петък, май 3, 2024
HomeBundesligaХинкапи извежда Байер до победа в Лайпциг в последната минута

Хинкапи извежда Байер до победа в Лайпциг в последната минута

Както и в първия мач, Байер Леверкузен победи РБ Лайпциг с 3:2 в мач, който приличаше на влакче в увеселителен парк, благодарение на късен гол, за да затвърди първото си място

Треньорът на Лайпциг Марко Розе реагира на поражението с 1:0 от Айнтрахт Франкфурт с три промени: Лукеба и Зайвалд започнаха, както и Дани Олмо, който се завърна в стартовата XI след контузия в рамото и глезена. Хенрихс, Кампл и Баумгартнер се озоваха на резервната скамейка.

Треньорът на Байер Хаби Алонсо първоначално бе дал почивка на Тах и Вирц при победата в Аугсбург в последната минута, но сега испанецът върна дуото в стартовия състав на мястото на Андрич и Хлозек (и двамата на пейката).

Едно нещо отпред: Който се е надявал на топ мач, със сигурност не е бил разочарован, особено през първото полувреме. РБ и Байер изнесоха вълнуващ двубой с много скорост, напрегнати двубои и много завършващи удари. По-специално Лайпциг изигра страхотен мач през първия половин час

Рано трик на Хави

Единайсетте рози атакуваха много рано, зададоха огромно темпо и по този начин спечелиха ясни предимства. В седмата минута домакините поведоха и в резултата – и то особено впечатляващо: пасът на Шлагер бе приет отдясно от Хави, който бе с гръб към вратата, след което с бързо докосване жонглира с топката нагоре и завърши с удар с левия крак в долния десен ъгъл – гол на месеца.

Байер изглеждаше впечатлен, беше пресиран във фазите и можеше да се радва, че саксонците не добавиха към сметката си в горчивия студ в Лайпциг. Храдецки бе призован на няколко пъти (21-ви, 22-ри, 25-ти, 29-ти). Хаби Алонсо не можеше да хареса това, което видя. Освен това Фримпонг трябваше да бъде заменен от Тела още в началото поради контузия (31).

След това обаче картината на терена се промени. РБ вече не играеше на такова високо темпо и разчиташе повече на контраатаки, докато Байер се стабилизира видимо и също така излъчваше повече заплаха за гола. Въпреки това рейнландците не станаха наистина убедителни и им липсваше необходимата прецизност в последната третина

Байер и корнерите

Втората част започна по вкуса на Верксен, които само след няколко секунди пробиха по левия фланг и след това изравниха за 1:1 чрез Тела (47′). Голът вдъхна увереност на гостите, които сега се възползваха и от факта, че РБ вече не можеха да натискат толкова високо, колкото в началото на мача.

Вирц дори имаше шанс да поведе с изстрела си, но не успя да преодолее Бласвич, който изчисти в корнер (55′). След това обаче Леверкузен буквално покани РБ да вкара гол с лошо изпълнен къс корнер – и те приеха поканата: Хави пресече небрежната топка на Хофман и изпрати Дани Олмо отдясно, който от своя страна имаше поглед върху Опенда – 2:1 (56′).

Лайпциг се върна в предни позиции, но не за дълго, тъй като след катастрофалния корнер последва перфектен от гледна точка на Байер: Хофман пресече топката отляво към Тах на втора греда, който се извиси високо и насочи перфектно, за да направи 2:2 (63′).

Всичко отново беше открито – и така остана до последния съдийски сигнал. Макар че Версай да имаше повече положения, особено към края, и по-опасните ходове чрез Грималдо (70′) и Хофман (82′), изглеждаше, че крайният резултат трябва да остане 2:2. Това обаче не се случи, тъй като в последната минута Грималдо подаде на Хинкапи, а последният корнер донесе на Werkself многозначителната победа в последната минута (90.+1).

RB Лайпциг очаква следващия сблъсък на върха на таблицата следващата събота, когато от 15:30 ч. ще се изправи срещу VfB Щутгарт. Байер 04 Леверкузен, който вече е непобеден в 27 състезателни мача, ще бъде домакин на Борусия Мьонхенгладбах в топ мача на вечерта (18.30 ч.).