Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΈπαινος του Σρέντερ για τον Γουεμπανιάμα - Οι Ράπτορς κέρδισαν μετά από...

Έπαινος του Σρέντερ για τον Γουεμπανιάμα – Οι Ράπτορς κέρδισαν μετά από “τρομερό” ξεκίνημα

Στα σκαμπανεβάσματα αυτής της αρχικής φάσης της σεζόν, οι Τορόντο Ράπτορς του Ντένις Σρέντερ κέρδισαν το Σαν Αντόνιο και το σούπερ ταλέντο του. Για το Κλίβελαντ, μια μιζέρια XXL έλαβε τέλος απέναντι στο Γκόλντεν Στέιτ. Το NBA το πρωί της Δευτέρας

Η παράταση ήταν απαραίτητη, πέντε μπλοκ του Victor Wembanyama έπρεπε να υπομείνουν – αλλά στο τέλος οι Toronto Raptors πήραν τη νίκη από το Σαν Αντόνιο με 123:116 και πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στην έβδομη αγωνιστική. Έτσι, το τρενάκι του λούνα παρκ του μοναδικού καναδικού franchise στο ΝΒΑ συνεχίζεται.

Ο Ντένις Σρέντερ ήταν και πάλι ένας από τους κορυφαίους των φιλοξενούμενων, έχοντας 24 πόντους, έξι ασίστ και τρία ριμπάουντ, αν και το ποσοστό του στα τρίποντα (1/8) έδειξε περιθώρια βελτίωσης. Ο Σκότι Μπαρνς έβαλε τη σφραγίδα του στο ματς με ένα επιβλητικό νταμπλ-νταμπλ (30, 11 ριμπάουντ – πέντε τρίποντα), ενώ ο Τζέικομπ Πελτλ έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε κάτω από τα καλάθια (16 πόντοι, δέκα ριμπάουντ) για να μαζέψει τον Ουμπανιάμα και τους συμπαίκτες του

Ο νεαρός Γάλλος είχε τις συνηθισμένες δυνατές σκηνές του, αλλά αστόχησε και σε μερικά σουτ (7/16 εντός πεδιάς) και τελείωσε με 20 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Πικρόχολο για τους Σπερς (3-3): Οι Τεξανοί σπατάλησαν ένα προβάδισμα 22 πόντων και επέτρεψαν στους πιο επιθετικούς Ράπτορς να πάρουν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη σεζόν μετά τη διακοπή.

“Είμαστε πολύ ασταθείς, νομίζω. Ο δρόμος μας προς την επιτυχία είναι πάντα αν αμυνόμαστε καλά και παίζουμε γρήγορα. Δεν το κάναμε αυτό στο πρώτο ημίχρονο”, δήλωσε ο Σρέντερ στο dpa, ενώ ο Μπαρνς μίλησε για ένα “τρομερό” παιχνίδι της ομάδας του πριν τη διακοπή. Ο Schröder δεν έλειψε από επαίνους για τον Wembanyama: “Προφανώς έχει τη δυνατότητα να γίνει πολύ καλός”, παίζοντας “πολύ, πολύ δυνατά στην επίθεση και την άμυνα”.

Doncic και LaMelo στη μάχη για το τριπλ-νταμπλ

Οι Ντάλας Μάβερικς εν τω μεταξύ κέρδισαν 124:118 τους Σάρλοτ Χόρνετς (2-4) χωρίς τον Μαξιμίλιαν Κλέμπερ, ο οποίος τραυματίστηκε στο δάχτυλο του ποδιού του, και πλέον έχουν πέντε νίκες σε έξι παιχνίδια. Ο Λούκα Ντόντσιτς έχασε οριακά το τριπλ νταμπλ μετά από ένα άποντο πρώτο δεκάλεπτο (23 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ), το οποίο κατάφερε στην άλλη άκρη ο αντίπαλός του ΛαΜέλο Μπολ (30/10/13) και πρόσθεσε στις συγκινήσεις με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (23 πόντοι).

Μετά από 16 σερί ήττες, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς νίκησαν για πρώτη φορά ξανά τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς (115:104) και επέφεραν στους Καλιφορνέζους με ηγέτη τον Στεφ Κάρι (28, επτά τρίποντα) τη δεύτερη ήττα τους στη σεζόν. Οι Καβς (ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε 31 πόντους) είχαν νικήσει τους Νταμπς για τελευταία φορά τα Χριστούγεννα του 2016. “Είναι σπουδαίο συναίσθημα, ξέρω ότι υπάρχει αντιπαλότητα εκεί, οπότε καταλαβαίνω τι σημαίνει για τους φιλάθλους εδώ”, δήλωσε ο Μίτσελ μετά τη σύγκρουση των δύο πρώην αντιπάλων των τελικών.

Οι Γκρίζλις δεν παραμένουν πλέον χωρίς νίκη

Οι Φοίνιξ Σανς βελτίωσαν το επίπεδό τους σε 3-4 με νίκη στο Ντιτρόιτ με 120-106, μετά από ένα δύσκολο ξεκίνημα στη σεζόν. Ο Κέβιν Ντουράντ ξεχώρισε με 41 πόντους. Οι Μέμφις Γκρίζλις (1-6) δεν είναι πλέον επίσης χωρίς νίκη: ο Ντέσμοντ Μπέιν (30) οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 112:100 στο Πόρτλαντ (3-4).