

Okafor με την τυχερή γροθιά – Πετάνε άλλοι δύο Ρωμαίοι

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να πετύχουν την τυχερή γροθιά σε υπεροχή: Αφού ο Προβέντελ απέκρουσε το πρώτο σουτ του αναπληρωματικού Οκαφόρ, η μπάλα αναπήδησε στην περιοχή. Ο Ελβετός μπόρεσε να σουτάρει ξανά, ο τερματοφύλακας της Λάτσιο ήταν και πάλι σε ετοιμότητα – αλλά δυστυχώς για τη Ρόμα, η μπάλα έπεσε πίσω από τη γραμμή και διαμόρφωσε το τελικό 0:1 (88′).

Τα γεγονότα ήρθαν με φόρα στις καθυστερήσεις: Αρχικά, ο Μάρουσιτς είδε απευθείας κόκκινη, προφανώς για εξύβριση του διαιτητή (90. +4). Δύο λεπτά αργότερα, ο συμπαίκτης του Guendouzi στη συνέχεια κρατήθηκε από τον Pulisic κατά τη διάρκεια μιας αντεπίθεσης, εκνευρίστηκε πολύ και έσπρωξε τον Αμερικανό – η τρίτη αποβολή – και πάλι απευθείας κόκκινη – για τους Ρωμαίους (90. +6) ήταν το αποτέλεσμα. Λίγο αργότερα, ήρθε το τέλος σε ένα φουριόζικο παιχνίδι: η πρόβα τζενεράλε της Λάτσιο ενόψει της αναμέτρησης με την Μπάγερν απέτυχε, ενώ η Μίλαν, με προπονητή τον Στέφανο Πιόλι, εδραίωσε με τη νίκη της τις δικές της βλέψεις για το Champions League