Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΆγρια τελική φάση: Το Κατάρ προκρίνεται στον τελικό απέναντι στο Ιράν

Άγρια τελική φάση: Το Κατάρ προκρίνεται στον τελικό απέναντι στο Ιράν

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με άγρια τελική φάση, το αποτελεσματικό οικοδεσπότη Κατάρ νίκησε το Ιράν. Αντίπαλός τους στον τελικό είναι πλέον η Ιορδανία, η οποία προηγουμένως είχε αποκλείσει τη Νότια Κορέα

Το Ιράν ξεκίνησε με ένα γνώριμο πρόσωπο: ο πρώην παίκτης της Λεβερκούζεν Azmoun ξεκίνησε στην επίθεση. Ο Jahanbakhsh, ο σκόρερ του νικητήριου τέρματος στην εκπληκτική νίκη με 2-1 στον προημιτελικό επί της Ιαπωνίας, ήταν στην πρώτη ενδεκάδα, όπως και ο Taremi, ο οποίος ήταν τιμωρημένος απέναντι στους Samurai Blue. Αντικατέστησε τον Mohebi, ο οποίος είχε σκοράρει το γκολ της ισοφάρισης στον προημιτελικό. Οι Abdurisag και Ahmed ήταν δύο νέοι στην αρχική σύνθεση του Κατάρ σε σχέση με τη νίκη στα πέναλτι επί του Ουζμπεκιστάν, ενώ ο αρχηγός Al-Haydos αναγκάστηκε να πάρει θέση στον πάγκο.

Ο Αζμούν ανοίγει θεαματικά το σκορ

Το Ιράν πήρε θεαματικό προβάδισμα στο τέταρτο λεπτό. Ο Azmoun σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτεταμένη μπαλιά. Αφού ο Ταρεμί αστόχησε στο 2:0 (12′), ήταν η άλλη πλευρά που σκόραρε. Ο Jassem Gaber είχε ελεύθερο σουτ από τη δεύτερη σειρά, αλλά ο Ezatolahi απέκρουσε την μπάλα πάνω από την εστία του Beiranvand (17′).

Μετά από μερικά λεπτά ισορροπίας, ο Afif είχε την ευκαιρία να κάνει το 2:1 για το Κατάρ, αλλά ο τερματοφύλακας του Ιράν Beiranvand αποδείχθηκε αφέντης του (33′). Δέκα λεπτά αργότερα, κατάφερε να νικήσει τον Ιρανό τερματοφύλακα: Το σουτ του στη μακρινή γωνία έδωσε στους πρωταθλητές το προβάδισμα του ημιχρόνου. Το Ιράν παραλίγο να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου: Ο Λούκας Μέντες απέκρουσε πάνω στη γραμμή τον Κανανί μετά από κόρνερ.

Το χειροπιαστό πέναλτι φέρνει πίσω το Ιράν

Η ώρα είχε έρθει λίγο μετά την ανάπαυλα: το Ιράν βγήκε από την ανάπαυλα γεμάτο πίεση, ο Ezatolahi χτύπησε τον Fathi στο χέρι με σουτ στην περιοχή του πέναλτι και, μετά από μακρά εξέταση, καταλογίστηκε το πέναλτι. Ο Jahanbakhsh δεν έχασε την ευκαιρία και ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι (51′). Το Κατάρ είχε διπλή ευκαιρία να ανακτήσει το προβάδισμα στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Αμπντουρισάγκ και η κεφαλιά του Πέδρο Κορέα απομακρύνθηκαν την τελευταία στιγμή

VAR κόκκινη μετά από ένα κρύο ντους

Τα επόμενα 20 λεπτά ήταν αδιάφορα πριν το Ιράν αρχίσει να αυξάνει και πάλι την πίεση. Δεν υπήρχαν όμως πειστικές ευκαιρίες και ο Αλμούζ Αλί του Κατάρ έπιασε τους Ιρανούς απροετοίμαστους στο 82ο λεπτό. Αφού ο Rezaeian ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ο επιθετικός βρέθηκε ελεύθερος μπροστά από τον Beiranvand μετά το σουτ του συμπαίκτη του Hatem που έφυγε άουτ και αυτός μετέτρεψε από το αριστερό κάτω μέρος. Το Κατάρ ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα!

Το έργο στη συνέχεια δεν έγινε απαραίτητα ευκολότερο για το Ιράν: ο Χαλιλζαντέχ είδε αρχικά κίτρινη κάρτα μετά από σωματικό έλεγχο στον Αφίφ. Το VAR διόρθωσε την απόφαση σε κόκκινη – το Ιράν βρέθηκε σε μειονεκτική θέση από τότε. Ωστόσο, ήταν σχεδόν αρκετό για την ισοφάριση, αλλά ένα σουτ του Jahanbakhsh χτύπησε στο εσωτερικό του δοκαριού (90. + 14).

Το αποτελεσματικό οικοδεσπότης του τουρνουά Κατάρ πέρασε στον τελικό του Ασιατικού Κυπέλλου και μπορεί να υπερασπιστεί τον τίτλο του απέναντι στην Ιορδανία το Σάββατο.