събота, май 4, 2024
HomeFootballДива финална фаза: Катар се класира за финала срещу Иран

Дива финална фаза: Катар се класира за финала срещу Иран

В равностоен мач с дива финална фаза ефективните домакини Катар победиха Иран. Техен съперник на финала сега е Йордания, която преди това елиминира Южна Корея

Иран започна с познато лице: бившият играч на Леверкузен Азмун започна в атака. Джаханбахш, авторът на победния гол при изненадващата четвъртфинална победа над Япония с 2:1, беше в първата единайсеторка, както и Тареми, който беше отстранен срещу „Самурай сините“. Той замени Мохеби, който вкара изравнителния гол на четвъртфинала. Абдурисаг и Ахмед бяха двете нови попълнения в стартовия състав на Катар в сравнение с победата с дузпи срещу Узбекистан, докато капитанът Ал-Хайдос трябваше да заеме място на пейката.

Азмун откри резултата по впечатляващ начин

Иран поведе зрелищно още в четвъртата минута. Azmoun вкара с удар с глава след продължително вкарване. След като Тареми пропусна да се разпише за 2:0 (12′), попадението бе отбелязано от другата страна. Джасем Габер стреля от свободен удар от втора греда, но Езатолахи отклони топката извън обсега на Бейранванд (17′).

След няколко равностойни минути Afif имаше шанс да направи 2:1 за Катар, но вратарят на Иран Beiranvand се оказа негов господар (33′). Десет минути по-късно той успя да преодолее иранския вратар: Изстрелът му в далечния ъгъл даде преднина на защитаващите се шампиони на полувремето. Иран почти изравни в продължението на първото полувреме: Лукас Мендес спаси от Канаани на линията след корнер.

Наказание за игра с ръка върна Иран

Времето дойде малко след почивката: Иран излезе от почивката под пълен натиск, Езатолахи удари Фати с ръка в наказателното поле и след дълго разглеждане беше отсъдена дузпа. Jahanbakhsh не пропусна възможността и изравни от бялата точка (51′). Катар имаше двоен шанс да си върне преднината при контраатака, но ударът на Абдурисаг и ударът с глава на Педро Кореа бяха изчистени в последния момент

VAR червен след студен душ

Следващите 20 минути бяха спокойни, преди Иран отново да започне да засилва натиска си. Нямаше обаче убедителни възможности и катарският Алмоез Али хвана иранците в крачка в 82-ата минута. След като Резаеян беше отсъдена дузпа, нападателят се озова свободен пред Бейранванд, след като ударът на съотборника му Хатем мина встрани и той реализира от долния ляв ъгъл. Катар си върна преднината!

След това задачата на Иран невинаги ставаше по-лесна: на Халилзадех първоначално беше показан жълт картон след проверка с тяло на Афиф. VAR коригира решението на червен – от този момент нататък Иран беше в числено превъзходство. Това обаче почти беше достатъчно за изравняване, но удар на Jahanbakhsh попадна във вътрешната страна на гредата (90. + 14).

Ефективните домакини на турнира Катар вече са на финала на Купата на Азия и могат да защитят титлата си срещу Йордания в събота.