Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑγώνας Moto2 Sepang: Νικητής ο Fermin Aldeguer, παγκόσμιος πρωταθλητής ο Pedro Acosta

Ο Pedro Acosta έγινε ο νεότερος παγκόσμιος πρωταθλητής της ιστορίας του Moto2 τερματίζοντας δεύτερος στη Sepang – Ο Fermin Aldeguer θριαμβεύει με στυλ – Ο Lukas Tulovic δεν κατάφερε να πάρει βαθμούς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά από πτώση

Ο Fermin Aldeguer κερδίζει το Grand Prix της Μαλαισίας με στυλ. Τερματίζοντας δεύτερος, ο Pedro Acosta στέφεται Παγκόσμιος Πρωταθλητής Moto2 2023. Στα 19 του χρόνια και 171 ημέρες, ο Ισπανός είναι ο νεότερος πρωταθλητής Moto2 και ο δεύτερος νεότερος στην ιστορία της ενδιάμεσης κατηγορίας πίσω από τον Dani Pedrosa.

“Στο τέλος, έπρεπε να ευχαριστήσω τις άσχημες αναμνήσεις από πέρυσι, όταν έπεσα”, δήλωσε ο Acosta. “Τώρα απλά λέω ευχαριστώ σε όλη την ομάδα για αυτά τα δύο χρόνια. Η περσινή χρονιά ήταν πραγματικά δύσκολη. Αυτή είναι η τρίτη μου σεζόν με την Ajo Motorsport και η τελευταία μου. Δεν θέλω να κλάψω τώρα, αλλά δεν μπορώ να πω περισσότερα”.

Στην εκκίνηση του αγώνα των 17 γύρων, σημειώθηκε επαφή στη στροφή 2 μεταξύ του Aldeguer και του Manuel Gonzalez. Ο τελευταίος εγκατέλειψε. Ο Tony Arbolino χρειάστηκε σχεδόν να σταματήσει για να μην τον χτυπήσει. Ευτυχώς, όλος ο αγωνιστικός χώρος μπόρεσε να αποφύγει τον Gonzalez.

Ο Aldeguer πήρε την πρωτιά και ο Acosta ήταν δεύτερος από τις πρώτες στροφές. Ακολούθησαν οι Marcos Ramirez, Aron Canet, Celestino Vietti και Ai Ogura. Ο Arbolino ήταν έβδομος μετά τον πρώτο γύρο.

Στον δεύτερο γύρο, τα πράγματα έγιναν πιο σφιχτά στη στροφή 9. Ο Ogura πέρασε τον Canet. Ο Arbolino προσπάθησε να ακολουθήσει και επίσης κόλλησε στην εσωτερική πλευρά. Χτύπησε το πίσω ελαστικό του Ogura και την πλευρά του Canet. Και οι τρεις παρέμειναν καθιστοί. Αλλά ο Arbolino βγήκε εκτός πίστας και έπεσε στην 21η θέση.

Μετά από μια ταραχώδη εκκίνηση του αγώνα, ο Aldeguer προηγήθηκε με τρία δευτερόλεπτα διαφορά από τον Acosta. Ο Ramirez ήταν τρίτος. Στη συνέχεια, η ηγετική ομάδα διαλύθηκε. Ο Aldeguer έφυγε μπροστά. Ο Acosta διαχειριζόταν τη δεύτερη θέση του για να εξασφαλίσει τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή.

Ο Arbolino κέρδιζε έδαφος και επέστρεψε στους βαθμούς του παγκόσμιου πρωταθλήματος στον δέκατο γύρο, στη 13η θέση. Καθώς όμως μια θέση στην πρώτη τετράδα ήταν το μόνο που χρειαζόταν ο Acosta για να κλείσει τον κύκλο, η απόφαση πάρθηκε. Ο Arbolino πέρασε τελικά τη γραμμή του τερματισμού στη δέκατη θέση.

Έτσι, ο Acosta είχε ένα αδιαπραγμάτευτο προβάδισμα 77 βαθμών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόψει των δύο τελευταίων Γκραν Πρι (προς τη γενική κατάταξη). Μαζί με τον Alex Marquez, είναι ο δεύτερος αναβάτης στη σύγχρονη εποχή που αναδεικνύεται παγκόσμιος πρωταθλητής στις τετράχρονες κατηγορίες Moto3 και Moto2.

Μαζί με τον Acosta, πανηγύρισε και ο Aldeguer. Πήρε την τρίτη του νίκη στη σεζόν με διαφορά επτά δευτερολέπτων: “Είμαι πολύ χαρούμενος με το πώς πήγε αυτό το Σαββατοκύριακο και αυτός ο απίστευτος αγώνας. Ευχαριστώ όλη την ομάδα και συγχαρητήρια στον Pedro για τον τίτλο του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα”.

Η μονομαχία για την τελευταία θέση στο βάθρο ήταν συναρπαστική μέχρι το τέλος. Ο Ogura πρόλαβε τον Ramirez και τον πίεσε. Όμως ο Ramirez κράτησε το πάνω χέρι και κατέκτησε το πρώτο του βάθρο στην κατηγορία Moto2. Τρεις Ισπανοί συμμετείχαν στην τελετή απονομής των βραβείων.

Ο Τζέικ Ντίξον τερμάτισε πέμπτος. Τις υπόλοιπες θέσεις κατέλαβαν οι Somkiat Chantra, Sam Lowes, Joe Roberts, Albert Arenas και Arbolino. Αρκετά μεγάλα ονόματα αποκλείστηκαν μετά από πτώσεις. Μεταξύ αυτών ήταν ο Vietti και ο Canet.

Ο Lukas Tulovic έπεσε στον δεύτερο γύρο. Συνέχισε να οδηγεί στο τέλος της ομάδας και τερμάτισε 24ος. Ο συμπαίκτης του στην ομάδα IntactGP, Darryn Binder, τραυματίστηκε σε ατύχημα κατά τη διάρκεια των προπονήσεων του Σαββάτου και δεν μπόρεσε να λάβει μέρος στον αγώνα.

Το επόμενο Grand Prix θα διεξαχθεί το επόμενο Σαββατοκύριακο, στις 19 Νοεμβρίου, στο Κατάρ