петък, май 3, 2024
HomeSerie A90.+6! Милан иска да поведе в лигата и се сблъсква с фатална...

90.+6! Милан иска да поведе в лигата и се сблъсква с фатална контраатака

В понеделник вечерта Милан се стремеше да поведе в лигата. При победа срещу Специя росонерите можеха да изпреварят Интер, но ломбардците се сблъскаха с контраатака в края на мача и загубиха с 1:2.

Изходната позиция и целта бяха ясни: в края на мача срещу Специя Калчо Милан трябваше да е на първо място – с една точка пред (и един мач повече от) Интер. Съответно росонерите започнаха мача с голяма отдаденост, бърза преднина беше това, към което Милан се стремеше след изчерпването на енергията в мача за купата срещу Дженоа (3:1 б.в.) миналия четвъртък. Първите шансове не закъсняха, но Рафаел Леао на два пъти за малко не уцели целта (2. и 16. минута) – при втория му шанс стражът на Специя Проведел се отличи с първо блестящо спасяване.

Провел първо силен, а след това небрежен и колеблив срещу Рафаел Леао

Когато Проведел спаси и срещу Ибрахимович (27-ми), натискът на домакините малко отслабна, Специя си осигури известно облекчение, но малко преди почивката си навлече неприятности. След хвърляне на топката към собствения си вратар, Проведел я обработи изключително лошо, което позволи на Рафаел Леао да се хвърли между тях. Двамата се сблъскаха и донякъде обърканият съдия първоначално отсъди, че топката е встрани. Тъй като обаче топката дойде от левия бек на Специя Река, това беше по-скоро глупост. Милан протестира, което принуди съдията да отиде в зоната за преглед, откъдето можеше ясно да отсъди дузпа за Милан. Тео нахлу, натовари вратаря, но също така прокара топката покрай десния стълб (45.+1).

Гостите от Лигурия си поеха дълбоко дъх и си помислиха, че вече водят с 0:0 на полувремето, когато една дълга топка влетя в тяхната половина. Проведел се поколеба да избяга и Рафаел Леао с лекота вкара за 1:0 за Милан (45.+1). Единайсетте на треньора Стефано Пиоли бяха на път да поведат – а преднината беше напълно заслужена въз основа на разпределението на играта и шансовете.

Силата на Милан намалява – Joker Agudelo ужилва

След почивката „росонерите“ натиснаха за бързо решение, но защитата на Специя беше добре организирана и атакуващите усилия на Милан ставаха все по-прозрачни – лошите стандарти направиха останалото, за да задържат Ла Специя в играта.

И лигурийците чувстваха, че росонерите страдат от намаляването на силите си, особено в двубоите, където загубиха интензивността си след около час. Гостите се възползваха от това в 64-ата минута, когато „дивата карта“ Агудело се възползва от острото като бръснач подаване на Верде и изравни за 1:1 – от няколко метра нападателят вкара топката в мрежата извън обсега на вратаря Майгнан. Сега Милан беше в нокдаун, отново разкри твърде много пропуски, но засега не беше наказан за втори път. Едва в 80-ата минута Ибрахимович & Co. отново тръгна напред и все повече хващаше в капана си изоставащите.

Време на публикуване: Драма в пет действия

Истинската драма обаче настъпи в края на времето: Ибрахимович не успя да уцели Проведел с удар от воле (90.+1). Ребич беше фаулиран при завършващия удар, топката се търкулна към напълно свободния Жуниор Месиас, който заби топката в горния ляв ъгъл (90.+3) – за съжаление на ломбардите обаче съдията отмени фаула на Ребич милисекунди преди отбелязването на гола. Ибрахимович едва не заби топката от свободния удар под напречната греда – Проведел спаси силно (90.+4). И от последвалия корнер „Ибра“ се насочи към късия ъгъл, а Проведел изтърва топката на напречната греда точно преди линията (90.+5).

пециалистът Емануел Гяси (р.) празнува победния гол.

Но това не беше достатъчно: Милан изпадаше във все по-голям ступор от минута на минута – и всъщност откриваше възможност за Spezia Calcio да направи една последна, фатална контраатака. Влезлият на смяна Коваленко пресече топката към Гяси, който с последното си действие в мача вкара топката в далечния ъгъл за победата с 2:1 (90.+6).

Мечтата на Милан за първото място беше разбита, докато Специя взе реванш за малката си домакинска загуба с 2:1 от „росонерите“ през септември миналата година и се зарадва на важни три точки в борбата си срещу изпадането.