сряда, май 15, 2024
HomeLa LigaBellingham отново и отново! Победа на Реал в Барселона в добавеното време

Bellingham отново и отново! Победа на Реал в Барселона в добавеното време

Реал Мадрид все още може да разчита на Белингъм. В Класикото кралските особи изостанаха рано, след това се бориха – и все пак накрая отпразнуваха победа с 2:1, тъй като Белингъм вкара два пъти

Треньорът на Барселона Хави включи Кристенсен, Балде и Гави на мястото на Иниго Мартинес, Ориол Ромеу и Ламин Ямал (всички от пейката) след победата с 2:1 над Шахтьор Донецк. 43-годишният треньор все още беше без контузените де Йонг, Педри, Кунде и Серхи Роберто. Поне Рафиня и Левандовски, които отсъстваха напоследък, се появиха на пейката.

Нещата изглеждаха по различен начин за Реал Мадрид. С изключение на дългосрочно контузените Куртоа и Едер Милитао, както и на проблемното дете Арда Гюлер, треньорът Карло Анчелоти може да разчита на пълен състав. В сравнение с поражението с 2:1 в Брага италианецът включи в стартовата единайсеторка Алаба, Менди, Чуамени и Кроос, докато Начо, Фран Гарсия, Камавинга и Модрич се чувстваха удобно на пейката.

Мълниеносно начало на Гюндоган

С Балде, Лопес и Гави каталунците имаха трима играчи до 20 години на терена – и въпреки това домакините показаха по-зрялата игра през първото полувреме. Барса имаше ясен план, играеше срещу топката в схема 4-5-1, консолидираше добре средата на терена и така печелеше топката.

Така се стигна до ранната преднина: Гюндоган не беше атакуван последователно в центъра, а след това се възползва и от неконтролирана топка от Чуамени и неоптимално справяне на Алаба. Гюндоган проби, беше възнаграден и не показа слабост пред Кепа, като стреля в далечния ъгъл – в първото си Класико 33-годишният футболист вкара от първи опит (6).

Real не намират решения

Голът на практика беше първата успешна акция в мача, който беше започнал много разконцентрирано. След 1:0 стана по-добре, но главно за ФК Барселона. Каталунците не изпуснаха нищо в защита срещу невдъхновените мадридчани и също така излъчваха повече заплаха за гола: Карвахал само успя да отклони топката от крака на Жоао Феликс в тъч (28-и), а малко преди края на полувремето далечен удар на Лопес мина над вратата (38-и).

А Реал? Бланкос изобщо не стигнаха до никакви решения, не развиха пробивна мощ в предни позиции, нямаха достатъчно хватка в средата на терена и в резултат на това отново и отново имаха проблеми в останалата част от защитата. Анчелоти изобщо не можеше да бъде доволен, като най-доброто от гледна точка на Реал можеше да бъде, че се оттеглиха само на полувремето с преднина от 1:0.

След почивката Реал показа малко повече хъс и отбеляза добър гол още в началото чрез Родриго (47-и). Барса обаче продължаваше да е опасна, което беше демонстрирано по впечатляващ начин в 51-ата минута, когато Иниго Мартинес първо удари гредата, а след това Араужо не успя да преодолее Кепа, който реагира добре.

Анчелоти реагира в хода на мача, като първо включи Камавиня, а след това Модрич и Жозелу. Но именно „Ракетата“ Белингъм изравни. През по-голямата част от мача англичанинът не беше пробвал да уцели Гави, но в 68-ата минута той засече неконтролиран удар с глава в близост до наказателното поле, завъртя се около собствената си ос и от 23 метра нанесе пълен удар в десния ъгъл – 1:1.

Голът имаше реален ефект, Барселона изведнъж действаше нервно, докато Реал ставаше все по-силен и все повече поемаше контрола. Хави реагира и включи Рафиня за финалната фаза, както и Ламин Ямал, който на 16 години, три месеца и 15 дни стана най-младият участник в Класикото в историята. Мярката сякаш даде резултат, тъй като домакините отново отвориха играта и дори погледнаха в атака (Левандовски, 79-ата минута, Гави, 80-ата минута).

Но не жокерите на Барса сложиха своя отпечатък върху играта, а Белингам: в добавеното време 20-годишният младеж беше на правилното място за пробив на Карвахал, който беше продължен от Модрич, и той плъзна топката през скобите на тер Стеген за победата с 2:1 (90.+2).

Действието продължава и за двете страни след седмица: Барселона пътува до Сан Себастиан следващата събота за сблъсък с Реал Сосиедад (21:00 ч.), а Реал Мадрид е домакин на Райо Валекано на следващия ден (21:00 ч.).