неделя, май 5, 2024
HomePremier LeagueХаверц вкарва първия гол: артилеристите остават непобедени

Хаверц вкарва първия гол: артилеристите остават непобедени

ФК Арсенал продължи серията си без поражение в Борнемут. Хаверц беше сред тези, които се възползваха от една от двете грешки на АФК при победата с 4:0.

След равенството в дербито на Северен Лондон – вече второ равенство на „артилеристите“ в лигата – Микел Артета пощади множество редовни играчи за победата с 1:0 над Брентфорд за Купата на лигата. В Борнемут той направи очакваната ротация: Испанецът направи общо седем промени – наред с други, Йодегаард и Райс се преместиха в средата на терена заедно с Хаверц.

Въпреки че отборът на приятеля от детството на Артета Андони Ираола – двамата баски са играли заедно като деца за Антигуоко, отбор от Сан Себастиан – все още чакаше първата си победа в лигата, той не се скри в собствената си половина срещу фаворитите – напротив. Борнемут, който също започна със седем нови играчи в сравнение с победата с 2:0 срещу Стоук, натисна високо в началото.

Сака прахосва с глава

Рискът на тази тактика беше илюстриран от една сцена в 5-ата минута. Зинченко преодоля високия набег с хитро движение и изведнъж артилеристите имаха много пространство – но в крайна сметка Уайт пресече твърде неточно.

След това „черешките“ застанаха по-дълбоко в следващите минути. Въпреки това домакините не успяха да предотвратят дефицита: След удар с глава на Габриел Жезус Сака също прахоса топката с глава (17-и).

Аргара.

Ааронс и Кристи правят пропуски

След гола Арсенал продължи да контролира играта, но до моментния пропуск на Ааронс нямаше големи шансове за гол: След това Одегаард се възползва максимално от дузпа, отсъдена от десния защитник на АФК за нарушение на Нкетиах, и направи резултата 2:0 на почивката (44-та минута).

Малко след подновяването на играта единайсеторката на Ираола веднага се размина със следващия подарък за дузпа. Този път Кристи събори Йодегаард с напълно ненужно нарушение. Не Сака или Одегаард обаче изпълниха наказателния удар, а Хаверц. От мястото на дузпата критикуваният напоследък германски национал вкара първия си състезателен гол за „артилеристите“ (53-и) – решаващ.

Вийт вкара последния гол

След това гостите преминаха в режим на администриране и позволиха на съперниците си да владеят топката. Но тъй като „черешките“ доказаха защо са една от най-слабите офанзивни формации в лигата (само пет гола), на феновете на домакините не беше позволено да празнуват гол – но гостите отпразнуваха друг гол.

След като Габриел Жезус (86.) и Смит Роу (90.) бяха пропуснали да се разпишат за 4:0, Уайт вкара топката във вратата с глава след свободен удар (90.+3) – тя остана при този резултат, защото Нето спаси удара на Смит Роу (90.+6).

Разстоянието до ManCity намаля

Паралелната загуба на Ман Сити от Уулвърхемптън (1:2) доведе до това, че артилеристите намалиха разликата с „гражданите“ на една точка преди директния им сблъсък следващата неделя (17.30 ч.). АФК, от друга страна, остава без победа и се смъкна на мястото за изпадане.

Преди топ мача Арсенал продължава в Шампионската лига във вторник с гостуване на Ленс (21:00 ч.). Борнемут гостува на съперника си Евертън в лигата в събота (16:00 ч.).