неделя, април 28, 2024
HomeMotorsportsСъстезание Moto2 в Сепанг: Фермин Алдегер печели, Педро Акоста е световен шампион

С второто място в Сепанг Педро Акоста се коронясва като най-младия световен шампион в Moto2 – Фермин Алдегер триумфира в превъзходен стил – Лукаш Тулович без точки за световния шампионат след катастрофа

Фермин Алдегер триумфира уверено в Гран при на Малайзия. С второто си място Педро Акоста е коронясан за световен шампион в Moto2 за 2023 г. На възраст 19 години и 171 дни испанецът е най-младият шампион в Moto2 и вторият най-млад в историята на средния клас след Дани Педроса

„Накрая трябваше да благодаря на лошите спомени от миналата година, когато катастрофирах“, казва Акоста. „Сега просто казвам благодаря на целия отбор за тези две години. Миналата година беше наистина трудна. Това е третият ми сезон като цяло с Ajo Motorsport, а също и последният ми. Не искам да плача сега, но това е всичко, което мога да кажа.“

В началото на състезанието от 17 обиколки имаше контакт между Алдегер и Мануел Гонзалес в завой 2. Последният катастрофира. Тони Арболино почти трябваше да спре, за да избегне удара с него. За щастие цялото поле успя да избегне Гонзалес.

Алдегер пое лидерството, а Акоста се настани на второ място след първите няколко завоя. Маркос Рамирес, Арон Кане, Селестино Виети и Ай Огура следваха на второ място. Арболино беше седми след първата обиколка.

Във втората обиколка нещата се изостриха в завой 9. Огура изпревари Кане. Арболино искаше да не изостава и също направи движение от вътрешната страна. Той докосна задната гума на Огура и страната на Кане. И тримата останаха на местата си. Въпреки това Арболино излезе от пистата и се смъкна до 21-о място

След бурния начален етап Алдегер поведе с три секунди пред Акоста. Рамирес беше трети. Водещата група се раздели. Алдегер се изкачи и се отдалечи в челото. Акоста се справи с второто място, за да си осигури световната титла.

Арболино навакса изоставането си и в десетата обиколка се върна в точките на 13-о място. Но тъй като на Акоста му трябваше само да финишира в челната четворка, за да спечели титлата, решението беше взето. В крайна сметка Арболино пресече финалната линия на десето място.

В резултат на това преди последните две Гран при Акоста имаше неоспорима преднина от 77 точки в генералното класиране. Заедно с Алекс Маркес той е вторият пилот в съвременната ера, който става световен шампион в четиритактовите класове Moto3 и Moto2

Алдегер също празнува заедно с Акоста. Той взе третата си победа за сезона с изоставане от седем секунди: „На седмото небе от щастие съм от това как премина този уикенд и това невероятно състезание. Много благодаря на целия екип и поздравявам Педро за световната титла!“

Двубоят за последното място на подиума беше вълнуващ до самия край. Огура настигна Рамирес и го постави под напрежение. Но Рамирес запази предимство и взе първия си подиум в клас Moto2. Трима испанци присъстваха на церемонията по подиума.

Джейк Диксън завърши на пето място. На останалите места следваха Сомкиат Чантра, Сам Лоус, Джо Робъртс, Алберт Аренас и Арболино. Няколко големи имена бяха отстранени поради катастрофи. Сред тях бяха Виетти и Кане.

Лукаш Тулович катастрофира във втората обиколка. Той продължи в задната част на полето и завърши на 24-то място. Неговият съотборник от IntactGP Дарин Биндер пострада при катастрофа по време на съботната тренировка и не можа да вземе участие в състезанието.

Следващото състезание за Гран при ще се проведе следващия уикенд на 19 ноември в Катар